| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Piece do sauny

Piece do sauny

Bez odpowiedniego pieca sauna nigdy nie będzie spełniała swojego zadania. Dawniej do wytwarzania odpowiedniej temperatury wykorzystywano tylko piece na drewno. Dzisiaj częściej zastępują je piece elektryczne.

Autor: Andrzej Szandomirski

Piece na drewno

Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość instalowania wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Wymagają za to oddzielnego przewodu dymowego. Mocno się nagrzewają, powinny więc stać w bezpiecznej odległości (co najmniej 50 cm) od materiałów łatwo palnych lub przy izolowanych ścianach.
W saunie z piecem opalanym drewnem wlot powietrza musi znajdować się przy podłodze, jak najdalej od pieca. Powietrze wylatuje przewodem dymowym. Piece tego typu można ciągle jeszcze kupić w większości firm oferujących sauny. Nieczęsto jednak znajdują się na nie klienci.              

Piece elektryczne

Obsługa ich jest łatwa, montaż bardzo prosty, a koszt eksploatacji – niewielki. Moc pieca dobiera się zależnie od kubatury sauny. W saunach domowych przyjmuje się zasadę, że na 1 m3 potrzeba 1 kW mocy. Na rynku dostępne są piece o mocy od 2 do 20 kW. Piece o mocy do 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe, większe – wymagają przyłącza trójfazowego. Dokładne wymagania odnośnie przyłącza elektrycznego znajdują się zawsze w dokumentacji technicznej pieca. 

Specjalne kamienie

W górnej części pieców do sauny znajdują się różnej wielkości pojemniki na specjalne kamienie, które akumulują ciepło. Gdy rozgrzane kamienie zostaną polane wodą, natychmiast powstaje gorąca para. W saunach nie można używać zwykłych kamieni – mogą bowiem popękać i uszkodzić piec. Powinno się używać tylko kamieni oferowanych przez firmy sprzedające sauny. Pojemnik na kamienie należy kontrolować przynajmniej raz w roku. Trzeba wtedy wyjąć wszystkie kamienie i usunąć z nich drobny piasek lub osad z wody. W pojemniku mogą znajdować się tylko kamienie całe i nieuszkodzone.

Sauna parowa

Oprócz tradycyjnego pieca, wymaga również podłączenia specjalnego urządzenia do wytwarzania pary – generatora pary. Jego moc dobiera się do kubatury sauny. Generator pary montuje się na zewnątrz sauny – jednak nie dalej niż 15 m od niej – i podłącza do instalacji zimnej wody. W generatorze woda jest ogrzewana do temperatury wrzenia i – w postaci pary – przesyłana miedzianym przewodem do sauny. Miejsce wydmuchiwania gorącej pary znajduje się pod ławkami sauny.
W najnowszych generatorach pary wszystkie funkcje – napełnianie, opróżnianie i płukanie zbiornika wody po zakończonej pracy – są w pełni zautomatyzowane.
Na rynku dostępne są również tzw. piece kombi (na zdjęciu) z wbudowanym generatorem pary oraz pojemnikami na zioła. Pozwalają one na korzystanie z trzech rodzajów sauny: suchej, mokrej i parowo-ziołowej.

Uwaga!

Wszystkie instalacje elektryczne w saunie, zarówno podłączenie pieca, jak i oświetlenie, powinny być zawsze wykonywane przez uprawnionych fachowców. Piece są wyposażone w panele sterujące, dzięki którym można zaprogramować czas włączenia i wyłączenia pieca, ustawić żądaną temperaturę oraz poziom wilgotności.

Sauna fińska w domu. Budowa i montaż domowej sauny

Nasz poradnik jest dla tych, którym marzy się sauna fińska w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zaproś znajomych do sauny

Mieszkańcy Skandynawii od dawna znają dobroczynne działanie sauny. Korzystają z niej co najmniej dwa razy w...

Łaźnia parowa

Do niedawna łaźnia parowa kojarzyła się jedynie z publicznym obiektem, z którego korzystały...

Łaźnia kontra sauna

Pod względem praktycznym łaźnia jest "stworzona" do częstego korzystania. Natomiast użytkowanie sauny jest...

Sauna infrared, parowa czy fińska – jaką saunę...

Posiadanie sauny w Polsce już nie jest ekstrawagacką zachcianką. Sauny stają się coraz popularniejsze,...

Konserwacja sauny

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych...

Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji...

Sauna jest osobnym zamkniętym pomieszczeniem i powinna być odizolowana od reszty budynku. Najlepiej wykonać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.