| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje wanien, nowe modele, materiały, usytuowanie w łazience

Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje wanien, nowe modele, materiały, usytuowanie w łazience

Masz mało czasu? Weź szybki prysznic. Wolisz prawdziwy relaks? Zafunduj sobie kąpiel. Wanna to nie przeżytek! W dodatku wanna w łazience staje się symbolem luksusu. Luksusu posiadania wolnego czasu, i to tylko dla siebie. Zobacz, jak zaaranżować łazienkę z wanną.

Wanna w łazience przestaje być postrzegana wyłącznie jako sprzęt służący oczywistym czynnościom higienicznym. Stała się miejscem relaksu, a kąpiel w niej - synonimem prawdziwego wypoczynku, wyciszenia po pracowitym dniu, regeneracji sił psychicznych. W łazience odcinamy się od świata, mamy czas tylko dla siebie. Dlatego wanna zyskuje specjalne względy - wybiera się dla niej reprezentacyjne miejsce, zapewnia dopływ naturalnego światła i odpowiednie towarzystwo.

Autor: Benjamin Moore

Przestrzeń poza czasem

W łazience z wanną celebruje się kąpiel  i pielęgnuje ciało. Luksusowe wymagania, prawda? By można je było zrealizować, potrzebna jest przestronna łazienka o pow. min. 10 m2, a w zasadzie pokój kąpielowy. Ma on przede wszystkim służyć dorosłym domownikom, więc często zostaje zaplanowany w sąsiedztwie sypialni małżeńskiej, zwykle na poddaszu. To dodatkowo podkreśla jego wyjątkowy charakter. Atrakcyjność połączenia łazienki i sypialni gospodarzy docenia się zwłaszcza w chłodne noce - po ciepłej kąpieli nie trzeba przemierzać długiego korytarza, tylko można od razu wtulić się w poduszkę.

W dużej łazience wanna jest wyjątkowo uprzywilejowana - sytuuje się ją na środku lub w oddaleniu od ścian, jako wannę wolno stojącą. Takie jej umiejscowienie jest czytelnym sygnałem dla wchodzących - tu oddajemy się przyjemnościom. Dlatego w bezpośrednim sąsiedztwie części kąpielowej z wanną często znajduje się starannie zaaranżowana strefa wypoczynkowa: z leżanką, by się zdrzemnąć, bądź ze stolikiem, by oddać się lekturze. Strefę sanitarną sytuuje się dyskretnie, zwykle odgradzając ją od kąpielowej niewysoką ścianką.

Światłoterapia

Nastraja optymistycznie, działa bakteriobójczo, kształtuje nastrój wnętrza - w łazience nie może zabraknąć naturalnego światła, zwłaszcza w pobliżu wanny. Kąpiąca się osoba ma możliwość kontaktu ze światem zewnętrznym dzięki przeszkleniom: podziwiania ogrodu dzięki oknom sięgającym podłogi lub kończącym się prawie nad posadzką; obserwacji nocnego nieba orzez okna dachowe na poddaszu. Nie ma obaw, że łazienka będzie wyziębiona. Zapewniają to dobrej jakości materiały i nowoczesne technologie produkcji okien. Zabezpieczenia sprawią, że będziemy się czuć bezpieczniej.

Doborowe sąsiedztwo dla wanny

W dużych łazienkach wyeksponowana wanna jest w centrum uwagi. Często dodatkowo podkreślają to prowadzące do niej stopnie lub padające na nią promienie słońca z dużych przeszkleń. Dlatego tak ważne staje się towarzystwo dla niej - staranny dobór sprzętów i dodatków. Armaturę często kupuje się w seriach proponowanych przez producentów, by wszystko pasowało do siebie stylistycznie. Sąsiedzwo dużej wanny w pokoju kąpielowym zobowiązuje: nie ma tu miejsca na pralkę, mopa czy wiaderko. Niezbędne są za to półki, szafki lub regał na ręczniki, kosmetyki czy świece. Buzujący ogniem kominek napełni łazienkę ciepłem i nada jej wyrafinowany styl.

WAŻNE

Materiał na wannę

  • Wanny z akrylu i pokrewnych mu materiałów zawojowały rynek. Akryl można barwić, łatwo się też poddaje formowaniu - można z niego wyprofilować różne kształty wanien oraz zagłębienia w nich. Wyroby z akrylu są lekkie, można w dowolnym miejscu wywiercić w nich otwór na baterię, ich powierzchnia jest odporna na działanie temperatury i na przebarwienia, ponadto wanny akrylowe są ciepłe.
  • Wanny ze stali po napełnieniu wodą szybko się wychładzają. Są też "głośne" - słychać hałas napełniającej się wanny.
  • Inne wanny z metalu - żeliwne i miedziane - są stylowe, ale bardzo ciężkie i drogie.
  • Na rynku są też dostępne kosztowne wanny z kamienia (muszą być zaimpregnowane) oraz drewniane - przypominają duże balie albo rzeźbę z jednej bryły drewna. Wykonuje się je na zamówienie.

Luksus w mniejszej łazience

Producenci wyposażenia łazienek, architekci i projektanci wnętrz zakładają zazwyczaj, że w domu dla 4-osobowej rodziny przynajmniej jedna łazienka będzie pełnić funkcję pokoju kąpielowego. Druga jest z reguły mniejsza i bardziej wielofunkcyjna: na mniejszej powierzchni spotykają się sprzęty sanitarne, kąpielowe, gospodarcze. W takiej łazience - nawet w bardzo małej lub trudnej do aranżacji (wąskiej, pod skosem dachu) - można się pokusić o odrobinę luksusu i zamontować wannę.

M jak miara

Na ograniczonej powierzchni liczy się każdy centymetr, więc podczas poszukiwania modelu wannny trzeba uwzględnić odległości od innych sprzętów oraz wolną przestrzeń przed wanną, by korzystanie z niej było wygodne.

  • Wymagane odległości. Przed wanną powinna być wolna przestrzeń o długości 70-100 cm i szerokości 100-120 cm. Między wanną a bidetem trzeba zachować odstęp 30 cm, zaś odległość od umywalki i miski ustępowej powinna wynosić 20 cm. W przypadku umywalki odległość ta może być mniejsza - krawędzie obu sprzętów mogą się pokrywać, a nawet umywalka może zachodzić 5 cm na wannę.
  • Kształt wanny. Największy wybór kształtów i wymiarów znajdziemy wśród wanien akrylowych. Z akrylu sanitarnego powstają wanny: prostokątne (szer. 70-100 cm, dł. 120-200 cm), owalne (np. 100x185 cm), okrągłe (śr. 150 cm), o nieregularnych kształtach oraz narożne: symetryczne (100-200x100-200 cm) oraz niesymetryczne (140-185x105-135 cm). W przypadku wanien asymetrycznych produkowane są wanny lewe i prawe, więc można wybrać, na której ścianie ma być dłuższy bok wanny narożnej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Mała łazienka funkcjonalnie urządzona

Projektowanie wygodnej, małej łazienki dla całej rodziny może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego też...

Zestawy odpływowe Geberit do natrysków, wanien i...

Gdy planujemy łazienkę i jej wyposażenie, bardzo często nie myślimy o jakże ważnym elemencie. Zestaw...

Odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy odprowadza wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Nie potrzeba kabiny prysznicowej ani...

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Zobacz, jak powinien przebiegać montaż wanny, jej poziomowanie i podłączanie syfonu wannowego.