| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Piec do sauny i generator pary - gwarancja idealnej temperatury i wilgotności

Piec do sauny i generator pary - gwarancja idealnej temperatury i wilgotności

Do uzyskania odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w saunach używa się pieców elektrycznych wygodnych w obsłudze i szybko nagrzewających się. Zobacz, jak dobrać piec o odpowiedniej mocy, jakie powinien mieć zabezpieczenia i jak go bezpiecznie użytkować.

Dobór mocy i sterowanie piecem do sauny

Moc elektrycznego pieca do sauny dobiera się do kubatury według prostej zależności – 1 kW mocy na 1 m3 kabiny. Piece o mocy do 5 kW podłącza się do instalacji jednofazowej, większe do trójfazowej. Dokładne wymagania dotyczące przyłącza elektrycznego można znaleźć w dokumentacji technicznej.

Dobrze, jeśli piec ma zabezpieczenie na wypadek przegrzania, które automatycznie odłącza zasilanie w razie nadmiernego wzrostu jego temperatury – na przykład w wyniku złej wentylacji czy nieprawidłowego ułożenia kamieni.

Panel sterujący umożliwiający zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia pieca oraz ustawienie żądanej temperatury i poziomu wilgotności w saunie może być wbudowany w piec (jest wówczas umieszczony na jego obudowie) lub osobny (wtedy montuje się go na zewnątrz kabiny).

Jak wytworzyć parę w saunie?

Piece mają pojemnik na kamienie. Kiedy się rozgrzeją, polewa się je wodą, żeby powstała para. Nie są to zwykłe kamienie, które pod wpływem wysokiej temperatury mogłyby popękać i uszkodzić piec, lecz specjalne – ceramiczne lub mineralne, dobrze akumulujące ciepło, całe i nieuszkodzone. Nie wolno ich kłaść na bocznych kanałach powietrznych, bo mogłyby zablokować obieg powietrza i doprowadzić do przegrzania się pieca. Pojemnik na kamienie trzeba raz w roku oczyścić z piasku i osadu.
Jeżeli piec ma funkcję automatycznego zraszania kamieni, do kabiny należy doprowadzić instalację zimnej wody.

W saunach parowych oprócz pieca potrzebny jest jeszcze generator pary odpowiedni do ich wielkości i umieszczony na zewnątrz, jednak nie dalej niż w odległości 15 m. Doprowadzona do niego zimna woda jest podgrzewana, w postaci pary transportowana miedzianą rurką do kabiny i tam wydmuchiwana przez głowicę umieszczoną pod ławką.

Jeśli nie chce się mieć osobnego generatora, można kupić piec typu kombi z wbudowanym generatorem pary i pojemnikami na zioła umożliwiający korzystanie z trzech rodzajów sauny: suchej, mokrej i parowo-ziołowe.

Przeczytaj dodatkowo:
Domowe SPA, czyli łaźnia parowa i sauna w...

Aby cieszyć się istnym spa w domu, wcale nie musisz mieć ogromnej łazienki. Obecnie wystarczy zaledwie 3 m kw...

Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny

W niewielkiej saunie usytuowanej w łazience, piwnicy lub w innym pomieszczeniu można zakosztować...

Oświetlenie w saunie

W saunach stosuje się specjalne oprawy oświetleniowe...

Piece do sauny

Bez odpowiedniego pieca sauna nigdy nie będzie spełniała swojego zadania. Dawniej do wytwarzania odpowiedniej...

Drewno - idealny materiał na wygodną saunę. Czy...

Kiedyś sauny były wyłącznie drewniane, dzisiaj niektóre elementy kabin robi się także z innych materiałów, na...

Wyposażenie sauny

Saunę warto wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, które uprzyjemnią korzystanie z kąpieli...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT