Remont natrysku - najważniejsze dobre uszczelnienie (PORADA)

2011-01-12 14:30

W pomieszczeniu, które znajduje się pod łazienką zauważłeś zacieki na suficie. Prawdopodobną przyczyną ich powstania jest przeciek pod brodzikiem prysznicowym. W takiej sytuacji musisz przygotować się do remontu natrysku. Jak go przeprowadzić, aby w przyszłości uniknąć takich niespodzianek? Czy warto wyłożyć całą wnękę prysznicową płytkami, także podłogę pod brodzikiem? Sprawdź...

Remont natrysku - najważniejsze dobre uszczelnienie (PORADA)
Autor: Piotr Mastalerz

Kiedy dochodzi do przecieku pod brodzikiem i zalania pomieszczenia, które znajduje się na niższej kondygnacji, nie obejdzie się chociaż bez częściowego remontu – przynajmniej demontażu brodzika. Nie wiadomo bowiem, którędy dokładnie przedostaje się woda, plamy na suficie mogą się pojawiać nawet kilka metrów od miejsca przecieku.

  • Po zdemontowaniu brodzika odsłonięte podłoże (również ściany i podmurówkę do wysokości brodzika) należy wyczyścić, zagruntować i pomalować płynną fpią. Powinna ona mieć gęstą konsystencję, aby dała się nakładać szpachelką, bo zbyt rzadka spłynęłaby z pionowych powierzchni, poza tym nie wypełniłaby spękań podłoża, a to w przypadku remontu sprawa istotna.
  • Wzdłuż wszystkich narożników trzeba umieścić specjalne taśmy izpacyjne. Ich rdzeń jest wykonany z gumy, a zewnętrzne pasy klejące dopasowują się do kształtu izpowanej powierzchni.
  • Wokół syfonu najlepiej przykleić specjalny kołnierz.
  • Taśmy oraz kołnierz ponownie smaruje się izpacją, nakładając ją grubo zwłaszcza na brzegach.
  • Wykładanie podłogi pod brodzikiem płytkami jest bezcelowe. Zaizpowane podłoże jest po wyschnięciu całkowicie odporne na przecieki.

    Problem mogą sprawić ściany natrysku. Sama okładzina nie jest wystarczającą ochroną przed wodą, która przez spoiny może wnikać w mur. Jeżeli zatem nie mamy pewności co do stanu chroniącej ściany izpacji (lub w ogóle jej obecności!), powinniśmy skuć płytki i dopiero po zabezpieczeniu podłoża ułożyć nowe. Można też – jeśli okładzina dobrze się trzyma – nanieść płynną fpię bezpośrednio na jej powierzchnię i przykleić nowe płytki na wierzchu. Wnętrze natrysku minimalnie się przez to zmniejszy, ale prawidłowe uszczelnienie jest warte takiego kompromisu.

    Celem remontu nie powinno jednak być ograniczenie ilości wody przenikającej przez strop, ale całkowite uniemożliwienie jej wpływania w przestrzeń pod brodzikiem. Należy więc zadbać nie tylko­ o zaizolowanie podłogi, ale przede wszystkim o prawidłowe uszczelnienie styku brodzika ze ścianą. Przebieg prac zależy od sposobu wykończenia wnęki, od tego, czy okładzina z płytek dochodzi do podłogi, czy tylko do krawędzi brodzika.

    Kiedy płytki nachodzą na brodzik - minimalne ryzyko przecieku

    Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie brodzika w taki sposób, aby płytki stanowiące okładzinę ściany zachodziły na niego. Taki układ jest zgodny z kierunkiem spływu wody, może ona ściekać z płytek bezpośrednio na rant i ścianki brodzika, dzięki czemu ryzyko wciekania wody pod spód jest tu najmniejsze.

    Między okładziną a brodzikiem należy pozostawić szczelinę dylatacyjną, aby mógł swobodnie pracować pod wpływem obciążenia podczas kąpieli. Oczywiście przez nieosłoniętą szczelinę przedostawałaby się woda, dlatego trzeba wypełnić ją masą wodoodporną albo silikonem sanitarnym (takim, który jest odporny na rozwój mikroorganizmów, a o nie w łazience nietrudno). Uszczelnienie musi mieć właściwości elastyczne, ważne też, aby dobrać je do szerokości spoiny (dopuszczalny zakres grubości spoin jest podany na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu). Silikon powinno się wciskać w szczelinę, stojąc wewnątrz brodzika, aby go obciążyć. Styk się wówczas rozszerza, umożliwiając zmieszczenie odpowiedniej ilości masy izolacyjnej – bez tego podczas kąpieli spoina byłaby stale rozciągana i w końcu mogłaby ulec rozerwaniu.

    Płytki pod spodem - konieczne podwójne zabezpieczenie

    W przypadku gdy okładzina ściany dochodzi do podłogi, nie ma możliwości wsunięcia brodzika pod spód i trzeba dosunąć go do wierzchu płytek. Takie rozwiązanie stwarza większe zagrożenie powstania przecieku, bo woda spływa bezpośrednio wzdłuż styku i na pewno wpłynie w każdą nieszczelność. Dlatego uszczelnienie musi być ułożone dwuwarstwowo.

    Pierwszą warstwę silikonu sanitarnego lub wodoodpornej elastycznej masy nakłada się z boku, na te powierzchnie krawędzi brodzika, które będą dociśnięte bezpośrednio do płytek. Po związaniu masy wykonuje się drugą, zewnętrzną warstwę uszczelnienia. Ten sam silikon lub wodoodporną masę wyciska się wzdłuż szczeliny w analogiczny sposób jak w przypadku okładziny zachodzącej na brodzik.

    Izolacja - zabezpieczenie ścian i podłogi przed wodą

    Wszystkie ściany stanowiące obudowę natrysku oraz podłoga wewnątrz niego powinny być zabezpieczone przed wodą. W przypadku podłogi chodzi nie tyle o bezpośrednie oddziaływanie wody lejącej się z prysznica, ile o ewentualną awarię rury lub syfonu.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Pozostałe podkategorie