| muratordom.pl » Łazienka » Sauny i łaźnie parowe » Drewno - idealny materiał na wygodną saunę. Czy jedyny...

Drewno - idealny materiał na wygodną saunę. Czy jedyny...

Kiedyś sauny były wyłącznie drewniane, dzisiaj niektóre elementy kabin robi się także z innych materiałów, na przykład aluminium lub ze szkła, zwłaszcza jeżeli mają mieć bardziej nowoczesny wygląd. Nie należy jednak przesadzać z wielkością przeszkleń – zbyt duże mogą być krępujące dla użytkowników. Zobacz, z jakich materiałów oprócz drewna można wykonać podłogę, drzwi czy wygodne ławki w saunie.

Drewnianą konstrukcję sauny od zewnątrz można obudować dowolnym materiałem. Wnętrze wykłada się panelami drewnianymi o grubości co najmniej 12 mm. Najlepiej, jeśli są zrobione ze świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej, osiki lub cedru, bo drewno tych gatunków nie zawiera dużej ilości żywicy i nie ma zbyt wielu sęków, a cedrowe dodatkowo przyjemnie pachnie i ma piękny kolor.

Aby drewniane elementy kabiny nie chłonęły wody z podłogi (może się na niej rozlać na przykład przy polewaniu kamieni w piecu), najczęściej osadza się je na aluminiowych profilach.

Drzwi do sauny

Drzwi sauny są przeważnie drewniane lub z hartowanego szkła, nigdy całkiem szczelne. Ze względów bezpieczeństwa muszą się otwierać na zewnątrz bez wysiłku, lekkim pchnięciem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podłoga w saunie

Podłoga musi być odporna na wilgoć i wysoką temperaturę, więc można ją wyłożyć terakotą albo wykładziną z tworzywa sztucznego. Aby nie była śliska i nie parzyła, warto ułożyć na niej drewniane kratki podłogowe pomalowane specjalnym lakierem, na przykład takim jak do impregnacji drewnianych łodzi. Podobnym lakierem należy też zabezpieczyć inne drewniane elementy, na przykład próg w drzwiach czy klamki.
W saunach parowych w podłodze powinno się zrobić odpływ podłączony do kanalizacji i wyposażony w syfon zabezpieczający przed wnikaniem do niej nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. W innych nie jest konieczny, ale jeżeli się go zainstaluje, sprzątanie sauny będzie wygodniejsze.

Wygodne ławki w saunie

Ławki są niezbędnym elementem wyposażenia sauny. Zwykle robi się dwa poziomy ławek. W małych saunach na jednym boku, w większych na dwóch (w kształcie litery L) lub trzech (w kształcie litery U). Używa się do tego miękkiego liściastego drewna, na przykład osikowego lub abachi, bo mniej się nagrzewa niż inne gatunki. Szerokość powinna wynosić od 30 do 55 cm, zależnie od wielkości sauny. Ławki powinny być idealnie gładkie i wygodne, z oparciem lub bez. Przerwy między poszczególnymi poziomami można zamaskować specjalnymi osłonami. Ławki podnoszone ułatwią sprzątanie kabiny, a schodki – wejście na wyższy poziom.

Oświetlenie sauny

Światło w saunie powinno być ciepłe, rozproszone i o małym natężeniu. Oprawy oświetleniowe muszą być przystosowane do specyficznych warunków w saunie. Montuje się je najczęściej na ścianach co najmniej 30 cm od sufitu lub pod ławkami, nigdy bezpośrednio nad piecem.

WARTO WIEDZIEĆ

Prąd w saunie

Ze względu na panujące w saunie warunki, należy się szczególnie ostrożnie obchodzić z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Wymagania są ostrzejsze niż w łazience.

Oprócz pieca dopuszcza się instalowanie opraw oświetleniowych, zegarów i czujników temperatury zasilanych indywidualnie z transformatora separacyjnego lub niskim napięciem – 12 lub 24 V.

Oświetlenie na napięcie 230 lub 12 V może się znajdować w IV strefie, czyli na suficie lub na ścianach pod ławkami. Oprawy oświetleniowe powinny mieć tak zwaną podwójną izolację (II klasa ochronności).

Wszystkie instalacje elektryczne w saunie powinny być wykonane przez elektryka z uprawnieniami.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Piec do sauny i generator pary - gwarancja...

Do uzyskania odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w saunach używa się pieców elektrycznych...

Sauna infrared, parowa czy fińska – jaką saunę...

Posiadanie sauny w Polsce już nie jest ekstrawagacką zachcianką. Sauny stają się coraz popularniejsze,...

Konserwacja sauny

Naturalny proces brudzenia drewna w saunie zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku innych, domowych...

Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji...

Sauna jest osobnym zamkniętym pomieszczeniem i powinna być odizolowana od reszty budynku. Najlepiej wykonać...

Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny

W niewielkiej saunie usytuowanej w łazience, piwnicy lub w innym pomieszczeniu można zakosztować...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT