| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Wanna - królowa łazienki. Na co patrzeć przy zakupie wanny?

Wanna - królowa łazienki. Na co patrzeć przy zakupie wanny?

Kupić wannę wcale nie jest łatwo. Bogactwo kształtów, wielkości i dodatków stwarza ogromne możliwości, ale też nie ułatwia podjęcia decyzji. Jak zatem spośród setek modeli wybrać tę jedyną?

Autor: Joanna Siedlar

Do zakupu wanny powinniśmy się przygotować. Przede wszystkim zawęzić krąg poszukiwań, czyli określić wymiary wanny i jej przybliżony kształt, oraz ustalić kwotę, jaką jesteśmy skłonni na nią przeznaczyć. Warto się też zastanowić nad dodatkowym wyposażeniem i oczywiście zdecydować, czy wanna ma być z hydromasażem, czy bez. U wielu producentów do zwykłej wanny można dokupić systemy hydromasażu w kilku wariantach, poczynając od podstawowego – tańszego, kończąc na lepiej wyposażonych, ale droższych. Ostateczna cena wanny może być nawet kilkakrotnie wyższa od podstawowej. Jeśli dzisiaj nie stać nas na drogą wannę z hydromasażem, możemy rozłożyć jej zakup na raty: najpierw kupić samą nieckę, a po jakimś czasie dokupić system hydromasażu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

W sprzedaży jest wprawdzie bardzo dużo wanien narożnych, ale zwolennicy tradycyjnych prostokątnych też nie będą mieć kłopotu ze znalezieniem wanny dla siebie.

Autor: Piotr Mastalerz

Kupując wannę narożną asymetryczną, trzeba wiedzieć, gdzie chce się ją ustawić. Może być prawa lub lewa

Kształty wanien

Wanny prostokątne ze ściankami zupełnie gładkimi, prawie pionowymi, albo pochyłymi, z wyprofilowaniem na plecy, łokcie lub pupę mogą mieć długość od 100 do 190cm i szerokość od 70 do 120 cm. Producenci zazwyczaj oferują jeden model wanny wkilku rozmiarach, różniących się na przykład długością co 10 cm. Wanny odługości mniejszej niż 140 cm często mają siedziska, większe raczej nie. Bardzo popularne są wanny narożne symetryczne iasymetryczne. Zapewniają podobny komfort kąpieli do prostokątnych opodobnych wymiarach, ale zajmują mniej miejsca. Wmodelach symetrycznych prostopadłe boki są tej samej długości. Najmniejsze wanny symetryczne mają wymiary 120 x 120 cm, największe 175 x 175 cm. Niektóre mają siedziska i/lub wyprofilowanie na łokcie albo mydło. Wwannach asymetrycznych prostopadłe boki mają różną długość,skąd bierze się podział na modele prawe ilewe, zależnie od usytuowania krótszego boku wanny – odpowiednio zprawej lub lewej strony. Najmniejsze wanny asymetryczne mają wymiary 140 x 75 cm, największe – 160 x100 cm. Otwór odpływowy zwykle znajduje się naprzeciw krótszego boku.

Wanny owalne iokrągłe są oferowane jako wolno stojące lub przyścienne. Ijedne, idrugie są przeznaczone raczej do dużych łazienek isalonów kąpielowych. Mają bowiem długość powyżej 180 cm iszerokość powyżej 80 cm.

W ofercie producentów są też wanny oregularnym, ale nietypowym kształcie: pięcio-, sześcio-, ośmiokątne lub wformie łzy, oraz okształcie nieregularnym, na przykład zczterema bokami oróżnej długości iróżnym kącie nachylenia względem siebie. Wszystkie są duże, mają długość 180-200 cm iszerokość 80-100cm.

Jeśli nawet wtak bogatej ofercie nie znajdziemy wanny do swojej łazienki, uniektórych producentów możemy ją zamówić na wymiar. Za taką wannę trzeba wprawdzie słono zapłacić, ale można uzyskać praktycznie dowolny kształt. Czas realizacji zamówienia to kilka tygodni.

Akcesoria do wanny

Wybierając wannę, trzeba zwracać uwagę nie tylko na jej kształt zewnętrzny, ale też – a może przede wszystkim – na wyprofilowanie wnętrza. Wpływa ono bowiem nie tylko na wygodę użytkowania, ale również na zużycie wody podczas kąpieli. Od zewnętrznych wymiarów wewnętrznego ukształtowania zależy też pojemność wanny. Może ona wynosić od około 70 l – w najmniejszych modelach, do ponad 450 – w największych. Im większą wannę wybierzemy, tym dłużej będziemy czekać, aż się napełni wodą, a więc zużyjemy jej więcej i powstanie więcej ścieków.

Wanny z zagłówkami. Do wielu wanien producenci oferują miękkie zagłówki mocowane na przyssawki. Mogą być białe, niebieskie, zielone, szare lub czarne. Bardziej ekskluzywne rodzaje wanien mogą mieć regulowane zagłówki, które umożliwiają dopasowanie wielkości wanny do potrzeb kąpiącej się osoby. Ta sama wanna będzie wtedy wygodna i dla niskiej, i dla wysokiej.

Wanny z uchwytami i relingami. Ozdobne uchwyty – białe, srebrne (matowe lub błyszczące) – albo imitujące drewno montuje się, aby ułatwić wstawanie, wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej. Przykręca się je do wewnętrznej ścianki wanny jeszcze przed jej zamontowaniem. W podobny sposób można przymocować relingi do wieszania ręczników albo obrotowe siedzenie przydatne zwłaszcza osobom starszym.

Wanny z antypoślizgowym dnem. Wanny mogą mieć antypoślizgowe dno, karbowane lub ryflowane, które zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Kolory wanien

Wanny, podobnie jak ceramika sanitarna, są najczęściej białe. Mogą mieć błyszczącą lub matową powierzchnię. Zazwyczaj są dostępne (przeważnie na zamówienie) również w innych kolorach, począwszy od delikatnych, ledwo widocznych: beżu, seledynu, błękitu, różu, szarości, a skończywszy na bardzo wyrazistych: zieleni, granacie, a nawet czerni. Za wannę w innym niż biały kolorze trzeba zwykle zapłacić wyższą cenę i poczekać kilka tygodni na realizację zamówienia.

Kąpiel w wannie

Wracasz do domu po ciężkim dniu. Odkręcasz kurek, wlewasz wonny płyn i już po kilku minutach otacza...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak kupować i montować kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa powinna pasować do miejsca, w którym ma być ustawiona w łazience, i... do...

Odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy odprowadza wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Nie potrzeba kabiny prysznicowej ani...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Prysznic bez brodzika. Pomysł na nowoczesną...

Prysznic bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Dzięki wrażeniu...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....