| muratordom.pl » Łazienka » Wyposażenie i detale » Dekoracyjne światło w łazience

Dekoracyjne światło w łazience

Nowe rozwiązania techniczne dają fantastyczne, nieosiągalne do tej pory możliwości oświetlenia łazienki. Niskonapięciowe technologie oparte na światłowodach i diodach są bezpieczne dla ludzi – dzięki temu coraz odważniej wkraczają do pomieszczeń mokrych.

Baterie podświetlane

Zaczęło się od firmy Hansa, ale coraz więcej producentów wdraża ten pomysł do swojej oferty, na przykład Ferro czy Gessi. Strumień wody jest podświetlany kolorowym światłem w zależności od jej temperatury. Woda zimna – światło niebieskie, gorąca – czerwone. Strumień wody jak światłowód przewodzi kolorowe światło. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu instalacji niskonapięciowej. Baterie bezdotykowe z wbudowaną fotokomórką w połączeniu z podświetlanym zapewniają stuprocentowy efekt zaskoczenia. Polecam w domu do robienia wrażenia na gościach!

Świetliste wzory na szkle

Znana z zastosowań w reklamie i na estradach technologia frezowania szkła wkroczyła do łazienek. Można już kupić frezowane kabiny prysznicowe we wzorach, które proponuje producent i projektant Antonio Lupi, ale jest to też inspiracja dla własnych pomysłów. Szkło podświetlone jest diodami umieszczonymi wzdłuż jego krawędzi. Podświetlana tafla szkła świeci tylko przez nafrezowane linie i wzory. Tworzy się firanka światła, której wzór zależy od inwencji projektanta, ale raz wyfrezowany pozostanie taki na zawsze. Po wyłączeniu światła staje się prawie niewidoczny. Szkło SGG MASTER-SHINE Saint Gobain realizuje ideę skrzącego się światła w inny sposób – dzięki świetlistym kuleczkom na matowym szkle.

Błękitna poświata wypełniająca łazienkę to efekt zastosowania diod LED. Projekt: Kinga Iwanicka

Zamiast ścianki dzielącej łazienkę – przesłona ze światłowodów. Projekt: de novo

Płytki, które świecą

Nowością w dziedzinie płytek ceramicznych jest płytka dająca złudzenie powierzchni posypanej pyłem księżycowym. Mieni się przepiękniei kosmicznie przy odpowiednim oświetleniu.Oczywiście trzeba ją stosować z umiarem – cała łazienka wyłożona tym materiałem byłaby przytłaczająca i potwornie droga. Do gry światłem nadają się też płytki tłoczone i frezowane oraz takie, które na płaszczyźnie matowej mają błyszczące wzory. W poszukiwaniu błyszczących efektów można sięgnąć także po mozaiki z kolorowego szkła lub płytki metalizujące. W fugi między płytkami możemy wmontować listwy diodowe. To coraz częściej oferowane rozwiązanie polega na umieszczeniu diod w równych odstępach w stalowym ceowniku. Uzyskuje się w ten sposób lekko drgającą linię światła zbudowaną z punkcików. Pojedyncze diody można mocować w narożnikach płytek.

Lustro-lampa. Wbudowane źródła światła podświetlają matowe obramienie.

Efektownie podkreślać poziome krawędzie stopni wiodących do zagłębionej wanny

Lustra z wbudowanym oświetleniem

Ciekawym rozwiązaniem są lustra ze zintegrowanym oświetleniem. Produkuje je między innymi Zierath. Nie chodzi tu o kinkiety zamontowane w lustrze. Nie lampa jest ważna, lecz samo światło. Wydobywa się ze szczeliny, sączy zza lustra. Jest to nie tylko efektowne, ale również dobrze działa. Wiadomo, że cała sztuka polega na tym, aby dobrze oświetlić nie lustro, lecz odbijającą się w nim twarz.

Diody uruchamiają wyobraźnię

Można je stosować do podświetlenia krawędzi wanny, półek, sufitu podwieszonego... Idąc dalej, możemy bawić się efektami RGB, czyli zmieniającymi się płynnie kolorami światła. Stosując cztery kolory diod i mikser, możemy całkowicie zmienić nastrój łazienki. Takie delikatnie i płynnie zmieniające się światło bardzo sprzyja relaksowi. Dotykowy ściemniacz GIRA albo wodoodporny pilot dopełnią świetlnych szaleństw.

Przeczytaj dodatkowo:
Meble łazienkowe z płyt gipsowo-kartonowych

Możliwości systemów suchej zabudowy nie kończą się na estetycznym wykańczaniu skosów poddasza,...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Nowocześnie pod prysznicem: komfortowe i...

Wyposażony w odpowiednie elementy i instalacje prysznic sprawi, że nawet krótka kąpiel w strugach...

Lustro łazienkowe - iluzja przestrzeni. Zobacz...

Lustro łazienkowe - dyskretnie podświetlone, bogato zdobione, stojące, a może kryjące praktyczne schowki?...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT