| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Hydro-relaks w wannie

Hydro-relaks w wannie

Modny ostatnio masaż wodny zmusił producentów wanien do przygotowania oferty dla każdego klienta - tego z zasobnym portfelem i tego, który zadowoli się niewielką wanną z 3-4 dyszami.  

Dzięki wannie z hydromasażem, łazienka, nawet mała, może stać się miejscem relaksu i odpoczynku po męczącym dniu. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model i dbać o nią... Wanny z hydromasażem produkowane są z akrylu. Jest to materiał, który bardzo łatwo formować w różne kształty. Tak więc spotkać można wanny okrągłe, owalne, prostokątne, symetryczne i asymetryczne, z wyprofilowanymi siedziskami, podłokietnikami, miejscem na kosmetyki, stopniowaniem... Wszystko zależy od oczekiwań klienta, zasobności jego portfela i pomysłowości producenta.
Wanny tego typu podobnie jak tradycyjne, mogą być montowane przy ścianie lub w narożniku. Zdarzają się też modele wolno stojące - efektowne i do dużych łazienek. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno pod względem kształtu i wielkości, jak i wyposażenia.
Są wanny małe - długości 1,2 metra i duże - 2,5 metrowe. Zdarzają się nawet większe. Wielkość łączy się oczywiście z pojemnością. Najmniejsze mieszczą około 135 litrów wody. Największe, uznawane jeszcze za wannę a nie mały basen - 1300 litrów.
Przed zakupem warto wziąć pod uwagę nie tylko ilość miejsca przeznaczoną na usytuowanie wanny, ale też liczbę osób mogących jednocześnie z niej korzystać. W najmniejszych wannach zmieści się tylko jedna osoba. Te większe pomieszczą dwie, trzy. Są również takie modele, w których z powodzeniem wykąpie się cała rodzina.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jakość masażu zależy nie tylko od jego rodzaju, ale też od liczby dysz w wannie. Najczęściej, do określonego modelu firma proponuje konkretną liczbę dysz. Każdą kolejną dyszę można zamontować za dodatkową opłatą. Wanna powinna mieć minimum 3-4 dysze. Można również spotkać modele, które mają ich aż 35.
Wanny z hydromasażem nie zawsze mają otwór pod baterię. Nie jest to jednak problem. U producenta można zamówić wykonanie odpowiednich otworów.

Decydując się na konkretną wannę nie należy zapominać o jej obudowie. Niektóre firmy oferują obudowę za dodatkową opłatą, czasami jej koszt wliczony jest w cenę urządzenia. Gdy kupujemy wannę bez obudowy, musimy wykonać ją we własnym zakresie.

Producenci różnie interpretują kwestię wyposażenia podstawowego i dodatkowego. Te elementy, które przy jednym modelu są wyposażeniem dodatkowym, przy innym mogą być podstawowym. I na odwrót.
Zatem do wyposażenia ogólnie zalicza się: pompę, sterowanie ręczne lub elektroniczne, aluminiowy stelaż, poduszki, uchwyty, relingi, szafki, ozdobne wypełnienia, schodki, oświetlenie podwodne, automatyczną dezynfekcję, dodatkowe dysze, rączkę prysznicową, pokrowiec brezentowy, system odpływowy, kolumnę z mieszaczem termostatycznym, panel boczny...

Nie bez znaczenia jest też czas i zakres udzielanej gwarancji. Najczęściej firmy proponują od roku do pięciu lat, rzadko więcej.

Przykładowe rozmieszczenie dysz w wannie z hydromasażem

Ręcznie lub automatycznie

W najprostszych i najtańszych modelach wanien sterowanie systemem hydromasażu jest ręczne, nazywane sterowaniem pneumatycznym lub mechanicznym. Pompę (do masażu wodnego) lub dmuchawę (do masażu powietrznego) uruchamia się przyciskiem na górnej krawędzi wanny. Zwolnienie przycisku powoduje zakończenie pracy systemu. Wadą tego rozwiązania jest niebezpieczeństwo pracy pompy na sucho, czyli bez odpowiedniej ilości wody, a to może doprowadzić do zniszczenia pompy. Woda musi zakrywać wszystkie dysze umieszczone na ściankach wanny. Znacznie wygodniejsze w obsłudze, ale i droższe są wanny sterowane elektronicznie. Na brzegu wanny jest wtedy zamontowany panel z tak zwanymi mikrokontaktami, których dotknięcie powoduje uruchomienie wybranej funkcji. Wszystkie możliwe funkcje są zwykle przedstawione na panelu w postaci małych ikonek. Producenci dążą do maksymalnego uproszczenia sterowania, tak aby obsługa była intuicyjna (bez czytania instrukcji). Systemy ze sterowaniem elektronicznym mogą mieć bardzo różne funkcje i ustawienia. Większość ma czujnik poziomu wody uniemożliwiający włączenie hydromasażu, jeżeli woda nie zakrywa bocznych dysz. Rozwiązanie to chroni pompę przed pracą na sucho. W niektórych wannach system sterowania pozwala ustawić czas i natężenie masażu, temperaturę wody, liczbę dysz biorących udział w masażu oraz jego rodzaj (na przykład stały czy pulsujący), włączyć osuszanie lub system automatycznej dezynfekcji. Sterowanie masażem może się też odbywać za pomocą pilota.

Bąbelki i inne atrakcje

Są wanny fabrycznie wyposażone w system hydromasażu, ale u większości producentów można dokupić system hydromasażu do tradycyjnych wanien. Bardzo często do wyboru jest kilka wariantów z różną liczbą dysz i możliwością ich sterowania.
Wanna z systemem hydromasażu zapewnia przede wszystkim masaż wodny, powietrzny lub ich kombinację. Dodatkowo walory kąpieli mogą podnosić: stosowanie olejków aromatycznych (tak zwana aromaterapia), muzyka, podwodne oświetlenie (białe lub kolorowe) czy kaskada wodna imitująca wodospad. Są wanny, w których wodę można ozonować, co sprzyja natlenianiu skóry, lub łączyć masaż wodny z ultradźwiękami w celu poprawy wyglądu i walki z cellulitem.

Kąpiel z bąbelkami

Dzięki wannie z hydromasażem, łazienka, nawet mała, może stać się miejscem relaksu i odpoczynku po...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Zobacz galerię...

Wanna wolno stojąca staje się coraz bardziej popularna w polskich domach i mieszkaniach. Sprawdzi się nie...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Montaż kabiny prysznicowej KROK PO KROKU....

Kabinę prysznicową złożysz z kilku elementów według instrukcji producenta. Musisz ją jeszcze...