| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Projekt łazienki wspólnej. Jak urządzić łazienkę dla kilku osób?

Projekt łazienki wspólnej. Jak urządzić łazienkę dla kilku osób?

Sprawdź, jak urządzić łazienkę, z której będą korzystali wszyscy domownicy. Istotny będzie tu projekt łazienki. Trzeba ją bowiem tak zaplanować, żeby pomieściły się i wanna i bidet i kabina prysznicowa.

Autor: Piotr Mastalerz

Na piętrze domu inwestorzy postanowili urządzić tylko jedną łazienkę, z której korzystają do spółki z córką. Wystarczyło odpowiednio zaznaczyć porządek poszczególnych stref.

W łazience na piętrze o powierzchni 12 m2 udało się zmieścić cały program łazienkowy: kabinę prysznicową z deszczownicą, wannę, dwie umywalki, WC i bidet. Tak duży wybór urządzeń w dwójnasób podkreślił konieczność uporządkowania aranżacji.

Dwa wejścia do łazienki

Łazienka ma dwa wejścia – z garderoby rodziców i z holu sąsiadującego z pokojem dziecka. Na przeciwległych ścianach znajduje się dwoje drzwi, które tworzą główną oś komunikacyjną pomieszczenia. Nie mniej istotne są zastosowane podziały poprzeczne. Przestrzeń podzielono murkiem, który odgradza umywalkę córki od wanny. Ścianę dobudowano na całej wysokości łazienki, ale przegroda jest niepełna – zostawiono w niej otwór. Doraźnie jest on wykorzystywany jako półka na kwiaty, jednak jego zasadnicze zadanie polega naułatwianiu komunikacji i osłabieniu siły zastosowanego podziału.

Kabina prysznicowa jako przegroda

Przegrodą szczególnego rodzaju jest też kabina prysznicowa. Znajduje się w połowie długości ściany i pomaga wydzielić w pomieszczeniu część sanitarną, ale jej przezroczysta obudowa sprawia, że wprowadzony podział jest bardzo dyskretny. Wraz ze stojącą naprzeciw wanną tworzy strefę kąpielową.

Sztucznie powiększona

Na całej długości ściany nad wanną i umywalkami ciągnie się lustro, w którym odbija się wnętrze łazienki – dzięki temu wydaje się ono jeszcze bardziej przestronne. Przestrzeń jest uporządkowana według zasady symetrii: dwoje drzwi vis-à-vis, dwie identyczne obudowane umywalki, dwa okna po obu stronach kabiny prysznicowej.

Kolor i oświetlenie łazienki

Najmłodsza użytkowniczka łazienki poprosiła o wprowadzenie do wnętrza koloru, dlatego w jej strefie fragment ściany wykończono zieloną mozaiką. W otoczeniu ściennych płytek gresowych w odcieniu ciepłej bieli, jasnej fornirowej zabudowy oraz posadzki w kolorze ocieplonego grafitu barwny akcent staje się szczególnie wyrazisty. Oświetlenie w poszczególnych częściach łazienki zróżnicowano stosownie do potrzeb i możliwości: nad umywalką dziecka zainstalowano kinkiety, a w dłuższym segmencie rodziców – oświetlenie liniowe (świetlówka). Źródłem światła są też halogeny w suficie, kinkiety w strefie WC, a także okna.

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Małe mieszkanie. Jak wykorzystać każdy metr...

Ciasne, ale własne – tak często mówi się o pierwszym mieszkaniu. Jeśli dobrze przemyślimy jego...

Aranżacja łazienki. Poręczna szafka pod umywalkę...

Dobry projekt strefy umywalkowej w małej łazience decyduje o komforcie wykonywania np. porannych czynności....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.