| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Zobacz, jak powinien przebiegać montaż wanny, jej poziomowanie i podłączanie syfonu wannowego.

Najpierw nóżki

Zacznij od przykręcenia nóżek do dna wanny w miejscach przewidzianych przez producenta. Ustaw wannę w przewidzianym dla niej miejscu, żeby sprawdzić, czy pasuje do niej obudowa i ustaw długość nóżek – tak, żeby obudowa mieściła się pod wanną, a szczeliny były jak najmniejsze. Zaznacz ołówkiem wysokość panelu. W tym miejscu powinna znaleźć się dolna krawędź obrzeża wanny. Długość nóżek reguluje się wkręcając lub wykręcając ich plastikowe stopki. Po wypoziomowaniu ponownie przymierz obudowę. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz dokręcić przeciwnakrętki blokujące regulację nóżek. Odstaw wannę, by wywiercić otwory pod kołki mocujące uchwyty zapobiegające odsunięciu się wanny od ścian. Wierć otwory nie używając udaru, by nie uszkodzić płytki.

Instalacja automatycznego korka

Przed ustawieniem wanny na miejscu wygodnie jest zainstalować automatyczny korek z systemem przelewowym. Korpus korka podkłada się pod otwór odpływowy, od góry nakłada sitko i wkręca śrubę mocującą. Przez górny otwór w wannie przekłada się przelew i przykręca go nakrętką.  W otwór sitka odpływu trzeba włożyć korek wanny. W otwór nakrętki przy przelewie wanny wciska się pokrętło sterujące korkiem. Przekręcając pokrętło sprawdzisz, czy korek się prawidłowo otwiera i zamyka. 

Montaż wanny

Wannę ustawia się, zaczepiając jej krawędzie o uchwyty na ścianach. Trzeba ją podłączyć do kanalizacji przez syfon. Jego uszczelki posmaruj płynem do mycia naczyń, żeby nie podwinęły się podczas skręcania. Łączenie rur zaczyna się od podejścia wystającego ze ściany. Przyciętą rurę wciska się w kielich podejścia ruchem obrotowym do oporu. W ten sam sposób wciska się końcówkę syfonu, który na tę chwilę trzeba odkręcić od korpusu korka przy wannie. Na koniec trzeba nasunąć syfon na korpus korka pod wanną i mocno dokręcić nakrętki.

Ostatnie czynności

Teraz trzeba nalać wodę do wanny i sprawdzić, czy podłączenie do kanalizacji jest szczelne. Zamyka się odpływ i napełnia wannę wodą, żeby sprawdzić także szczelność przelewu. Obudowę mocuje się wówczas, gdy wanna jest napełniona. W razie potrzeby koryguje jej wysokość obracając nóżki. Obudowę dociśnij tak, żeby wskoczyła w zaczepy. Nie opróżniając wanny nanieś silikon na krawędzie jej styku ze ścianą. Wanna będzie gotowa do użytku mniej więcej po upływie doby, gdy silikon wyschnie.

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Pusta kabina natryskowa nie ma racji bytu. Żeby funkcjonowała jak trzeba musisz zamontować w niej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wanna i prysznic w jednej łazience. Zobacz...

Rano bierzesz szybki prysznic, a wieczorem lubisz się kąpać w wannie? Może zatem uda Ci się zmieścić wannę i...

Brodzik podłogowy. Jak wykończyć go płytkami...

Po zamontowaniu syfonu brodzikowego i odpowiednim przygotowaniu podłoża można wykończyć brodzik podłogowy...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje...

Masz mało czasu? Weź szybki prysznic. Wolisz prawdziwy relaks? Zafunduj sobie kąpiel. Wanna to nie przeżytek!...

Odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy odprowadza wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Nie potrzeba kabiny prysznicowej ani...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.