| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Dylematy związane z aranżacją łazienki - z czego zrezygnować, co konieczne

Dylematy związane z aranżacją łazienki - z czego zrezygnować, co konieczne

Łazienkę możemy zaprojektować sami lub powierzyć to zadanie architektowi wnętrz. Warto pomyśleć też o dwóch łazienkach. W mieszkaniu nie zawsze jest to możliwe, ale w domku jednorodzinnym to właściwie standard. Co jest konieczne, aby aranżacja łazienki spełaniała wymagania domowników?

Autor: Marcin Czechowicz

Jeżeli nie budujemy naszego mieszkania od początku, trzeba spróbować znaleźć dodatkowe miejsce choćby na osobną kabinę w.c. Na początek konieczna jest dokładna inwentaryzacja pomieszczenia, czyli wymierzenie i wykonanie obrysu. Następnie trzeba narysować plan łazienki.

Ustawienie sprzętów w łazience

Kolejny etap to wstępna aranżacja łazienka i ustawienie sprzętów. Aby móc wygodnie korzystać z urządzeń sanitarnych, należy zostawić wokół nich trochę wolnej przestrzeni - powierzchni funkcjonalnej. Trzeba również pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości między poszczególnymi sprzętami. Na przykład, umywalkę powinno się zainstalować w odległości minimum 30 cm od ściany i 20 cm od miski ustepowej. Standardowe wyposażenie łazienki to wanna, umywalka i miska ustępowa. Problem rozpoczyna się, gdy do niewielkiej przestrzeni chcemy wstawić więcej urządzeń niż to możliwe. Wówczas trzeba dokonać wyboru i mniej ważne dla nas funkcje wyeliminować.

Jeśli chcemy mieć bidet, a nie mamy zwyczaju kąpać się w wannie, zrezygnujmy z niej. Na jej miejscu możemy ustawić kabinę natryskową, dzięki czemu zyskamy miejsce na bidet. W celu powiększenia łazienki możemy również zrezygnować z osobnego w.c. Jeżeli oba pomieszczenia znajdują się obok siebie, połączmy je. Takie rozwiązanie pozwoli nam wygospodarować więcej przestrzeni. Należy jednak pamiętać o tym, że w mieszkaniu, w którym jest więcej niż dwóch domowników, nie powinno się łączyć łazienki i w.c., zwłaszcza, kiedy jest to jedyne w.c. w domu.

Urządzeniem, z którego zdecydowanie lepiej nie rezygnować, jest umywalka. Dla osoby młodej umycie rąk w wannie czy pod prysznicem nie stanowi problemu, jednak dla kogoś starszego lub dziecka może być trudne. Mycie rąk nad wanną jest niewygodne, może być też niebezpieczne. Warto więc zainstalować w łazience nawet najmniejszą umywalkę. Dobrym rozwiązaniem jest umywalka narożna.

Mała łazienka

Urządzając małą łazienkę musimy nauczyć się trudnej sztuki wyboru. Czasem lepiej ograniczyć się do minimum, niż dostawiać kolejne urządzenia. Gdy będzie za ciasno i tak nie będziemy mogli z nich skorzystać. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia wielofunkcyjne, np. miska ustępowa pełniąca jednocześnie funkcję bidetu. Praktyczna jest również wanna z parawanem wannowym, w której można wziąć zarówno kąpiel, jak i szybki prysznic.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Miejsce na pralkę

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście umieszczenie pralki w specjalnym pomieszczeniu gospodarczym, które może również służyć jako suszarnia i prasowalnia. W mieszkaniu, w którym nie ma takiego miejsca, pralkę umieszcza się najczęściej w łazience. Możemy ją zainstalować przy umywalce, pod wspólnym blatem. Wówczas musi to być model otwierany z przodu. Pod blatem można również umieścić pojemnik na brudną bieliznę (np. wysuwany, na kółkach), szafkę na proszki do prania. Pralka może też stanąć w specjalnie wybudowanej dla niej wnęce, w której znajdą się również półki i suszarka sufitowa. Wnękę możemy zamknąć drzwiami ze szkła, tworzywa transparentnego lub po prostu roletą. W obu przypadkach pralka w łazience nie będzie eksponowanym urządzeniem i będzie miała swoje stałe miejsce. Można ją również ustawić w kuchni. W sklepach są już dostępne pralki ciche (Super Silent) wyposażone w system wyważania bielizny w bębnie oraz pralki z systemem odprowadzania pary podczas gotowania bielizny (bezzapachowe).

Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...