| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Urządzanie łazienki

Urządzanie łazienki

Rodzaj obudowy dobiera się do typu wanny i do planowanego wykończenia łazienki. Ważny jest dobry pomysł, bo każdą nawet najprostszą wannę, można efektownie obudować.

Najprostsze w montażu są gotowe zdejmowane osłony. Mocuje się je do specjalnych wsporników albo na zatrzaski, bezpośrednio do krawędzi wanny i do ściany. Panele osłaniające mogą być z różnych materiałów, a ich powierzchnia nie wymaga dodatkowego wykończenia. Kiedy wanna jest ustawiona przynajmniej jedną krawędzią przy ścianie, cała osłona jest wykonana z jednego lub dwóch paneli i na powierzchni nie widać połączeń. Osłony można zamawiać u producenta, od którego kupuje się wannę, ale są też uniwersalne, dopasowane do typowych wymiarów wanien. W razie awarii instalacji całą osłonę łatwo zdjąć.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Zdejmowana gotowa osłona pasuje zarówno do wanien narożnych, ...

Autor: Andrzej Szandomirski

... jak i wolno stojących.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wygodnym rozwiązaniem są nośniki­ polistyrenowe. Są one zamawiane do konkretnego typu wanny, więc najpierw trzeba się upewnić, czy producent wanien ma takie w swojej ofercie. Przykleja się je do podłoża, a wannę osadza w nich jak w formie. Polistyren chroni wodę w wannie przed zbyt szybkim stygnięciem i redukuje głuchy odgłos nalewania wody. Powierzchnię nośnika wykańcza się płytkami ceramicznymi, ale można też na przykład ­ dekoracyjnym tynkiem wodoodpornym. Aby uzyskać szerszą półkę wokół wanny, można zamówić dodatkową nakładkę przyklejaną do nośnika. Wadą nośników jest to, że nie mają otworów rewizyjnych. Jeśli więc wanna nie jest wyposażona w nowoczesną instalację umożliwiającą rewizję przez korek, trzeba zawczasu wyciąć w odpowiednim miejscu otwór i osłonić go drzwiczkami lub zdejmowaną płytką.

Popularnym i dość łatwym sposobem­ wykończenia wanny jest obudowa­ z płyt. Wykonuje się ją na stelażu z profili stalowych. Poziomy profil UD przykręca się do podłoża, a w nim ustawia co 30-40 cm słupki z pionowych profili CD. Od góry usztywnia się konstrukcję kolejnym poziomym profilem. Do profili przykręca się płyty gipsowo-włóknowe albo gipsowo-kartonowe odporne na wilgoć. Wanny owalne obudowuje się płytami giętymi. Mogą to być specjalne elastyczne płyty lub zwykłe, wygięte na mokro. Styki płyt zawsze muszą się znajdować wzdłuż słupków. Wypełnia się je masą szpachlową wzmocnioną siatką i zaciera tak, aby uzyskać gładką powierzchnię. Z płyt można też wykonać szerszą obudowę, wystarczy ustawić stelaż dwurzędowy i obudować płytami zarówno ściankę pionową, jak i poziomą półkę przy wannie. Taka obudowa sprawdza się przy każdej wannie, bo wykonuje się ją pod wymiar i łatwo nadać jej odpowiedni kształt. Powierzchnię płyt trzeba zagruntować, a następnie wykończyć.

Autor: Marcin Czechowicz

Obudowa z nośnika polistyrenowego wykończonego dekoracyjnym tynkiem wodoodpornym.

Autor: Mariusz Bykowski

Obmurówkę można wykończyć płytkami ceramicznymi.

Kolejnym sposobem obudowania wanny jest obmurówka. Do tego celu nadają się elementy łatwe w obróbce, a więc bloczki z betonu komórkowego lub silikatowe, które łatwo się przycina. Dobrze jest układać je na cienką zaprawę klejową, bo wtedy uzyskuje się równą powierzchnię licową. Szerokość obudowy można zmieniać, dobierając stosowne wymiary elementów. Obmurówka nadaje się do różnych typów wanien, ale jej wykonanie przy wannach łukowych jest dość pracochłonne. Aby ustawić bloczki po łuku, trzeba je ciąć na wąskie kawałki. Spoiny między nimi będą wówczas szerokie, więc do wyrównania powierzchni zużyje się dużo zaprawy. Dlatego to rozwiązanie lepiej sprawdza się przy wannach prostych. Obmurówkę można wykończyć tynkiem lub płytkami ceramicznymi, można też pozostawić ją w formie surowego muru, trzeba tylko zaimpregnować jego powierzchnię, aby nie chłonęła wilgoci.

Autor: Andrzej Szandomirski

Można także osłonę wanny zrobić na zamówienie, np. z drewna egzotycznego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wanna i prysznic w jednej łazience. Zobacz...

Rano bierzesz szybki prysznic, a wieczorem lubisz się kąpać w wannie? Może zatem uda Ci się zmieścić wannę i...

Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze...

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach....

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Pusta kabina natryskowa nie ma racji bytu. Żeby funkcjonowała jak trzeba musisz zamontować w niej panel...

Odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy odprowadza wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Nie potrzeba kabiny prysznicowej ani...