| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje wanien, nowe modele, materiały, usytuowanie w łazience

Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje wanien, nowe modele, materiały, usytuowanie w łazience

Masz mało czasu? Weź szybki prysznic. Wolisz prawdziwy relaks? Zafunduj sobie kąpiel. Wanna to nie przeżytek! W dodatku wanna w łazience staje się symbolem luksusu. Luksusu posiadania wolnego czasu, i to tylko dla siebie. Zobacz, jak zaaranżować łazienkę z wanną.

Wanna w łazience przestaje być postrzegana wyłącznie jako sprzęt służący oczywistym czynnościom higienicznym. Stała się miejscem relaksu, a kąpiel w niej - synonimem prawdziwego wypoczynku, wyciszenia po pracowitym dniu, regeneracji sił psychicznych. W łazience odcinamy się od świata, mamy czas tylko dla siebie. Dlatego wanna zyskuje specjalne względy - wybiera się dla niej reprezentacyjne miejsce, zapewnia dopływ naturalnego światła i odpowiednie towarzystwo.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Benjamin Moore

Przestrzeń poza czasem

W łazience z wanną celebruje się kąpiel  i pielęgnuje ciało. Luksusowe wymagania, prawda? By można je było zrealizować, potrzebna jest przestronna łazienka o pow. min. 10 m2, a w zasadzie pokój kąpielowy. Ma on przede wszystkim służyć dorosłym domownikom, więc często zostaje zaplanowany w sąsiedztwie sypialni małżeńskiej, zwykle na poddaszu. To dodatkowo podkreśla jego wyjątkowy charakter. Atrakcyjność połączenia łazienki i sypialni gospodarzy docenia się zwłaszcza w chłodne noce - po ciepłej kąpieli nie trzeba przemierzać długiego korytarza, tylko można od razu wtulić się w poduszkę.

W dużej łazience wanna jest wyjątkowo uprzywilejowana - sytuuje się ją na środku lub w oddaleniu od ścian, jako wannę wolno stojącą. Takie jej umiejscowienie jest czytelnym sygnałem dla wchodzących - tu oddajemy się przyjemnościom. Dlatego w bezpośrednim sąsiedztwie części kąpielowej z wanną często znajduje się starannie zaaranżowana strefa wypoczynkowa: z leżanką, by się zdrzemnąć, bądź ze stolikiem, by oddać się lekturze. Strefę sanitarną sytuuje się dyskretnie, zwykle odgradzając ją od kąpielowej niewysoką ścianką.

Światłoterapia

Nastraja optymistycznie, działa bakteriobójczo, kształtuje nastrój wnętrza - w łazience nie może zabraknąć naturalnego światła, zwłaszcza w pobliżu wanny. Kąpiąca się osoba ma możliwość kontaktu ze światem zewnętrznym dzięki przeszkleniom: podziwiania ogrodu dzięki oknom sięgającym podłogi lub kończącym się prawie nad posadzką; obserwacji nocnego nieba orzez okna dachowe na poddaszu. Nie ma obaw, że łazienka będzie wyziębiona. Zapewniają to dobrej jakości materiały i nowoczesne technologie produkcji okien. Zabezpieczenia sprawią, że będziemy się czuć bezpieczniej.

Doborowe sąsiedztwo dla wanny

W dużych łazienkach wyeksponowana wanna jest w centrum uwagi. Często dodatkowo podkreślają to prowadzące do niej stopnie lub padające na nią promienie słońca z dużych przeszkleń. Dlatego tak ważne staje się towarzystwo dla niej - staranny dobór sprzętów i dodatków. Armaturę często kupuje się w seriach proponowanych przez producentów, by wszystko pasowało do siebie stylistycznie. Sąsiedzwo dużej wanny w pokoju kąpielowym zobowiązuje: nie ma tu miejsca na pralkę, mopa czy wiaderko. Niezbędne są za to półki, szafki lub regał na ręczniki, kosmetyki czy świece. Buzujący ogniem kominek napełni łazienkę ciepłem i nada jej wyrafinowany styl.

WAŻNE

Materiał na wannę

  • Wanny z akrylu i pokrewnych mu materiałów zawojowały rynek. Akryl można barwić, łatwo się też poddaje formowaniu - można z niego wyprofilować różne kształty wanien oraz zagłębienia w nich. Wyroby z akrylu są lekkie, można w dowolnym miejscu wywiercić w nich otwór na baterię, ich powierzchnia jest odporna na działanie temperatury i na przebarwienia, ponadto wanny akrylowe są ciepłe.
  • Wanny ze stali po napełnieniu wodą szybko się wychładzają. Są też "głośne" - słychać hałas napełniającej się wanny.
  • Inne wanny z metalu - żeliwne i miedziane - są stylowe, ale bardzo ciężkie i drogie.
  • Na rynku są też dostępne kosztowne wanny z kamienia (muszą być zaimpregnowane) oraz drewniane - przypominają duże balie albo rzeźbę z jednej bryły drewna. Wykonuje się je na zamówienie.

Luksus w mniejszej łazience

Producenci wyposażenia łazienek, architekci i projektanci wnętrz zakładają zazwyczaj, że w domu dla 4-osobowej rodziny przynajmniej jedna łazienka będzie pełnić funkcję pokoju kąpielowego. Druga jest z reguły mniejsza i bardziej wielofunkcyjna: na mniejszej powierzchni spotykają się sprzęty sanitarne, kąpielowe, gospodarcze. W takiej łazience - nawet w bardzo małej lub trudnej do aranżacji (wąskiej, pod skosem dachu) - można się pokusić o odrobinę luksusu i zamontować wannę.

M jak miara

Na ograniczonej powierzchni liczy się każdy centymetr, więc podczas poszukiwania modelu wannny trzeba uwzględnić odległości od innych sprzętów oraz wolną przestrzeń przed wanną, by korzystanie z niej było wygodne.

  • Wymagane odległości. Przed wanną powinna być wolna przestrzeń o długości 70-100 cm i szerokości 100-120 cm. Między wanną a bidetem trzeba zachować odstęp 30 cm, zaś odległość od umywalki i miski ustępowej powinna wynosić 20 cm. W przypadku umywalki odległość ta może być mniejsza - krawędzie obu sprzętów mogą się pokrywać, a nawet umywalka może zachodzić 5 cm na wannę.
  • Kształt wanny. Największy wybór kształtów i wymiarów znajdziemy wśród wanien akrylowych. Z akrylu sanitarnego powstają wanny: prostokątne (szer. 70-100 cm, dł. 120-200 cm), owalne (np. 100x185 cm), okrągłe (śr. 150 cm), o nieregularnych kształtach oraz narożne: symetryczne (100-200x100-200 cm) oraz niesymetryczne (140-185x105-135 cm). W przypadku wanien asymetrycznych produkowane są wanny lewe i prawe, więc można wybrać, na której ścianie ma być dłuższy bok wanny narożnej.

Przeczytaj dodatkowo:
Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Jak kupować i montować kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa powinna pasować do miejsca, w którym ma być ustawiona w łazience, i... do...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Jak wybrać wannę? Wanny akrylowe, wanny stalowe i...

Wybór wanny ogranicza tylko zasobnośc portfela i ilość miejsca w łazience. W sklepach królują...

Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....