| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Urządzenia w łazience łatwe do utrzymania w czystości

Urządzenia w łazience łatwe do utrzymania w czystości

Utrzymanie łazienki w czystości nie musi być trudne. Już na etapie planowania pomieszczenia możemy to sobie ułatwić, wybierając odpowiednie urządzenia.

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując takie urządzenia do łazienki, jak: miska ustępowa, bidet, umywalka, kabina prysznicowa czy meble łazienkowe.

W utrzymaniu czystości w łazience przełomowym rozwiązaniem stała się możliwość montażu sprzętów podwieszanych. Oderwanie ich od podłogi ułatwia utrzymanie w czystości zarówno posadzki, jak i samego urządzenia. Wśród systemów do zabudowy podtynkowej mamy do wyboru stelaże pod miskę ustępową, umywalkę, bidet oraz pisuar. Stelaże mogą być montowane do ścian murowanych (przeznaczone są do tego systemy do zabudowy ciężkiej), jak również do ścian działowych o konstrukcji szkieletowej (systemy do zabudowy lekkiej). Konstrukcja stelaży podtynkowych to metalowe ramy z kompletem przyłączy i elementów montażowych, a w przypadku stelaży pod miski ustępowe również ze zbiornikiem spłukującym. Po obudowaniu sedesu najczęściej powstaje prostopadłościan, który można wykończyć łatwymi do czyszczenia płytkami ceramicznymi, jedynym jego widocznym elementem pozostają przyciski spłukujące.

Kabina prysznicowa

W łazience najwięcej problemów z czyszczeniem przysparzają ściany kabiny. Najlepiej wybrać kabinę szklaną z powłoką hydrofobową. Dzięki niej drobne krople wody łączą się w większe i spływają wraz z nieczystościami. Brud nie przylega więc tak łatwo do kabiny, a ten, który na niej pozostaje, jest łatwy do usunięcia. Ścianki i drzwi pokrywane są powłoką ochronną zwykle za dopłatą.

Niektóre firmy oferują specjalny środek impregnujący, który można nanieść samemu na szklane ścianki. Chroni je na wiele miesięcy przed nadmiernym osadzaniem się nalotów. Przed widocznymi smugami, zaciekami i osadami można też się zabezpieczyć, kupując kabinę z szybami z nadrukiem lub tłoczeniami. Zamiast szklanej można wybrać kabinę z drzwiami i ściankami z polistyrenu. Ponieważ jest lżejszy od szkła, drzwi w kabinach przesuwnych bez trudu można odchylić i wyczyścić. Niestety takie ścianki trudniej jest utrzymać w czystości niż szkło. Polistyren łatwo zarysować lub zmatowić nieodpowiednimi środkami czyszczącymi.

Czystości kabin sprzyjają też samoregulujące suwaki mocowane do drzwi przesuwnych (na górze i na dole lub tylko na górze), umożliwiające poruszanie ich po prowadnicach. Dolne suwaki mogą być odpinane, co pozwala na odchylenie drzwi i łatwiejsze dotarcie do każdego zakątka kabiny. Szklaną czy poliestrową kabinę prysznicową można zastąpić murowanymi ściankami wykończonymi łatwymi do utrzymania w czystości płytkami ceramicznymi lub zbudować je z luksferów. Jedynym trudnym miejscem do czyszczenia pozostają wtedy drzwi prysznicowe.

Czytelny podział na strefy sprzyja utrzymaniu czystości

Podwieszane sprzęty ułatwiają czyszczenie podłogi i ich samych

Nowoczesna ceramika

Łatwe do czyszczenia są urządzenia akrylowe – wierzchnią warstwę tworzy termoutwardzalna farba proszkowa, która ogranicza proces rozprzestrzeniania się bakterii i ułatwia czyszczenie. Na akrylu nie osadza się kamień, nie gromadzą się na nim bakterie i grzyby, nie wchodzi też w reakcje z substancjami czyszczącymi.

Zarówno urządzenia akrylowe, jak i ceramiczne mogą być pokryte warstwą powłoki hydrofobowej, dzięki której do ich powierzchni nie przylega brud, a do codziennej pielęgnacji wystarczy delikatna ściereczka.

Nowoczesne wanny stalowe dzięki cienkiej elastycznej warstwie emalii są odporne na uderzenia i zarysowania. Niektóre firmy oferują emalie samoczyszczące, na których trudniej osadzają się zabrudzenia. Ponadto emalia nie ma porów i nie elektryzuje się, a więc kurz i brud nie mają się gdzie zbierać, a jej powierzchnię łatwiej umyć. Na uszlachetnionych powierzchniach sprzętów łazienkowych i baterii tworzy się warstwa o niższej przyczepności dla zanieczyszczeń i wody (efekt perlisty).

Czystości sprzyjają też baterie podtynkowe – ich elementy instalacyjne montuje się w ścianach, na zewnątrz widać tylko pokrętła, dysze i wylewki, a więc pozostaje nam mniej elementów do utrzymania w czystości.

WARTO WIEDZIEĆ

Korpusy mebli łazienkowych robi się zwykle z laminowanej płyty meblowej zabezpieczonej przed wilgocią i łatwej do czyszczenia. Fronty mogą być z lakierowanego MDF-u lub z zaimpregnowanego drewna. Ważne jest zabezpieczenie ich krawędzi przed wilgocią – przy płytach meblowych mogą to być specjalne taśmy, przy drewnie – solidne pokrycie lakierem. Niemal wszystkie modele umieszczane są na wysokich nogach lub postumentach, ale dostępne są także meble podwieszane, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Przeczytaj dodatkowo:
Prysznic bez brodzika. Pomysł na nowoczesną...

Prysznic bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Dzięki wrażeniu...

Montaż kabiny prysznicowej KROK PO KROKU....

Kabinę prysznicową złożysz z kilku elementów według instrukcji producenta. Musisz ją jeszcze...

Jak kupować i montować kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa powinna pasować do miejsca, w którym ma być ustawiona w łazience, i... do...

Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Brodzik podłogowy. Jak wykończyć go płytkami...

Po zamontowaniu syfonu brodzikowego i odpowiednim przygotowaniu podłoża można wykończyć brodzik podłogowy...