Pralka w łazience: we wnęce lub za drzwiami

2010-08-25 13:16
Pralka we wnęce
Autor: Jacek Kucharczyk|Michał Glinicki Wnękę przygotowaną na pralkę można zamknąć drzwiami. Dzięki temu zyskamy dodatkowy schowek, np. na brudną bieliznę...

Nie masz w domu pralni, a nie wyobrażasz sobie ustawienia pralki w kuchni. Pozostaje Ci więc wygospodarowanie miejsca w łazience. Należy się jednak do tego dobrze przygotować. Sposobów jest kilka, a jednym z nich przygotowanie wnęki na pralkę...

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie pralki we wnęce. W przypadku tej o standardowych wymiarach (60 cm głębokości) i tej ładowanej od góry (również 60 cm) wnęka powinna mieć minimum 70 cm głębokości, przy płytszej (45 cm) wystarczy 55 cm.

Zobacz, jak przygotować miejsce na pralkę w łazience...

10 cm wolnej przestrzeni jest potrzebne, by pralkę można było swobodnie wsunąć i wysunąć. Zawór wody powinien się znaleźć nad urządzeniem. Można również rozważyć ustawienie pralki na podeście, ale musi on być solidny, by wytrzymał jej ciężar oraz drgania podczas prania. Pod nim może się znaleźć szuflada na brudną bieliznę. Jeśli mamy do dyspozycji wysoką wnękę, nad pralką można zamontować półki na uprane rzeczy i środki czystości lub rozwiesić drążki do suszenia prania.

W przypadku pralek ładowanych od góry pierwsza półka będzie na wysokości 120 cm. Jeżeli wnęka będzie miała co najmniej 1 m szerokości, obok pralki zmieści się też kosz na brudną bieliznę, a jeśli będzie jeszcze szersza (minimum 130 cm) – można koło niej postawić suszarkę elektryczną, która ma takie same wymiary jak pralka.

Pralka za drzwiami

Pralkę można też umieścić w szafie, a większą wnękę zamknąć drzwiami. Mogą być one otwierane tradycyjnie lub łamano-przesuwne, można też zastosować drzwi żaluzjowe albo roletę meblową lub z tkaniny. Stanowią one bardzo ważny element wystroju, gdyż zasłaniają bałagan, nie psując wyglądu pomieszczenia, a mogą je nawet udekorować lub powiększyć optycznie, jeśli zastosujemy drzwi lustrzane.

Jeżeli w zamkniętej wnęce znajdą się drążki do suszenia, należy pamiętać o dobrej wentylacji, która zapewni cyrkulację powietrza. Drzwi nie mogą sięgać do sufitu ani do podłogi, powinny w nich być dwie szpary – kratka wentylacyjna w górnej strefie na boku szafy połączona ze szczeliną pod drzwiami lub szczelina pod drzwiami połączona ze szparą na górze. Najlepiej, jeśli ruch powietrza odbywa się po przekątnej. Otwory powinny być dostosowane do kubatury pomieszczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie