| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Brodzik podłogowy. Jak wykończyć go płytkami ceramicznymi?

Brodzik podłogowy. Jak wykończyć go płytkami ceramicznymi?

Po zamontowaniu syfonu brodzikowego i odpowiednim przygotowaniu podłoża można wykończyć brodzik podłogowy płytkami ceramicznymi. Zobacz, w jakiej kolejności będą przebiegały prace

Izolacja pod płytki ceramiczne

Po zamocowaniu instalacji odpływowej i całkowitym wyschnięciu zaprawy stanowiącej mineralny podkład pod płytki starannie uszczelnia się całą podłogę oraz ściany brodzika. Ze względu na ciągły kontakt tych miejsc z wodą najlepiej jest używać izolacji dwuskładnikowych. W taki sposób należy zabezpieczać ścianę i podłogę na szerokość co najmniej 50 cm od krawędzi brodzika oraz najlepiej do samego sufitu. Izolowanie rozpoczyna się od wklejenia kołnierza przy odpływie i taśm uszczelniających. Najpierw zamocuj taśmę na styku posadzki oraz ściany, a następnie na wewnętrznych stykach ścian. W podobny sposób uszczelnij baterię. Następnie pokryj powierzchnię pierwszą warstwą hydroizolacji. Do jej nakładania należy użyć pędzla. Za pomocą tego narzędzia dokładnie wciera się hydroizolację w każde wgłębienie. Gdy pierwsza warstwa jest już zupełnie sucha (czas schnięcia jest podany przez producenta, najczęściej wynosi kilka godzin), nanieś drugą.

Autor: Kaflowski Radosław

Wygląd brodzika w dużej mierze zależy od estetycznego obrobienia okolic wpustu. Tutaj spadek jest ukształtowany w kopertę. Wpust liniowy jest zamaskowany fragmentem gresu naklejonego na ruszt za pomocą silikonu

Układanie płytek

Do tak przygotowanej powierzchni przykleja się płytki okładziny. Te w miejscu brodzika powinny się charakteryzować niską nasiąkliwością (mniej więcej 3%). Łatwość formowania spadków zależy od kształtu i wymiaru płytek. Spadki najłatwiej zrobić, układając mozaikę, bo nie trzeba jej docinać. Przy większych formatach należy utworzyć tak zwaną kopertę. Ostatni rząd płytek ściennych wkleja się po ułożeniu podłogi. Płytki ścienne powinny zachodzić na podłogowe. Mocuj je do podłoża elastycznym klejem dobranym do rodzaju okładziny.

Fugowanie

Do fugowania okładzin ceramicznych w brodziku dobrze nadaje się fuga epoksydowa odporna na zawilgocenie oraz bakterie i grzyby, a także fuga cementowa z molekułami srebra. Do powierzchni wykończonych mozaiką, z dużą liczbą spoin, lepiej jednak wybrać fugę epoksydową, ponieważ jest całkowicie szczelna. Niezwykle ważnym etapem pracy jest również uszczelnienie silikonem sanitarnym wewnętrznych krawędzi między posadzką a ścianą oraz przestrzeni wokół wpustu i baterii.

Zestaw brodzikowy

Na rynku są także dostępne gotowe elementy do budowy brodzików posadzkowych, które w znacznym stopniu ułatwiają montaż. Są wykonane z płyty budowlanej (XPS) wyprofilowanej w odpowiednie spadki oraz mają fabrycznie zamocowany syfon, co daje gwarancję szczelności układu. Taki zestaw montuje się we wcześniej wybranej części posadzki, licując górną krawędź brodzika z poziomem podłogi. Następnie uszczelnia się krawędzie brodzika taśmą dołączoną do zestawu. Dalsze etapy, czyli zrobienie hydroizolacji oraz wykończenie posadzki, wykonuje się tak samo jak podczas tradycyjnego formowania brodzika. Gotowe brodziki posadzkowe mogą mieć różne kształty i wymiary. Oferowane są zestawy zarówno z odpływem liniowym, jak i punktowym.

Autor: Kaflowski Radosław

Na posadzce i ścianach układa się okładzinę ceramiczną, kształtując spadek w kopertę w kierunku odpływu liniowego

Jak wybrać wannę? Wanny akrylowe, wanny stalowe i szklane [FILM]

Wybór wanny ogranicza tylko zasobnośc portfela i ilość miejsca w łazience. W sklepach...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Prysznic bez brodzika. Pomysł na nowoczesną...

Prysznic bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Dzięki wrażeniu...

Zestawy odpływowe Geberit do natrysków, wanien i...

Gdy planujemy łazienkę i jej wyposażenie, bardzo często nie myślimy o jakże ważnym elemencie. Zestaw...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Jak wybrać wannę? Wanny akrylowe, wanny stalowe i...

Wybór wanny ogranicza tylko zasobnośc portfela i ilość miejsca w łazience. W sklepach królują...