| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu minimalistycznym – na co zwrócić uwagę?

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu minimalistycznym – na co zwrócić uwagę?

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W aranżacji łazienki ma dominować przejrzystość i minimalizm. Taki efekt możesz uzyskać, dobierając odpowiednie wyposażenie i ukrywając zbędne elementy. Jak zaaranżować nowoczesną łazienkę?

Coraz większą uwagę przykłada się do detali wykończenia łazienki. Częściej docenia się funkcjonalność ukrywania elementów podłączeniowych i gniazdek elektrycznych. Powierzchnia zbiornika WC czy styk miski sedesowej z kanalizacją - wszystkie te miejsca to przestrzeń, na której mogą gromadzic się bakterie. Na popularności zyskują systemy podtynkowe do montażu ceramiki i baterii łazienkowych. Na co zwrócić uwagę, dobierając tego typu rozwiązania, by w pełni wykorzystać ich potencjał?

Aranżacja małej łazienki w stylu minimalistycznym - sposób na elegancką ceramikę

Stelaże umożliwiające zabudowę przyłączy można wykorzystać do instalacji miski sedesowej, bidetu, umywalki i pisuaru. Ze względu na budowę tych systemów i sposób montażu wyróżniamy dwa rodzaje tego typu stelaży:

  1. Modele do zabudowy mokrej – są wykonywane z lekkich ram. Wymagają dodatkowego usztywnienia i wzmocnienia cegłami lub innym materiałem budowlanym. Model do zabudowy mokrej montowany jest we wnęce ściany, zapewnia więc oszczędność miejsca.
  2. Stelaże do zabudowy suchej – posiadają wysoką wytrzymałoś na obciążenia, przez co nie wymagają dodatkowego wzmocnienia. Tego typu stelaże zakrywa się płytami gipsowo-kartonowymi, a następnie wykańcza glazurą. Przy mocowaniu stelaży do zabudowy suchej powstaje funkcjonalna półeczka o głębokości ok. 15 cm.

Minimalistyczne wnętrze łazienki – jak oszczędzić miejsce i zapewnić odpowiednią estetykę?

Podtynkowy montaż baterii wannowych lub natryskowych zapewni przestronność i wysoki poziom higieny wnętrza. Tego typu armatura mocowana jest w specjalnej wnęce ściennej, dzięki czemu widoczne pozostają uchwyt baterii, ozdobna rozeta oraz - w przypadku modelu wannowego – jej wylot. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz miejsce w małej łazience, która wciąż będzie funkcjonalna. Dodatkowo ukrycie podłączeń i korpusu baterii ogranicza ich ekspozycję, a więc narażenie na negatywne działanie wody oraz uwalnia nas od obowiązku czyszczenia całej powierzchni armatury.

Systemy podtynkowe a kłopoty z eksploatacją – jak ich uniknąć?

Trzeba pamiętać, że masz ograniczony dostęp do zainstalowanych w ścianie elementów baterii. Dlatego ważne jest, by były one wykonane z solidnych i trwałych materiałów. W przypadku korpusu baterii dobrze sprawdzi się mosiądz pokryty odpornym wykończeniem chromowanym. Wśród komponentów sterujących  największą niezawodnością charakteryzują się natomiast regulatory ceramiczne minimalizujące ryzyko rozszczelnienia.

Meble do łazienki – jak zorganizować przestrzeń wokół umywalki?

Do niedawna syfony były elementem wyposażenia, którego estetyka ustępowała funkcjonalności, co nierzadko wiązało się z koniecznością jego zabudowania. W tym celu często stosowano ceramiczny postument dopasowany do umywalki. Alternatywą dla tego rozwiązania są zabudowane szafki podumywalkowe, dzięki którym zorganizujesz miejsce na łazienkowe akcesoria i środki czyszczące – nie będą one na widoku.

W łazience zawsze panuje wysoka wilgotność, dlatego warto wiedzieć, z jakich materiałów meble najlepiej kupować. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się szafki z płyty MDF. Decydując się na zakup konkretnej szafki, sprawdź jej wymiary – może się okazać, że zabraknie kilku centymetrów, aby postawić opakowania ze środkami czyszczącymi.

Kolorystyka w nowoczesnej łazience w stylu minimalistycznym

W łazienkach urządzonych w minimalistycznym stylu zastosowanie znajdą meble o oszczędnej formie i kolorystyce, wyposażone w delikatne uchwyty. Dobrym rozwiązaniem są także modele podwieszane, umożliwiające pozostawienie wolnej podłogi. Coraz częściej powstają jednak projekty syfonów łączące funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Dzięki eleganckim formom i chromowanym wykończeniom mogą z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Decyzja o zabudowaniu tego fragmentu instalacji staje się w związku z tym kwestią preferencji i gustu.

Przeczytaj dodatkowo:
Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Małe mieszkanie. Jak wykorzystać każdy metr...

Ciasne, ale własne – tak często mówi się o pierwszym mieszkaniu. Jeśli dobrze przemyślimy jego...

Aranżacja łazienki. Poręczna szafka pod umywalkę...

Dobry projekt strefy umywalkowej w małej łazience decyduje o komforcie wykonywania np. porannych czynności....

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.