| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Sauna - jedna kabina, wiele możliwości

Sauna - jedna kabina, wiele możliwości

Każdy, kto był w Skandynawii, miał szansę zetknąć się z sauną, bo w tamtejszych domach to niemal standard. Finowie, uznawani za wynalazców sauny, uważają, że ma ona zbawienny wpływ na zdrowie i urodę oraz przeciwdziała starzeniu się organizmu. W Polsce nie ma wprawdzie długiej tradycji korzystania z sauny, ale są tacy, którzy doceniają jej walory i chcą ją mieć w swoim domu.

Kąpiel w saunie

Sauna to forma kąpieli w rozgrzanym powietrzu o temperaturze od mniej więcej 40 do blisko 120°C i wilgotności względnej od kilku do ponad 80%. Wartość tych parametrów decyduje o rodzaju sauny – czy jest to sauna sucha, sauna mokra, czy sauna parowa.

W celu ustalenia właściwych warunków można się posłużyć prawem „sumy 110„ opisującym zależność między temperaturą a wilgotnością w saunie (tyle powinna wynosić suma temperatury – w stopniach Celsjusza – i wilgotności – w procentach). W tej samej kabinie można korzystać z różnych form kąpieli. Wybór zależy od upodobań użytkownika.

Zobacz, jak samodzielnie zamontować kabinę sauny

Autor: Andrzej T. Papliński

Jeśli nie ma odpowiedniego miejsca w domu, można umieścić ją na terenie posesji w oddzielnym małym domku

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sauna sucha

„Najtrudniejsze” warunki panują w saunie suchej, gdzie temperatura jest bardzo wysoka (90-110°C), a wilgotność przeciwnie – bardzo niska – mniej więcej 10% (czyli o 30-50% niższa od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w pomieszczeniach mieszkalnych). Powietrze o takich parametrach sprawia, że człowiek intensywnie się poci, ale jego skóra błyskawicznie wysycha. Włosy bardzo się nagrzewają, aż zaczynają parzyć.

Sauna mokra

W saunie mokrej jest trochę chłodniej niż w suchej. Kąpiel zaczyna się w temperaturze mniej więcej 50°C, a następnie stopniowo podnosi ją do 70-90°C. Jednak to nie niższa temperatura powietrza, lecz większa wilgotność (25-40%), będąca rezultatem polewania wodą kamieni znajdujących się w piecu sauny, decyduje o tym, że warunki są nieco bardziej przyjazne dla organizmu człowieka.

Sauna parowa

Jeśli obawiamy się, że mimo to będzie nam zbyt gorąco, możemy skorzystać z sauny parowej, w której temperatura powietrza nie przekracza 65°C (wynosi 40-65°C), a wilgotność jest wyższa niż 80%. Warunki charakterystyczne dla takiej kąpieli można uzyskać, instalując w saunie dwa urządzenia – zwykły piec i dodatkowo osobny generator pary – lub jedno, ale spełniające obie te funkcje, czyli piec typu kombi.

Duża wilgotność i wysoka temperatura panujące w saunie parowej sprawiają, że organizm mocno się poci, ale nie towarzyszy temu dyskomfort odczuwany niekiedy w saunie suchej. Większość osób, w tym również małe dzieci, dobrze znosi takie warunki. Gorąca para wodna korzystnie wpływa na drogi oddechowe i przynosi ulgę przy dolegliwościach reumatycznych. Można ją przepuszczać przez zioła lub esencje zapachowe i zażywać w ten sposób inhalacji ziołowych.

Łaźnia parowa

Sauna parowa to nie to samo co łaźnia parowa. Ta druga jest inaczej zbudowana, a kąpiel w niej odbywa się w temperaturze nie wyższej niż 55°C i przy bardzo dużej wilgotności.

WARTO WIEDZIEĆ

Z korzyścią dla z drowia i urody

Podczas kąpieli w tradycyjnej saunie ciało jest poddawane działaniu suchego i gorącego powietrza naprzemiennie z okresami ochładzania i dużej wilgotności.

Naczynia krwionośne rozszerzają się, a zaraz potem kurczą, co je wzmacnia i przyspiesza krążenie krwi. Wraz z intensywnie wydzielanym potem z organizmu są usuwane toksyny i sól, której w codziennej diecie stosujemy zbyt dużo. Skóra staje się dzięki temu zdrowsza, bardziej elastyczna i gładka. Ekstremalne zmiany temperatury hartują organizm i mobilizują jego układ odpornościowy. Oddech przyspiesza i staje się głębszy.

Para wodna korzystnie wpływa na drogi oddechowe i je oczyszcza. Ciepło przynosi ulgę w bólach reumatycznych i korzonków oraz przy zapaleniu ścięgien i nadwerężeniu mięśni. Pomaga wrócić do formy po zwichnięciach stawów i złamaniach kości.

Wysoka temperatura pobudza wydzielanie niektórych hormonów (w tym również endorfin, zwanych hormonami szczęścia), dlatego sauna korzystnie wpływa także na psychikę, uspokaja, pomaga się zrelaksować i odprężyć.

W przypadku niektórych schorzeń kąpiel w saunie może być zbawienna, są i takie, które ją wręcz wykluczają. Sauna nie jest wskazana dla osób cierpiących między innymi na ostre i przewlekłe schorzenia z podwyższoną temperaturą ciała, wysokie nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby, nowotwory złośliwe, cukrzycę czy zapalenie żył.

W razie wątpliwości przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem.

Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny

W niewielkiej saunie usytuowanej w łazience, piwnicy lub w innym pomieszczeniu można zakosztować...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sauna w domu. O czym pamiętać projektując domową...

Żeby móc skorzystać z kąpieli w saunie lub łaźni parowej, nie musisz iść do SPA. Saunę możesz...

Łaźnia kontra sauna

Pod względem praktycznym łaźnia jest "stworzona" do częstego korzystania. Natomiast użytkowanie sauny jest...

Piec do sauny i generator pary - gwarancja...

Do uzyskania odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w saunach używa się pieców elektrycznych...

Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji...

Sauna jest osobnym zamkniętym pomieszczeniem i powinna być odizolowana od reszty budynku. Najlepiej wykonać...

Konserwacja sauny

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT