Oświetlenie do sauny. Jakie wybrać lampy do sauny i gdzie je zamontować?

2022-02-23 15:59

Odpowiednie oświetlenie do sauny tworzy klimat tego pomieszczenia. Wybierając lampy do sauny, pamiętaj, że muszą być przystosowane do specyficznych warunków, jakie tu panują. Sauna to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego oświetlenie powinno być delikatne i nastrojowe.

Sauna w domu
Autor: Małgorzata Góra Sauna w domu ma wielu fanów, których nie trzeba przekonywać do jej walorów. To miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego powinno być ono odpowiednio oświetlone

Podczas kąpieli w saunie ważne jest nie tylko ciepło, ale także – inne bodźce działające na zmysły. Światło jest tym elementem, który tworzy odpowiedni nastrój. Oświetlenie do sauny powinno mieć odpowiednie natężenie, które sprzyja odpoczynkowi i relaksowi.

Sauna w domu? Zobacz etapy budowy sauny

Jakie oświetlenie do sauny

Producenci saun stosują dużo różnych rozwiązań i lamp do sauny, między innymi oświetlenie halogenowe, listwy oświetleniowe umieszczane za oparciami lub pod ławkami, a także specjalne abażury rozpraszające światło. 

W saunach stosuje się specjalne oprawy oświetleniowe. Żarówka w takiej oprawie oświetleniowej jest całkowicie zasłonięta szczelnym kloszem. Nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Oprawki oświetleniowe można dodatkowo przysłonić specjalnymi, drewnianymi abażurami. 

 Przeczytaj też:

Coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie LED do sauny. Przy jego pomocy można zbudować wyjątkowy klimat, który będzie elementem koloroterapii, mającej działanie uspokajające i rozluźniające. Światło może być białe lub kolorowe.

Gdzie montować lampy w saunie

Oprawki oświetleniowe w saunie montuje się najczęściej na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu – minimum 30 cm. Mogą znajdować się też pod ławkami. Taki sposób umieszczenia oświetlenia stwarza przyjemny nastrój. 

Oprawy oświetleniowe muszą być przystosowane do specyficznych warunków w saunie. Trzeba pamiętać, aby nigdy nie umieszczać oświetlenia bezpośrednio nad piecem w saunie.

ważne

Natężenie światła w saunie nie powinno być zbyt silne, musi ono bowiem sprzyjać relaksowi - dawać ciepłe, rozproszone światło o małym natężeniu.

Sauna w domu
Autor: GettyImages Wbrew pozorom sauna w domu to rozwiązanie dostępne dla wszystkich - ograniczeniem nie jest ani metraż domu czy mieszkania, ani budżet

Czy instalowanie w saunie urządzeń elektrycznych nie jest niebezpieczne?

Nie, jeśli przestrzega się zasad ochrony przed porażeniem prądem. Ze względu na panujące tam warunki, należy się szczególnie ostrożnie obchodzić z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. W saunie są one ostrzejsze niż w łazience. W zasadzie oprócz pieca można instalować w niej wyłącznie niezbędne oprawy oświetleniowe, zegary i czujniki temperatury.

Przeczytaj też:

Inteligentne sterowanie temperaturą: energooszczędne instalacje >>>

Urządzenia mogą być zasilane indywidualnie z transformatora separacyjnego lub niskim napięciem nieprzekraczającym dopuszczalnego napięcia dotykowego SELV (Safety Extra Low Voltage) – 12 lub 24 V. Oświetlenie do sauny zasilane napięciem 230 lub 12 V może się znajdować w IV strefie, czyli na suficie lub na ścianach pod ławkami.

Wszystkie instalacje elektryczne w saunie, zarówno podłączenie pieca, jak i oświetlenie, powinny być wykonywane przez autoryzowanego instalatora posiadającego wymagane uprawnienia

Sauna w domu
Autor: Andrzej Szandomirski, Projekt domu: Wojciech Jan Spyra. Projekt wnętrz: SPYRAarchitekci i Jagiełło Krysiak Architekci Warto zaplanować w pobliżu sauny natrysk umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli oraz przestrzeń, w której będzie można odpocząć w trakcie i po kąpieli, na przykład na leżakach. Projekt domu: Wojciech Jan Spyra. Projekt wnętrz: SPYRAarchitekci i Jagiełło Krysiak Architekci
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie