| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu minimalistycznym – na co zwrócić uwagę?

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu minimalistycznym – na co zwrócić uwagę?

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W aranżacji łazienki ma dominować przejrzystość i minimalizm. Taki efekt możesz uzyskać, dobierając odpowiednie wyposażenie i ukrywając zbędne elementy. Jak zaaranżować nowoczesną łazienkę?

Coraz większą uwagę przykłada się do detali wykończenia łazienki. Częściej docenia się funkcjonalność ukrywania elementów podłączeniowych i gniazdek elektrycznych. Powierzchnia zbiornika WC czy styk miski sedesowej z kanalizacją - wszystkie te miejsca to przestrzeń, na której mogą gromadzic się bakterie. Na popularności zyskują systemy podtynkowe do montażu ceramiki i baterii łazienkowych. Na co zwrócić uwagę, dobierając tego typu rozwiązania, by w pełni wykorzystać ich potencjał?

Aranżacja małej łazienki w stylu minimalistycznym - sposób na elegancką ceramikę

Stelaże umożliwiające zabudowę przyłączy można wykorzystać do instalacji miski sedesowej, bidetu, umywalki i pisuaru. Ze względu na budowę tych systemów i sposób montażu wyróżniamy dwa rodzaje tego typu stelaży:

  1. Modele do zabudowy mokrej – są wykonywane z lekkich ram. Wymagają dodatkowego usztywnienia i wzmocnienia cegłami lub innym materiałem budowlanym. Model do zabudowy mokrej montowany jest we wnęce ściany, zapewnia więc oszczędność miejsca.
  2. Stelaże do zabudowy suchej – posiadają wysoką wytrzymałoś na obciążenia, przez co nie wymagają dodatkowego wzmocnienia. Tego typu stelaże zakrywa się płytami gipsowo-kartonowymi, a następnie wykańcza glazurą. Przy mocowaniu stelaży do zabudowy suchej powstaje funkcjonalna półeczka o głębokości ok. 15 cm.

Minimalistyczne wnętrze łazienki – jak oszczędzić miejsce i zapewnić odpowiednią estetykę?

Podtynkowy montaż baterii wannowych lub natryskowych zapewni przestronność i wysoki poziom higieny wnętrza. Tego typu armatura mocowana jest w specjalnej wnęce ściennej, dzięki czemu widoczne pozostają uchwyt baterii, ozdobna rozeta oraz - w przypadku modelu wannowego – jej wylot. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz miejsce w małej łazience, która wciąż będzie funkcjonalna. Dodatkowo ukrycie podłączeń i korpusu baterii ogranicza ich ekspozycję, a więc narażenie na negatywne działanie wody oraz uwalnia nas od obowiązku czyszczenia całej powierzchni armatury.

Systemy podtynkowe a kłopoty z eksploatacją – jak ich uniknąć?

Trzeba pamiętać, że masz ograniczony dostęp do zainstalowanych w ścianie elementów baterii. Dlatego ważne jest, by były one wykonane z solidnych i trwałych materiałów. W przypadku korpusu baterii dobrze sprawdzi się mosiądz pokryty odpornym wykończeniem chromowanym. Wśród komponentów sterujących  największą niezawodnością charakteryzują się natomiast regulatory ceramiczne minimalizujące ryzyko rozszczelnienia.

Meble do łazienki – jak zorganizować przestrzeń wokół umywalki?

Do niedawna syfony były elementem wyposażenia, którego estetyka ustępowała funkcjonalności, co nierzadko wiązało się z koniecznością jego zabudowania. W tym celu często stosowano ceramiczny postument dopasowany do umywalki. Alternatywą dla tego rozwiązania są zabudowane szafki podumywalkowe, dzięki którym zorganizujesz miejsce na łazienkowe akcesoria i środki czyszczące – nie będą one na widoku.

W łazience zawsze panuje wysoka wilgotność, dlatego warto wiedzieć, z jakich materiałów meble najlepiej kupować. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się szafki z płyty MDF. Decydując się na zakup konkretnej szafki, sprawdź jej wymiary – może się okazać, że zabraknie kilku centymetrów, aby postawić opakowania ze środkami czyszczącymi.

Kolorystyka w nowoczesnej łazience w stylu minimalistycznym

W łazienkach urządzonych w minimalistycznym stylu zastosowanie znajdą meble o oszczędnej formie i kolorystyce, wyposażone w delikatne uchwyty. Dobrym rozwiązaniem są także modele podwieszane, umożliwiające pozostawienie wolnej podłogi. Coraz częściej powstają jednak projekty syfonów łączące funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Dzięki eleganckim formom i chromowanym wykończeniom mogą z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Decyzja o zabudowaniu tego fragmentu instalacji staje się w związku z tym kwestią preferencji i gustu.

Przeczytaj dodatkowo:
Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

15 pomysłów na szarą łazienkę. Aranżacje szarych...

Szary to jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji. Z powodzeniem sprawdzi się także w łazience....

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...