| muratordom.pl » Łazienka » Wyposażenie i detale » Nowocześnie pod prysznicem: komfortowe i oszczędne instalacje

Nowocześnie pod prysznicem: komfortowe i oszczędne instalacje

Wyposażony w odpowiednie elementy i instalacje prysznic sprawi, że nawet krótka kąpiel w strugach wody stanie się prawdziwą przyjemnością

Autor: Geberit

Prysznic bez brodzika jest funkcjonalny i łatwy do utrzymania w czystości

Od paru lat kabiny prysznicowe oraz ich wyposażenie przechodzą prawdziwą rewolucję podyktowaną najnowszymi trendami i względami użytkowymi. Jakie elementy warto zastosować w łazience, planując montaż nowoczesnego prysznica?

Z brodzikiem lub bez

Jedną z tendencji w nowoczesnej aranżacji łazienki jest natrysk z płytkim brodzikiem lub całkowicie go pozbawiony. Rozwiązania takie prezentują się ciekawie i dobrze wpisują się we współczesne trendy, wymagają jednak odpowiedniego przygotowania.

Nowoczesny brodzik. Głębokie brodziki, na których do tej pory były osadzane kabiny prysznicowe, ustępują miejsca płytkim modelom, które minimalnie wystają ponad powierzchnię posadzki lub są montowane na równi z jej poziomem. Najpłytsze dostępne na rynku modele mają zaledwie 2-3 cm wysokości. Dzięki ich zastosowaniu wychodzenie z kabiny prysznicowej jest bardziej komfortowe niż w przypadku standardowych odpowiedników (to szczególnie ważne, gdy wśród domowników są osoby starsze).

Kabina bezpośrednio na płytkach. Coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem jest także zupełne wyeliminowanie brodzika, którego funkcję pełni odpowiednio zaprojektowana podłoga wykończona płytkami wraz ze stosownym odwodnieniem. W tym przypadku woda leci bezpośrednio na posadzkę, skąd – dzięki właściwie uformowanemu spadkowi powierzchni – jest kierowana do odpływu. Nie ma więc ryzyka, że rozleje się po całej łazience. Jeśli zdecydujemy się na kabinę bez brodzika, dno natrysku powinno być ukształtowane z lekkim spadkiem w kierunku wpustu podłogowego – punktowego lub liniowego.Wpusty punktowe umieszcza się zwykle w centralnym miejscu natrysku. W tym przypadku podłoga musi mieć spadek w kierunku wpustu z czterech stron. Wpusty liniowe mają większą płaszczyznę odbioru wody niż punktowe, wyróżnia je także nowoczesny wygląd, bliższy aktualnym trendom w wystroju wnętrz. Mogą być wykończone różnymi materiałami – od stali po szkło.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Niezbędne przygotowania

Ważnym etapem wykonania natrysku bez brodzika jest izolacja podłogi.
Odpowiedni materiał hydroizolacyjny. Najczęściej stosuje się folię w płynie oraz specjalną taśmę uszczelniającą służącą do zabezpieczania naroży. Właściwe wykonanie izolacji. Dla zapewnienia ciągłości izolacji kołnierz wokół przejścia rur przez podłogę umieszcza się pomiędzy dwiema warstwami izolacji podpłytkowej. Również taśmy uszczelniające naroża wtapia się w pierwszą warstwę masy i przykrywa drugą. Tak wykonana hydroizolacja zapobiegnie zawilgoceniu stropów, nawet gdy fugi pomiędzy płytkami nie będą szczelne.

Autor: CORAM

Obecnie sporą popularnością cieszą się kabiny z dużych tafli szkła i z jak najmniejszą liczbą profili oraz elementów konstrukcyjnych

Autor: Tece

Podkład podłogowy w strefie prysznica wykonuje się z gęstej zaprawy umożliwiającej uformowanie odpowiedniego spadku w kierunku odpływu liniowego

Woda z góry i z boków

Elementy ukryte pod tynkiem. We współczesnych łazienkach wszelkie nieestetyczne elementy są skrzętnie ukrywane. Dotyczy to również prysznica – tu najlepiej sprawdzą się baterie podtynkowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, których podłączenia maskuje się rozetami, składają się one z dwóch elementów – podtynkowego i natynkowego. Element podtynkowy umieszcza się w niewielkim zagłębieniu w ścianie i podłącza do niego rury z wodą. Natynkowy montuje się dopiero po wykończeniu ścian. Baterie podtynkowe są zwykle jednouchwytowe – wyposażone w uchwyt do regulacji temperatury i strumienia oraz przełącznik do przekierowywania strumienia wody na słuchawkę prysznicową czy główkę natrysku.

Dodatkowy komfort w kąpieli. Bardzo popularnym wyposażeniem prysznica są ostatnio deszczownice.  Do wyboru mamy deszczownice przeznaczone do montażu na ścianie, mocowane na panelu oraz modele sufitowe – z uchwytem lub montowane bezpośrednio w suficie. Wyposażone są one zwykle w system napowietrzania wody, dzięki czemu łazienkowy wodospad będzie nie tylko przyjemny, ale także niedrogi. Deszczownice wykonuje się zwykle z mosiądzu lub tworzyw sztucznych i pokrywa np. chromem. Te pierwsze są z reguły droższe, ale też trwalsze. Można je poznać po ciężarze – ważą znacznie więcej niż deszczownice wykonane z tworzyw. Modele przeznaczone do montażu ściennego zazwyczaj instaluje się na wysokości 210- -220 cm, jednak ogólna zasada jest taka, że miejsce montażu powinno się znajdować około 40 cm wyżej, niż wynosi wzrost najwyższego domownika. W przypadku deszczownic sufitowych wysokość montażu zależy od wysokości sufitu. W kabinie prysznicowej można też zamontować specjalne dysze do hydromasażu.

Jaki jest koszt remontu łazienki? Ile zapłacisz za robociznę, ile za materiały?

Remont łazienki nigdy nie jest łatwy. Nie tylko ze względu na mnogość materiałów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Urządzamy łazienkę za 15 tys. zł. Projekt...

Jeśli na urządzenie łazienki można przeznaczyć 15 tys. zł, trzeba uważać, by nie dać się ponieść rynkowym...

Umywalka - królowa łazienki. GALERIA inspiracji...

Umywalka gra w łazience pierwsze skrzypce - dlatego też jej kształt i materiał, z którego zostanie...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Meble łazienkowe z płyt gipsowo-kartonowych

Możliwości systemów suchej zabudowy nie kończą się na estetycznym wykańczaniu skosów poddasza,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT