| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Zasady urządzenia małej łazienki. Aranżacja łazienki krok po kroku

Zasady urządzenia małej łazienki. Aranżacja łazienki krok po kroku

W artykule rozwiejemy Twoje wątpiwości dotyczące aranżacji wnętrza małej łazienki. Na początek zasady urządzania wygodnej łazienki. Podpowiemy, jak urządzić małą łazienkę, nie robiąc przy tym błędów. Zaczniemy od projektu łazienki...

Krok pierwszy: właściwe rozplanowanie przestrzeni na strefy

Nie zastanawiajmy się, w jaki sposób zmieścić jak najwięcej urządzeń w łazience, ale jak urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń. Tajemnica tkwi w jej rozplanowaniu.

Plan powinien zawsze wynikać z funkcji. Tylko wtedy możemy optymalnie wykorzystać każdy centymetr, i to niezależnie od powierzchni, którą dysponujemy. Zapomnijmy o radach typu umywalka powinna być zawsze na wprost wejścia. Takie zasady ograniczają inwencję i zamykają drogę do najlepszych, choć często nietypowych rozwiązań dla naszej małej łazienki.

Projekt łazienki zacznijmy od podzielenia przestrzeni na strefy (przydadzą się papier milimetrowy i kolorowe kredki): strefę toaletową (WC, umywalka, bidet) i kąpielową (wanna, prysznic) oraz ewentualnie pralnię. Strefa to urządzenie plus przestrzeń potrzebna, by z niego korzystać.

Wygodnie, jeśli strefa toaletowa jest bliżej wejścia. Strefa kąpielowa może być wydzielona szklaną albo murowaną ścianą (pełnej lub niepełnej wysokości). Można jednak zrobić dokładnie odwrotnie i z przestrzeni łazienki wyizolować WC. Ważne, by projekt aranżacji wnętrza był jak najprostszy. Najlepiej gdwie-trzy kreski na planie.

Krok drugi: wybór wyposażenia...

Na koniec zostawmy wybór wyposażenia. Oferta ceramiki łazienkowej i baterii jest tak duża i różnorodna, że do każdej koncepcji znajdziemy odpowiednie urządzenia, na przykład umywalki, wanny czy brodziki o nietypowych rozmiarach.

Pamiętajmy o wyeliminowaniu trudno dostępnych zakamarków, w których będzie się gromadził brud i które niełatwo utrzymać w czystości. Dlatego, jeśli to możliwe, starajmy się nie umieszczać stojących urządzeń zbyt blisko ścian. W utrzymaniu czystości pomoże też podwieszenie mebli lub wbudowanie ich w ściany. Najlepiej we wnękach między, a także nad stelażami podtynkowymi do montażu ceramiki.

Krok trzeci: ... 4 ciekawe rozwiązania 

Błędem jest szukanie do małych łazienek jak najmniejszych mebli czy ceramiki. W małych łazienkach nie myją się mniejsi ludzie. Ergonomiczne wymagania są takie same.

1. Łączenie urządzeń

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie wanny z prysznicem czy umieszczenie pralki pod blatem z umywalką. Nie bójmy się radykalnych decyzji. Zrezygnujmy z ciasnej wanny, aby zyskać przestrzeń na luksusową kabinę prysznicową.

2. Nie wszystkie sprzęty muszą być w łazience

Przenieśmy pralkę do innego pomieszczenia, jeśli w zamian uzyskamy lepszy dostęp do wanny, by łatwiej ją było umyć.

3. Powiększenie metrażu łazienki

Dobrym wyjściem może być także powiększenie łazienki o wnękę na pralkę kosztem sąsiedniego pomieszczenia. W ekonomicznym wykorzystaniu niedużej przestrzeni łazienkowej może też pomóc umieszczenie umywalki, miski ustępowej, wanny lub brodzika w narożniku albo w ostateczności zamontowanie umywalki nad wanną (kolekcja BeHappy marki Ravak).

4. Przechowywanie

Bardzo ważne jest racjonalne wykorzystanie ścian – najlepiej na półki, wieszaki, szafki, na przykład we wnęce nad podwieszaną miską ustępową. W małej łazience jesteśmy skazani na minimalną odległość urządzeń od ścian – 20-30 cm – lub urządzenia narożne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Dzięki wykorzystaniu różnych materiałów można modelować przestrzeń. Tu proporcje długiej, niezbyt szerokiej łazienki poprawiono, dzieląc ją na części: wykończoną drewnem i ceramiką

Autor: Kalbar

Aby powiększyć małą łazienkę, należy przede wszystkim odsłonić jej podłogę – zainstalować podwieszane urządzenia sanitarne, a natrysk oddzielić jedynie taflą przezroczystego szkła

WARTO WIEDZIEĆ

Najlepiej aranżację łazienki zaprojektować z wyposażeniem już na etapie rozrysowywania ścian działowych domu. Układ urządzeń powinien być czytelny, czyli jak najprostszy. W małej łazience powierzchnie manewrowe przed nimi mogą nakładać się na siebie, ale muszą być zachowane.

Jak urządzić łazienkę małżeńską: wanna, kabina prysznicowa, podwójna umywalka

Małżeńska sypialnia coraz częściej występuje w połączeniu z łazienką przeznaczoną jedynie dla jej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Łazienka z oknem: 5 zasad funkcjonalnej aranżacji...

Dowiedz się, jak powinna wyglądać funkcjonalna i komfortowa łazienka z oknem. Gdzie zlokalizować wannę oraz...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...