| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Piec do sauny i generator pary. Czym kierować się przy ich wyborze?

Piec do sauny i generator pary. Czym kierować się przy ich wyborze?

Dobór odpowiedniego pieca do sauny to podstawa. Zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. W saunach oprócz pieca potrzebny jest również generator pary. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając piec do sauny? Na jakiej podstawie określić jego moc? Dowiedz się, jak działa i gdzie montuje się generator pary?

Moc pieca

Dobry piec powinien się szybko nagrzewać, mieć niskie zużycie energii elektrycznej i bezpieczną obudowę.

Piec jest przeważnie elektryczny. Jego moc dobiera się do kubatury kabiny. W saunach domowych stosuje się zasadę – 1 kW mocy na 1 m3 kabiny. Piece o mocy do 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe, większe – wymagają przyłącza trójfazowego. Dokładne wymagania znajdują się zawsze w dokumentacji technicznej.

Zobacz także: Czym się różni sauna od łaźni parowej?

Zabezpieczenie pieca

Piece do sauny mają zabezpieczenia odłączające zasilanie w razie przegrzania spowodowanego nieprawidłowym umieszczeniem lub niewłaściwym ułożeniem kamieni albo przykryciem pieca ręcznikiem.

Większość pieców, poza wyjątkami, wymaga dodatkowych osłon, co znacznie ogranicza przestrzeń w saunie.

Sterowanie piecem

Regulację parametrów kąpieli zapewnia panel sterujący. Można na nim zaprogramować czas włączenia i wyłączenia pieca, żądaną temperaturę oraz poziom wilgotności. Panel może być wbudowany w piec lub oddzielny.

Generator pary do sauny

W saunie parowej oprócz pieca jest potrzebny generator pary. Umieszcza się go na zewnątrz sauny, w odległości nie większej niż 15 m i łączy z instalacją zimnej wody.

W generatorze woda jest doprowadzana do wrzenia i w postaci pary transportowana miedzianą rurką do sauny. Głowicę wydmuchującą parę umieszcza się nad piecem. Wszystkie funkcje generatora – napełnianie, opróżnianie i płukanie zbiornika wody po kąpieli – są automatyczne.

W sprzedaży są piece typu kombi z wbudowanym generatorem pary oraz pojemniki na zioła umożliwiające korzystanie z trzech form kąpieli: sauny suchej, mokrej oraz parowo-ziołowej.

Generator pary do łaźni parowej

Para wodna ogrzewająca łaźnię parową jest wytwarzana przez generator montowany wewnątrz kabiny lub na zewnątrz. Do generatora trzeba doprowadzić wodę oraz zasilanie elektryczne.

Generator powinien być wyposażony w system automatycznej pracy, mieć zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz przepaleniem grzałek i program płuczący, który uruchamia się po zakończonej kąpieli. Grzałki i zbiornik powinny być ze stali kwasoodpornej.

Pracą generatora, podobnie jak pieca do sauny, steruje się za pomocą panelu.

Instalacja pieca lub generatora pary

Prace hydrauliczne oraz elektryczne związane z instalacją pieca lub generatora pary należy powierzyć uprawnionym instalatorom (w przypadku instalacji elektrycznej – konieczne są uprawnienia SEP).

Przeczytaj dodatkowo:
Łaźnia kontra sauna

Pod względem praktycznym łaźnia jest "stworzona" do częstego korzystania. Natomiast użytkowanie sauny jest...

Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny

W niewielkiej saunie usytuowanej w łazience, piwnicy lub w innym pomieszczeniu można zakosztować...

Sauna - jedna kabina, wiele możliwości

Każdy, kto był w Skandynawii, miał szansę zetknąć się z sauną, bo w tamtejszych domach to niemal standard....

Sauna w domu. O czym pamiętać projektując domową...

Żeby móc skorzystać z kąpieli w saunie lub łaźni parowej, nie musisz iść do SPA. Saunę możesz...

Łaźnia parowa. Wszystko, co powinieneś wiedzieć...

Jakie warunki muszą być spełnione, by można było w domu zamontować łaźnię parową? Dlaczego wybór...

Budowa sauny

Sauna jest zamkniętym, odizolowanym od reszty budynku pomieszczeniem. Materiał użyty do jej budowy powinien...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.