| muratordom.pl » Łazienka » Zrób to sam » Meble łazienkowe: 20 kroków do praktycznej zabudowy łazienkowej

Meble łazienkowe: 20 kroków do praktycznej zabudowy łazienkowej

Płyty gipsowo-kartonowe to sprawdzony sposób na wykończenie wnętrz. Warto go wykorzystać również w łazience, tworząc funkcjonalną zabudowę, która zastąpi tradycyjne meble łazienkowe i ukryje elementy łazienkowej instalacji. A co najważniejsze, taką zabudowę można wykonać samodzielnie.

Autor: Mariusz Bykowski

Konstrukcja główna 1. Profile C i U, które będą mocowane do ściany, podłogi i sufitu, zabezpieczamy od spodu poliuretanową taśmą do izolacji akustycznej.

Autor: Mariusz Bykowski

2. Profil U mocujemy do podłoża kołkami szybkiego montażu w odległości około 25 cm od ściany. Odstępy między kołkami powinny wynosić 60-80 cm.

Autor: Mariusz Bykowski

3. Następnie montujemy profil U do sufitu. W wyznaczeniu pionu pomocne będą profile pionowe, które wsuwa się w profil przypodłogowy, a następnie umieszcza na nich profil sufitowy U. Kontrolując pion, przykręcamy profil U do sufitu.

Autor: Mariusz Bykowski

4. W zamontowane profile poziome wsuwamy profil ościeżnicowy UA (5 cm od krawędzi profili U) i przytwierdzamy go specjalnymi kątownikami oraz śrubami M8. W odległości 60 cm od niego (na szerokość stelaża podtynkowego) mocujemy drugi profil UA.

Autor: Mariusz Bykowski

5. Przed zamocowaniem stelaża podtynkowego przyklejamy do jego boków kawałki taśmy izolacyjnej. Zapobiegnie ona przenoszeniu drgań ze stelaża na konstrukcję zabudowy. Następnie mocujemy stelaż miski ustępowej. Przykręcamy go do profili UA oraz do podłogi wkrętami samonawiercającymi do blach grubych.

Autor: Mariusz Bykowski

6. Obok profili UA – po ich zewnętrznej stronie – umieszczamy profile C. Kolejne cztery profile C mocujemy z tyłu – do ściany, licując je z tymi wsuniętymi w profile U.

Autor: Mariusz Bykowski

7. Następnie odmierzamy od podłogi około 80 cm i kontrolując poziom, przykręcamy do ściany przycięty na długość 230 cm profil U.

Autor: Mariusz Bykowski

8. W przytwierdzony do podłogi profil U wsuwamy docięte na długość około 79 cm trzy profile C. Następnie umieszczamy na nich połączone ze sobą blachowkrętami dwa profile U.

Autor: Mariusz Bykowski

9. Między dwa górne profile U wsuwamy w równych odstępach pięć profili C dociętych na wymiar około 24 cm. Będą one wzmacniały konstrukcję. Wszystkie elementy (profil podłogowy U, profile C i pozostałe profile U) mocujemy ze sobą na zacisk.

Autor: Mariusz Bykowski

10. Główna konstrukcja jest już gotowa. Zanim przystąpimy do dalszych prac, należy dokładnie sprawdzić jej pion i poziom.

Autor: Mariusz Bykowski

Konstrukcja pod półki11. Przykręcamy do ściany po dwa profile C i U. Profile C powinny znajdować się równolegle za tymi umieszczonymi w konstrukcji. Pierwszy profil U mocujemy na wysokości 17 cm od podłogi, drugi – 50 cm od podłogi. Kolejne dwa profile U z wygiętymi wcześniej końcami wsuwamy między znajdujące się z przodu profile C (odpowiednio 17 i 50 cm od podłogi) i przytwierdzamy do nich blachowkrętami.

Autor: Mariusz Bykowski

12. To samo robimy w przypadku drugiej półki. Pierwszy profil U przytwierdzany do ściany i konstrukcji powinien znajdować się wyżej – 31 cm od podłogi, drugi – 64 cm od podłogi. Dzięki temu półki będą położone względem siebie z pewnym przesunięciem.

Autor: Mariusz Bykowski

13. Następnie w profile poziome U stanowiące konstrukcję dłuższej półki wsuwamy docięte na odpowiedni wymiar profile C, wzmacniające konstrukcję.

Autor: Mariusz Bykowski

14. Teraz należy przygotować konstrukcję półek, które będą znajdować się nad stelażem podtynkowym miski ustępowej. Przycięte na odpowiedni wymiar trzy profile U mocujemy do ściany w rozstawie około 33 cm. Pozostałe trzy profile U przykręcimy po zamontowaniu płyt.

Autor: Mariusz Bykowski

15. Gdy konstrukcja nośna jest już gotowa, należy ją dokładnie wymierzyć i przygotować płyty gipsowe do zabudowy.

Autor: Mariusz Bykowski

Okładzina z płyt16. W dociętych na odpowiedni wymiar płytach wycinamy wszystkie otwory (na odpływy, przycisk do spłukiwania oraz półki). Docinamy też boki półek.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
WC kompakt. Poznaj zasady jego montażu

Gdy połączysz już miskę sedesową z dolnopłukiem, czeka cię podłączanie wc kompaktu. Musisz między innymi...

Montaż brodzika do kabiny prysznicowej

Miejsce brodzika w łazience zwykle ustala się na etapie projektowania instalacji. Później pozostaje...

Silikonowanie brodzika i silikonowanie wanny....

Po zamontowaniu wanny lub brodzika trzeba styk między nimi a ścianą uszczelnić silikonem sanitarnym lub...

Jak prawidłowo ułożyć płytki w łazience? Jak...

Łazienka nie jest już tylko pomieszczeniem służącym celom praktycznym. Teraz to także wizytówka domu....

Jak układać płytki ceramiczne w łazience?...

Płytki ceramiczne w łazience muszą być układane z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek. Nie wolno...

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Gdy pralka zostanie już dowieziona ze sklepu trzeba ją podłączyć do instalacji wodnej. Możesz wezwać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.