Płyty zamiast mebli

2009-10-16 2:00

Możliwości systemów suchej zabudowy nie kończą się na estetycznym wykańczaniu skosów poddasza, ścian czy sufitów. Zabudowa z płyt na stelażu może zastąpić niejeden łazienkowy mebel.

Płyty zamiast mebli
Autor: Krzysztof Zasuwik Pod okładziną z płyt możemy ukryć na przykład stelaż podtynkowy przeznaczony do lekkiej zabudowy, a dzięki praktycznym półkom wszystkie kosmetyki znajdą swoje miejsce.

Płyty gipsowo-kartonowe to sprawdzony sposób na wykończenie wnętrz, w tym kuchni i łazienek. Dzięki nim możemy uzyskać nieskazitelnie gładkie i równe powierzchnie ścian oraz sufitów. Jednak funkcja suchej zabudowy na tym się nie kończy. Przemyślana konstrukcja stelaża, odpowiednio dobrane płyty i poprawny montaż to klucz do stworzenia ciekawej aranżacji. Możliwości mamy wiele: możemy stworzyć np. funkcjonalną zabudowę łazienkową, która zastąpi tradycyjne meble – szafkę pod umywalkę czy różnego rodzaju półki. Ukryjemy pod nią stelaż podtynkowy do podwieszanej miski ustępowej, bidetu i umywalki, a także wszelkie przewody instalacyjne.

Płyty w łazience

Łazienka to miejsce, w którym panuje podwyższona wilgotność powietrza. Takie pomieszczenia wymagają zastosowania specjalnych materiałów. Tu zwykłe płyty gipsowo-kartonowe nie zdadzą egzaminu.

Gipsowo-kartonowe typu H2. Rdzeń tych płyt impregnowany jest środkami hydrofobowymi, co zapewnia opóźnione i ograniczone wchłanianie wilgoci. Dzięki temu płyty te można stosować w pomieszczeniach o wilgotności względnej dochodzącej do 85%, nie dłużej ni 12 godzin na dobę. Decydując się na płyty typu H2, należy pamiętać, aby pomieszczenia, w których będą montowane, miały zapewnioną sprawną wentylację odprowadzającą na zewnątrz nadmiar wilgoci. Ponadto jeśli płyty będą znajdować się w obrębie wanny i kabiny prysznicowej, należy zabezpieczyć je przed pryskającą wodą folią w płynie.

Gipsowe. Innym rozwiązaniem przy wykonywaniu zabudowy łazienkowej jest zastosowanie specjalnych płyt gipsowych, których rdzeń wykonany jest z gipsu pokrytego włóknem szklanym. Produkt ten sprawia, że możliwości zastosowania systemów suchej zabudowy nie ograniczają się do pomieszczeń o względnej wilgotności powietrza wynoszącej maksymalnie 85%. Niepodważalną zaletą płyt gipsowych jest ich odporność na wysoką wilgotność, działanie wody i powstawanie pleśni. Dzięki temu, że nie pochłaniają wilgoci, mogą być stosowane w pomieszczeniach takich jak łazienka, a nawet łaźnia czy basen. Płyty gipsowe mają takie same wymiary jak płyty gipsowo-kartonowe, są równie proste w obróbce i mogą być używane wraz z pozostałymi elementami systemu, czyli profilami, wkrętami, taśmami – tak samo jak tradycyjne płyty g-k. Płyta gipsowa jest nieco cięższa niż gipsowo-kartonowa – waży 10,8 kg. Jest dobrym podkładem pod glazurę lub farby (zaleca się stosowanie farb silikatowych lub lateksowych).

Zabudowa płyt w łazience - uniknij błędów

  • Wszystkie ciężkie urządzenia sanitarne powinny być montowane na specjalnych stelażach. Podczas budowy konstrukcji nośnej dla zabudowy łazienkowej należy pamiętać, aby tradycyjne profile C zastąpić w miejscach montażu tych stelaży wzmocnionymi profilami ościeżnicowymi UA z blachy o grubości 2 mm. Mocuje się je do stropu i podłoża za pomocą specjalnych kątowników.
  • Wycinając w płytach otwo- ry na przewody i armaturę, pamiętajmy, aby ich średnica była o 10 mm większa niż średnica rury lub przewodu, które mają przez ten otwór przechodzić.
  • Wszystkie przejścia rur i inne otwory należy uszczelnić silikonem sanitarnym. Krawędzie cięte i otwory trzeba uprzednio zagruntować.
  • Ukryte za okładziną z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowych rury warto osłonić wełną mineralną. Takie rozwiązanie zapobiegnie skraplaniu się na ich powierzchni pary wodnej i pozwoli wyciszyć szum płynącej wody.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie