| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Wanna do twojej łazienki

Wanna do twojej łazienki

W niewielkiej łazience zmieści się mała prostokątna wanna, do pokoju kąpielowego można kupić dużą, wolno stojącą o nieregularnym kształcie. Bogata oferta rynku ułatwi wybór odpowiedniego modelu.

Wybrać wannę jest znacznie łatwiej, gdy ktoś lub coś poprowadzi nas jak po sznureczku do celu.

Najpierw - kształt i wielkość

Tradycyjne wanny mają kształt prostokątny, długość od 120 do 200 cm i szerokość od 70 do 100 cm. Otwory odpływowy i przelewowy zwykle są umieszczone na krótszym boku. Wannę prostokątną łatwo jest obudować glazurą.
Coraz większą popularnością cieszą się wanny o innych kształtach: narożne symetryczne lub asymetryczne, zaokrąglone, pięciokątne lub sześciokątne.
Boki wanien symetrycznych mają zwykle długość od 130 do 157 cm, asymetrycznych: dłuższe boki – 150-175 cm, krótsze – 75-110 cm. Wanny asymetryczne zawsze są produkowane w dwóch wersjach prawej i lewej. Wanny narożne można, podobnie jak prostokątne, obudować glazurą, ale jest to trudne, dlatego producenci oferują gotowe obudowy, wykonane najczęściej z takiego samego materiału i w takim samym kolorze jak wanna.
W ekskluzywnych łazienkach dobrze prezentują się wanny okrągłe lub w kształcie elipsy. Najczęściej wpuszcza się je w podłogę i obudowuje płytkami. Wanny mają głębokość od 38 do 47 cm. Im płytsza wanna, tym mniej wody potrzeba by ją napełnić.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wanna do Twojej łazienki

Autor: Mariusz Bykowski

Wanna do Twojej łazienki

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Potem - materiał

Wanny akrylowe wytłacza się z płyt grubości 4-5 mm. Akryl może być dwu- lub trzywarstwowy, dodatkowo wzmocniony żywicą poliestrową lub włóknem szklanym, a samo dno – płytą wiórową. Wanny z akrylu wysokiej jakości są wytrzymałe, odporne na zarysowania i ścieranie oraz środki chemiczne, używane w gospodarstwie domowym. Nie odbarwiają się. Powierzchnia wanny jest ciepła w dotyku.  Z akrylu łatwo jest formować różne kształty. Bez problemu można w nich zrobić również otwory, zarówno na baterie, jak na dysze do hydromasażu. Producenci oferują wanny akrylowe z połyskiem lub matowe, te ostatnie są zwykle droższe. Wanny akrylowe są lekkie, a więc łatwe do transportu i montażu.
Wanny stalowe wykonuje się z blachy stalowej, grubości 2-6 mm i pokrywa warstwą emalii. Zwykle są prostokątne, ale mogą być różnie wyprofilowane (na przykład zwężające się ku środkowi). Dla bezpieczeństwa użytkowników niektóre mają antypoślizgowe dna. Wanny stalowe są cięższe od akrylowych, szybciej stygnie w nich woda. Można kupić wanny z gotowymi otworami do montażu baterii sztorcowych.
Coraz rzadziej kupowane są wanny żeliwne, emaliowane. Są cięższe od wanien z innych materiałów. Mają zwykle prostokątny kształt i są białe.
Produkuje się również wanny ze sztucznego marmuru. Ale ze względu na bardzo wysoką cenę, nie są popularne.

Na końcu – dodatki i kolor

Wnętrza wanien, szczególnie tych większych, bardziej ekskluzywnych, a więc i droższych, mogą być specjalnie wyprofilowane – z miejscem na łokcie, siedziskiem lub podgłówkiem. Niektóre mają specjalne wgłębienia na szampon, mydło czy żel do kąpieli. Mogą mieć też ozdobne uchwyty: wewnątrz – przydatne przy wstawaniu i wychodzeniu z wanny, lub na zewnątrz – na przykład do zawieszenia ręcznika.
Chociaż wciąż najpopularniejsze są wanny białe, można kupić wannę także w jednym z kilkudziesięciu kolorów oferowanych przez producentów. Łatwo więc dopasować kolor wanny do koloru umywalki i miski ustępowej.

Zanim kupisz...

...wannę, dowiedz się, jakie elementy jej wyposażenia są wliczone w cenę. Mogą to być stelaże lub nogi montażowe, rzadziej obudowa – za nią zwykle płaci się dodatkowo. Stelaże są dopasowane do kształtu wanny, zapewniają jej stabilność i ułatwiają montaż wanny. Najlepiej jeszcze w sklepie sprawdzić, czy otrzymaliśmy komplet i czy wszystkie elementy do siebie pasują. Dodatkowym wyposażeniem wanien akrylowych mogą być dysze i instalacja do hydromasażu. Jeśli nie jesteśmy gotowi na zakup takiej instalacji od razu, możemy ją dokupić później.

Pamiętac należy również o tym, że o każdą wannę należy odpowiednio dbać...

Przeczytaj dodatkowo:
Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze...

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach....

Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Pusta kabina natryskowa nie ma racji bytu. Żeby funkcjonowała jak trzeba musisz zamontować w niej panel...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...