| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny

Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny

W niewielkiej saunie usytuowanej w łazience, piwnicy lub w innym pomieszczeniu można zakosztować uroków kąpieli w rozgrzanym powietrzu i docenić zdrowotne walory tej formy wypoczynku. A ponieważ, coraz więcej inwestorów decyduje się na wykonanie sauny w swoim domu, warto dowiedzieć się jak ją wybudować...

Sauna gotowa do montażu

Nie da się kupić gotowej kabiny sauny, którą wystarczyłoby ustawić w pomieszczeniu jak lodówkę czy inne urządzenie. Saunę gotową lub raczej prefabrykowaną montuje się z przygotowanych wcześniej części: ścian, sufitu, podłogi oraz ławek. Zestawy elementów na kabiny o wymiarach od 1,2 x 1,2 m do 3,0 x 2,5 m można rzeczywiście kupić gotowe. Są w ofertach wielu, najczęściej zagranicznych producentów.

Sauna jest twoim marzeniem, podpowiadamy jaką saunę wybrać

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaką wielkość powinna mieć wygodna sauna?

Przed zakupem należy dokładnie wymierzyć miejsce, w którym ma być zainstalowana kabina, aby dobrze dobrać jej wielkość. Najmniejsze możliwe do kupienia sauny mają powierzchnię niespełna 1,5 m2 i nietrudno znaleźć na nie miejsce nawet w niejednej łazience. Kąpiel w takiej kabinie może odbywać wyłącznie na siedząco, przez co nie będzie zbyt wygodna. Jeśli jest miejsce, lepiej wybrać kabinę, której jeden bok będzie dłuższy niż 2 m, co umożliwi dorosłej osobie przyjęcie pozycji leżącej, w której ciało bardziej równomiernie się ogrzewa.

W kabinach o większych wymiarach mogą przebywać jednocześnie dwie-trzy osoby, wtedy relaks w saunie może być bardziej ekonomiczny (kabinę trzeba nagrzać do odpowiedniej temperatury bez względu na liczbę przebywających w niej osób). Wysokość kabiny nie musi być we wszystkich miejscach jednakowa (saunę można umieścić na przykład pod skosami), ale tam, gdzie stoi piec, powinna wynosić co najmniej 2 m. Jeżeli chce się mieć saunę o wymiarach innych niż oferowane, trzeba zamówić przygotowanie jej elementów według indywidualnego projektu.

Kabinę sauny można też od podstaw zbudować na miejscu, ale takie rozwiązanie stosuje się zwykle wtedy, gdy ze względu na nietypowy kształt pomieszczenia nie da się tego zrobić przy użyciu prefabrykowanych elementów.

Montaż sauny można wykonać samodzielnie (będzie taniej) lub – jeśli nie czujemy się na siłach albo zależy nam na gwarancji – zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Gdzie ustawić saunę?

Najłatwiej wybudować (zmontować) saunę, jeżeli miejsce na nią przewidziano w projekcie i prace prowadzi się podczas wykańczania domu. Warto wtedy w pobliżu zaprojektować miejsce na odpoczynek w trakcie i po kąpieli oraz – jeśli to możliwe – bezpośrednie wyjście na świeże powietrze, na przykład na balkon lub taras.

Budowa sauny w urządzonym domu – choć trudniejsza – też jest możliwa. Saunę można urządzić w wolnym pomieszczeniu w piwnicy, wydzielić na nią miejsce w łazience lub zaadaptować jedno z pomieszczeń, wcześniej o innym przeznaczeniu.

Jeśli tylko powierzchnia działki na to pozwala, saunę można ustawić w ogrodzie, ale nie bezpośrednio na zewnątrz, bo straty ciepła byłyby zbyt duże, tylko w małym domku. Koszt będzie wtedy, niestety, wyższy.

Przeczytaj dodatkowo:
Piec do sauny i generator pary - gwarancja...

Do uzyskania odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w saunach używa się pieców elektrycznych...

Drewno - idealny materiał na wygodną saunę. Czy...

Kiedyś sauny były wyłącznie drewniane, dzisiaj niektóre elementy kabin robi się także z innych materiałów, na...

Sauna - zdrowa przyjemność

Pobyt w saunie wspaniale rozgrzewa całe ciało, zapewniając nam relaks, dobre samopoczucie i wzrost odporności...

Łaźnia kontra sauna

Pod względem praktycznym łaźnia jest "stworzona" do częstego korzystania. Natomiast użytkowanie sauny jest...

Sauna fińska w domu. Budowa i montaż domowej sauny

Nasz poradnik jest dla tych, którym marzy się sauna fińska w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT