| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Kąpiel na stojąco. Wygodna kabina prysznicowa

Kąpiel na stojąco. Wygodna kabina prysznicowa

Na kabinę prysznicową decyduje się coraz więcej osób. Czasem - jeśli miejsca w łazience jest niewiele - nawet kosztem wanny. Miejsce na kabinę, kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez - przeczytaj nasze podpowiedzi. 

Dlaczego kabiny prysznicowe zrobiły się tak popularne? To proste: natrysk zajmuje mniej miejsca niż wanna, kąpiel w nim jest zdrowsza, a zużycie wody podczas kąpieli – mniejsze.

Na dwa sposoby

Bez brodzika. W miejscu przeznaczonym na kabinę ustawianą bezpośrednio na podłodze musi być zamontowana kratka odpływowa (tzw. wpust podłogowy). Podłoga wokół kratki powinna być ułożona ze spadkiem umożliwiającym swobodne spływanie wody w jej kierunku.

Posadzkę należy wyłożyć materiałem odpornym na wodę, np. płytkami ceramicznymi. Nie mogą być zbyt śliskie, bo dodatkowo zmoczone staną się niebezpieczne. Miejsce na kabinę bez brodzika najłatwiej przygotować w nowo budowanej łazience. Na zamontowanie wpustu podłogowego i wykonanie wszystkich warstw w podłodze (w tym izolacji przeciwwilgociowej) trzeba bowiem przewidzieć odpowiedni zapas wysokości – co najmniej 15 cm. Najłatwiej będzie to zrealizować w podłodze na gruncie na parterze domu niepodpiwniczonego.

Z brodzikiem. Ustawianie kabin na podłodze jest ostatnio dość modne, ale wciąż bardziej popularne jest montowanie ich na brodzikach. Brodziki mogą mieć kształt prostokątny (w tym kwadratowy), półokrągły lub pięciokątny, różne wymiary i głębokość od 3 do blisko 30 cm. Mogą być z akrylu, ze stali lub – rzadziej – z ceramiki, konglomeratu marmuru, a nawet z drewna cedrowego. Najpopularniejsze i najtańsze są brodziki akrylowe. Zwykle można dokupić do nich gotową obudowę również z akrylu. Do miejsca, w którym ma być zainstalowana kabina prysznicowa, trzeba najpierw doprowadzić instalację zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacyjną.

Jeśli kabina ma być zamontowana w rogu łazienki (to najczęściej wybierane rozwiązanie), konieczne jest wykończenie ścian łazienki w tym miejscu tak, aby były odporne na wodę – np. płytkami ceramicznymi.

Przeczytaj koniecznie: Jakie płytki do łazienki? Łazienka w barwach stonowanych czy intensywnych...

Płaski brodzik jest raczej częścią podłogi i ścian niż meblem wstawionym do pomieszczenia

Autor: Agnieszka , Marek Sternicki

kapiel na stojaco

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zamknięcie wodne – syfon

Armatura odpływowa musi się zmieścić pod brodzikiem, dlatego syfony brodzików są bardziej płaskie niż syfony innych urządzeń sanitarnych (minimalna wysokość to 8-9 cm). Oprócz syfonu musi się pod nim zmieścić także rura o odpowiednim spadku (1,5%) odprowadzająca wodę do pionu kanalizacyjnego. Dlatego próg brodzika będzie się znajdował na wysokości 10-12 cm. Wlot do syfonu może być osłonięty zdejmowaną przykrywką, która nie przylega szczelnie do odpływu. Pod nią znajduje się kilkumilimetrowa szczelina, którą odpływa woda. Przykrywkę można łatwo zdjąć, aby oczyścić syfon z nagromadzonych w nim zanieczyszczeń, np. włosów.

Uwaga! Jeśli brodzik ma być obudowany trwałą obudową, np. z cegieł i płytek ceramicznych, trzeba w niej pozostawić otwór rewizyjny umożliwiający łatwy dostęp do syfonu w celu jego wyczyszczenia.

Przeczytaj również: Łazienka elegancka czy nastrojowa...

Szczelne połączenia

Brodzik i kabina muszą idealnie przylegać do siebie i do ścian łazienki. Miejsce styku brodzika ze ścianą uszczelnia się silikonem. Podobnie powinny być zabezpieczone połączenia ścian kabiny i łazienki. Do ich uszczelniania stosuje się również silikon albo uszczelki sprzedawane przez producentów kabin. Uszczelka zapewnia także szczelność drzwi kabiny.

Uwaga! Kiedyś popularnym rozwiązaniem było wpuszczanie krawędzi brodzika pod płytki. Obecnie producenci brodzików nie polecają tego rozwiązania, ponieważ wtedy połączenie ściany z brodzikiem nie jest elastyczne i łatwo może dojść do jego uszkodzenia. Trudniej jest też wtedy wymienić brodzik bez konieczności remontu. Dodatkowo jeśli brodzik jest półokrągły, może się okazać, że nie da się dopasować do niego kabiny, ponieważ przy takim montażu zmieni się jego promień gięcia.

ZDANIEM SPECJALISTY

Modnie, czyli płasko

Hitem nowoczesnych łazienek są płaskie brodziki, których dno jest zagłębione w podłodze albo zrównane z nią. Wygląda to bardzo atrakcyjnie i komfortowo. Nie ma progu, przestrzeń pod natryskiem nie jest wydzielona z łazienki – jeśli do tego ściany kabiny są przezroczyste, całe pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Nie jest to jednak rozwiązanie standardowe. Jeżeli marzymy o zastosowaniu go we własnym domu, trzeba pomyśleć o tym, zanim łazienka będzie gotowa. Nie wystarczy kupić brodzik z niskimi ściankami.

Co pod brodzikiem? Pod brodzikiem trzeba umieścić syfon i rurę odprowadzającą wodę do pionu kanalizacyjnego. Chcąc, aby próg brodzika znajdował się na poziomie podłogi, wszystkie elementy odpływowe trzeba zamontować w warstwach posadzkowych i w stropie. Na parterze jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. W domu niepodpiwniczonym wystarczy przewidzieć większą grubość warstw podłogowych w łazience. W podpiwniczonym – jeżeli warstwy nie będą odpowiednio grube – przewód odprowadzający wodę z łazienki na parterze pojawi się pod sufitem piwnicy.

Trudniej jest na piętrze lub poddaszu. Rurę odprowadzającą do pionu kanalizacyjnego trzeba bowiem ukryć w stropie. Im dalej znajduje się brodzik od pionu, tym jest to bardziej kłopotliwe, bo rura odpływowa musi być poprowadzona ze spadkiem co najmniej 1,5% (czyli 1,5 cm na 1 m). Strop i warstwy posadzkowe muszą więc mieć odpowiednią grubość. Jeśli wynosi ona 30 cm, wszystko się uda.Jolanta Godlewska

Sposób na szybką kąpiel. Mądry wybór kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe idealnie nadają się nie tylko do małych łazienek, w których nie mieści...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Zobacz, jak powinien przebiegać montaż wanny, jej poziomowanie i podłączanie syfonu wannowego.

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Montaż kabiny prysznicowej KROK PO KROKU....

Kabinę prysznicową złożysz z kilku elementów według instrukcji producenta. Musisz ją jeszcze...

Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje...

Masz mało czasu? Weź szybki prysznic. Wolisz prawdziwy relaks? Zafunduj sobie kąpiel. Wanna to nie przeżytek!...