Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Remont natrysku - najważniejsze dobre uszczelnienie (PORADA)

Remont natrysku - najważniejsze dobre uszczelnienie (PORADA)

W pomieszczeniu, które znajduje się pod łazienką zauważłeś zacieki na suficie. Prawdopodobną przyczyną ich powstania jest przeciek pod brodzikiem prysznicowym. W takiej sytuacji musisz przygotować się do remontu natrysku. Jak go przeprowadzić, aby w przyszłości uniknąć takich niespodzianek? Czy warto wyłożyć całą wnękę prysznicową płytkami, także podłogę pod brodzikiem? Sprawdź...

Kiedy dochodzi do przecieku pod brodzikiem i zalania pomieszczenia, które znajduje się na niższej kondygnacji, nie obejdzie się chociaż bez częściowego remontu – przynajmniej demontażu brodzika. Nie wiadomo bowiem, którędy dokładnie przedostaje się woda, plamy na suficie mogą się pojawiać nawet kilka metrów od miejsca przecieku.

  1. Po zdemontowaniu brodzika odsłonięte podłoże (również ściany i podmurówkę do wysokości brodzika) należy wyczyścić, zagruntować i pomalować płynną folią. Powinna ona mieć gęstą konsystencję, aby dała się nakładać szpachelką, bo zbyt rzadka spłynęłaby z pionowych powierzchni, poza tym nie wypełniłaby spękań podłoża, a to w przypadku remontu sprawa istotna.
  2. Wzdłuż wszystkich narożników trzeba umieścić specjalne taśmy izolacyjne. Ich rdzeń jest wykonany z gumy, a zewnętrzne pasy klejące dopasowują się do kształtu izolowanej powierzchni.
  3. Wokół syfonu najlepiej przykleić specjalny kołnierz.
  4. Taśmy oraz kołnierz ponownie smaruje się izolacją, nakładając ją grubo zwłaszcza na brzegach.

Wykładanie podłogi pod brodzikiem płytkami jest bezcelowe. Zaizolowane podłoże jest po wyschnięciu całkowicie odporne na przecieki.

Problem mogą sprawić ściany natrysku. Sama okładzina nie jest wystarczającą ochroną przed wodą, która przez spoiny może wnikać w mur. Jeżeli zatem nie mamy pewności co do stanu chroniącej ściany izolacji (lub w ogóle jej obecności!), powinniśmy skuć płytki i dopiero po zabezpieczeniu podłoża ułożyć nowe. Można też – jeśli okładzina dobrze się trzyma – nanieść płynną folię bezpośrednio na jej powierzchnię i przykleić nowe płytki na wierzchu. Wnętrze natrysku minimalnie się przez to zmniejszy, ale prawidłowe uszczelnienie jest warte takiego kompromisu.

Celem remontu nie powinno jednak być ograniczenie ilości wody przenikającej przez strop, ale całkowite uniemożliwienie jej wpływania w przestrzeń pod brodzikiem. Należy więc zadbać nie tylko­ o zaizolowanie podłogi, ale przede wszystkim o prawidłowe uszczelnienie styku brodzika ze ścianą. Przebieg prac zależy od sposobu wykończenia wnęki, od tego, czy okładzina z płytek dochodzi do podłogi, czy tylko do krawędzi brodzika.

Kiedy płytki nachodzą na brodzik - minimalne ryzyko przecieku

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie brodzika w taki sposób, aby płytki stanowiące okładzinę ściany zachodziły na niego. Taki układ jest zgodny z kierunkiem spływu wody, może ona ściekać z płytek bezpośrednio na rant i ścianki brodzika, dzięki czemu ryzyko wciekania wody pod spód jest tu najmniejsze.

Wanna w obudowie z kamienia

Wanna obudowana płytami kamiennymi i przykryta blatem z kamienia to rozwiązanie estetyczne, trwałe ...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wanna i prysznic w jednej łazience. Zobacz...

Rano bierzesz szybki prysznic, a wieczorem lubisz się kąpać w wannie? Może zatem uda Ci się zmieścić wannę i...

Wygodne wejście. Drzwi do kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe typu walk-in z założenia nie potrzebują drzwi, ale wszystkie inne muszą je mieć. Drzwi do...

Chcesz mieć prysznic z płytek? Zobacz co...

Czy kabina prysznicowa musi się zawsze opierać na brodziku i niepotrzebnie utrudniać wyjście spod prysznica?...

Montaż brodzika do kabiny prysznicowej

Miejsce brodzika w łazience zwykle ustala się na etapie projektowania instalacji. Później pozostaje zakup...

Panele prysznicowe - hydromasaż pod prysznicem

Panele prysznicowe mają sporo zalet: zapewniają kilka rodzajów masażu, mają nowoczesny, estetyczny wygląd,...

Odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy odprowadza wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Nie potrzeba kabiny prysznicowej ani...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.