| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Rozmieszczenie urządzeń w łazience

Rozmieszczenie urządzeń w łazience

Jeśli wiemy już, ile i jakie urządzenia będą potrzebne w naszej łazience, trzeba zastanowić się w jaki sposób je funkcjonalnie i estetycznie rozmieścić.

Jeśli wiemy już, ile i jakie urządzenia będą potrzebne w naszej łazience, trzeba zastanowić się w jaki sposób je funkcjonalnie i estetycznie rozmieścić. Właściwe rozwiązania mogą nam podpowiedzieć wymiary i kształt łazienki oraz usytuowanie drzwi i okna.

Autor: Marcin Czechowicz

Gdzie jest pion kanalizacyjny?

Pion kanalizacyjny to przewód spustowy odprowadzający ścieki, do którego na wszystkich kondygnacjach podłącza się przybory sanitarne. Sedes oraz te urządzenia, które mają odpływ blisko podłogi, a więc wannę i brodzik, powinno się umieszczać jak najbliżej pionu.
Długość połączeń przyborów sanitarnych z pionem nie może przekraczać 1 m – dla sedesu – i 3 m – dla pozostałych urządzeń (dłuższe wymagają zamontowania dodatkowego przewodu napowietrzającego oraz tak zwanej rewizji, która umożliwi oczyszczenie zapchanej rury).

Czy w łazience jest okno?

Jeśli tak, nie bez znaczenia jest jego usytuowanie i wielkość. O ile to możliwe, podczas rozmieszczania urządzeń pozostawmy swobodny dostęp do okna.
Umieszczenie umywalki pod oknem uniemożliwi powieszenie nad nią lustra. Gdy pod oknem będzie wanna, utrudni ona jego otwieranie i mycie. Okno przy natrysku może powodować dyskomfort termiczny.

Usytuowanie drzwi

Odległość od drzwi do prostopadłej ściany może zadecydować o ustawności małej łazienki. Jeśli wynosi 60 cm, w kącie pomieszczenia można ustawić pralkę. Nieco więcej miejsca (minimum 70 cm) potrzeba, aby na prostopadłej ścianie zainstalować standardowej wielkości sedes. Aby w rogu łazienki między drzwiami a ścianą można było umieścić kabinę prysznicową, odległość musi wynosić co najmniej 90 cm. Czasem opłaca się przesunąć drzwi do łazienki, aby ułatwić rozmieszczenie urządzeń.
Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. W małych łazienkach to nie tylko kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa.

Co na wprost drzwi?

Ogólną zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest umieszczenie najatrakcyjniejszego urządzenia na wprost drzwi wejściowych, tak aby wzrok w pierwszej kolejności kierował się właśnie na to, co najładniejsze. Zwykle jest to umywalka i lustro, ale może to być wolno stojąca wanna lub brodzik. Z pewnością nie powinien to być sedes, bidet czy pralka. Na te przybory powinniśmy znaleźć mniej wyeksponowane miejsce.

Co obok czego?

W miarę możliwości należy unikać sytuowania sedesu tuż obok umywalki – niektórzy odczuwają wówczas dyskomfort podczas mycia. Lepiej też nie umieszczać obok siebie wanny i kabiny prysznicowej – ich różne wysokości powodują, że połączenie to rzadko wygląda estetycznie. Dodatkowo pojawia się wtedy trudność w utrzymaniu ściany kabiny w czystości. Z tego samego powodu nie należy obok kabiny sytuować umywalki umieszczonej w blacie. Nie ma problemu, jeśli natrysk wydzielony jest murowaną ścianką.
Wygodnym sposobem dzielenia łazienki na strefy funkcjonalne są niepełnej wysokości ścianki, do których z dwóch stron podwieszone są urządzenia.

Gdzie powiesimy grzejnik?

Najkorzystniejsze miejsce na grzejnik drabinkowy, na którym będziemy suszyć ręczniki, jest w pobliżu natrysku lub między wanną a umywalką. Nie należy go umieszczać nad sedesem.
Ile miejsca zajmie grzejnik? Zależy to od tego, jaką ma mieć moc grzewczą – powinna być ona określona w projekcie instalacji. Znając ją, możemy sprawdzić u producentów lub sprzedawców, jaką będzie miał wielkość.
Grzejnik wodno-elektryczny (z grzałką) należy montować, zachowując bezpieczną odległość – 60 cm od wanny, umywalki i natrysku.

Gdzie ustawimy pralkę?

Na tym etapie powinniśmy zdecydować, jaką pralkę wybierzemy – ładowaną z przodu czy z góry. Te ładowane z przodu mają zwykle wysokość 85 cm, szerokość 60 cm i głębokość od 33 do 60 cm. Pralki ładowane z góry mają tę samą wysokość, głębokość 60 cm, ale najczęściej są węższe – 40 cm. Wybierając pralkę ładowaną z przodu, możemy całą wysokość nad nią wykorzystać na półki czy szafki do przechowywania środków piorących. Przed urządzeniem trzeba będzie zostawić wolną przestrzeń, aby można było wygodnie wkładać i wyjmować bieliznę. Pralka ładowana z góry zajmie mniej miejsca, ale otwierana klapa uniemożliwi zamontowanie półek tuż nad nią.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...