| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Projekt łazienki wspólnej. Jak urządzić łazienkę dla kilku osób?

Projekt łazienki wspólnej. Jak urządzić łazienkę dla kilku osób?

Sprawdź, jak urządzić łazienkę, z której będą korzystali wszyscy domownicy. Istotny będzie tu projekt łazienki. Trzeba ją bowiem tak zaplanować, żeby pomieściły się i wanna i bidet i kabina prysznicowa.

Autor: Piotr Mastalerz

Na piętrze domu inwestorzy postanowili urządzić tylko jedną łazienkę, z której korzystają do spółki z córką. Wystarczyło odpowiednio zaznaczyć porządek poszczególnych stref.

W łazience na piętrze o powierzchni 12 m2 udało się zmieścić cały program łazienkowy: kabinę prysznicową z deszczownicą, wannę, dwie umywalki, WC i bidet. Tak duży wybór urządzeń w dwójnasób podkreślił konieczność uporządkowania aranżacji.

Dwa wejścia do łazienki

Łazienka ma dwa wejścia – z garderoby rodziców i z holu sąsiadującego z pokojem dziecka. Na przeciwległych ścianach znajduje się dwoje drzwi, które tworzą główną oś komunikacyjną pomieszczenia. Nie mniej istotne są zastosowane podziały poprzeczne. Przestrzeń podzielono murkiem, który odgradza umywalkę córki od wanny. Ścianę dobudowano na całej wysokości łazienki, ale przegroda jest niepełna – zostawiono w niej otwór. Doraźnie jest on wykorzystywany jako półka na kwiaty, jednak jego zasadnicze zadanie polega naułatwianiu komunikacji i osłabieniu siły zastosowanego podziału.

Kabina prysznicowa jako przegroda

Przegrodą szczególnego rodzaju jest też kabina prysznicowa. Znajduje się w połowie długości ściany i pomaga wydzielić w pomieszczeniu część sanitarną, ale jej przezroczysta obudowa sprawia, że wprowadzony podział jest bardzo dyskretny. Wraz ze stojącą naprzeciw wanną tworzy strefę kąpielową.

Sztucznie powiększona

Na całej długości ściany nad wanną i umywalkami ciągnie się lustro, w którym odbija się wnętrze łazienki – dzięki temu wydaje się ono jeszcze bardziej przestronne. Przestrzeń jest uporządkowana według zasady symetrii: dwoje drzwi vis-à-vis, dwie identyczne obudowane umywalki, dwa okna po obu stronach kabiny prysznicowej.

Kolor i oświetlenie łazienki

Najmłodsza użytkowniczka łazienki poprosiła o wprowadzenie do wnętrza koloru, dlatego w jej strefie fragment ściany wykończono zieloną mozaiką. W otoczeniu ściennych płytek gresowych w odcieniu ciepłej bieli, jasnej fornirowej zabudowy oraz posadzki w kolorze ocieplonego grafitu barwny akcent staje się szczególnie wyrazisty. Oświetlenie w poszczególnych częściach łazienki zróżnicowano stosownie do potrzeb i możliwości: nad umywalką dziecka zainstalowano kinkiety, a w dłuższym segmencie rodziców – oświetlenie liniowe (świetlówka). Źródłem światła są też halogeny w suficie, kinkiety w strefie WC, a także okna.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...