Budowa sauny

Sauna jest zamkniętym, odizolowanym od reszty budynku pomieszczeniem. Materiał użyty do jej budowy powinien być odporny na działanie powietrza o wysokiej temperaturze.

Autor: Piotr Mastalerz

Budowa sauny

Saunę można zbudować na zewnątrz domu jako wolno stojącą lub wstawić ją do jednego z pomieszczeń wewnątrz domu. Częściej spotykany jest ten drugi rodzaj. W zależności od warunków panujących w saunie, czyli temperatury i wilgotności sauna może być sucha, mokra lub parowo-ziołowa.
Aby w saunie panowały właściwe warunki, musi być zachowana odpowiednia zależność między temperaturą a wilgotnością. Zależność tę opisuje „prawo sumy 110”, zgodnie z którym suma temperatury (w °C) i wilgotności (w procentach) w saunie powinna wynosić 110 (na przykład 70°C i 40%).
Sauna jest zamkniętym, odizolowanym od reszty budynku pomieszczeniem. Materiał użyty do jej budowy powinien być odporny na działanie powietrza o wysokiej temperaturze.

Ściany i sufit

Wewnętrzne ściany sauny muszą być wykonane z paneli z odpowiedniego gatunku drewna, grubości co najmniej 12 mm. Do budowy sauny najczęściej stosuje się: świerk skandynawski, jodłę kanadyjską oraz cedr, który jest idealnym materiałem na saunę. Ważne jest, aby drewno miało jak najmniej sęków i minimalną ilość żywicy (aby zapewnić komfort użytkownikom). Pod warstwą paneli drewnianych znajduje się izolacja termiczna, najlepiej z wełny mineralnej. Jej grubość może wynosić od 45 do 100 mm. Styropian nie jest odporny na wysoką temperaturę, nie powinno się więc wykonywać izolacji z płyt styropianowych. Odpowiednia izolacja jest bardzo ważnym elementem kabiny sauny. Sprawia, że czas nagrzewania skraca się do minimum, kosztów eksploatacji.
Sauny mogą być również wykonywane z pełnych bali drewnianych – wtedy izolacja z wełny mineralnej nie jest konieczna.
Sauna wewnątrz domu nie musi mieć dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Wbrew obiegowym opiniom jest najbardziej suchym pomieszczeniem w całym domu. Zewnętrzne ściany sauny mogą być wykończone dowolnym materiałem – drewnem, płytami pilśniowymi lub gipsowymi. Aby zabezpieczyć drewniane elementy ścian przed wchłanianiem wody zbierającej się na podłodze sauny powinno się ustawić je na przykład na aluminiowych profilach.

Podłoga

Podłoga sauny, musi być wykonana z materiału odpornego na wilgoć i działanie wysokiej temperatury. Może to być terakota lub wykładzina ze sztucznego tworzywa. Aby powierzchnia podłogi w saunie nie była śliska, można ją dodatkowo wyłożyć drewnianymi kratkami podłogowymi. Podłogi sauny nie trzeba izolować. Elementy drewniane, takie jak kratka podłogowa, próg w drzwiach czy klamki, powinny być zabezpieczone specjalnym lakierem (stosowanym na przykład do impregnacji łódek).
Odpływ wody w podłodze jest zalecany tylko w saunach parowo-ziołowych. Warto go jednak wykonać w każdej saunie, gdyż łatwiej wtedy utrzymać czystość. Należy pamiętać, aby kratek odpływu nie umieszczać tuż pod piecem, gdyż mogą być przez nie wciągane nieprzyjemne zapachy z kanalizacji.

Wentylacja w saunie

Jeśli planujemy w domu saunę, natrysk oraz miejsce wypoczynkowe w jednym wspólnym pomieszczeniu, nie wolno zapomnieć o właściwej jego wentylacji: wymianie i obiegu powietrza. Błędy w systemie wentylacyjnym mogą spowodować zawilgocenie pomieszczeń, a nawet pojawienie się grzyba na ścianie. A w ekstremalnych sytuacjach – przegrzewanie się elementów wewnątrz sauny, a nawet pożar. Dlatego tak ważne jest doprowadzenie świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego powietrza na zewnątrz. Powietrze powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji. Można to uzyskać przez zainstalowanie otworów wlotu i wylotu powietrza. Wokół kabiny sauny również musi być zapewniona swobodna cyrkulacja powietrza. Dlatego należy zachować odstęp między ścianą pomieszczenia a kabiną.

Oświetlenie sauny

W saunach stosuje się specjalne oprawy oświetleniowe. Żarówka w takiej oprawie jest całkowicie zasłonięta szczelnym kloszem. Nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Oprawki oświetleniowe można dodatkowo przysłonić specjalnymi abażurami. Natężenie światła w saunie nie powinno być zbyt silne, musi ono bowiem sprzyjać relaksowi. Oprawki oświetleniowe w saunie montuje się najczęściej na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu – minimum 30 cm. Mogą znajdować się też pod ławkami. Taki sposób umieszczenia oświetlenia stwarza przyjemny nastrój. Trzeba pamiętać, aby nigdy nie umieszczać oświetlenia bezpośrednio nad piecem.

Łaźnia kontra sauna

Pod względem praktycznym łaźnia jest "stworzona" do częstego korzystania. Natomiast użytkowanie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Łaźnia parowa. Wszystko, co powinieneś wiedzieć...

Jakie warunki muszą być spełnione, by można było w domu zamontować łaźnię parową? Dlaczego wybór...

Sauna infrared, parowa czy fińska – jaką saunę...

Posiadanie sauny w Polsce już nie jest ekstrawagacką zachcianką. Sauny stają się coraz popularniejsze,...

Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny

W niewielkiej saunie usytuowanej w łazience, piwnicy lub w innym pomieszczeniu można zakosztować...

Sauna - zdrowa przyjemność

Pobyt w saunie wspaniale rozgrzewa całe ciało, zapewniając nam relaks, dobre samopoczucie i wzrost odporności...

Wyposażenie sauny

Saunę warto wyposażyć w różnego rodzaju akcesoria, które uprzyjemnią korzystanie z kąpieli...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT