| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu minimalistycznym – na co zwrócić uwagę?

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu minimalistycznym – na co zwrócić uwagę?

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W aranżacji łazienki ma dominować przejrzystość i minimalizm. Taki efekt możesz uzyskać, dobierając odpowiednie wyposażenie i ukrywając zbędne elementy. Jak zaaranżować nowoczesną łazienkę?

Coraz większą uwagę przykłada się do detali wykończenia łazienki. Częściej docenia się funkcjonalność ukrywania elementów podłączeniowych i gniazdek elektrycznych. Powierzchnia zbiornika WC czy styk miski sedesowej z kanalizacją - wszystkie te miejsca to przestrzeń, na której mogą gromadzic się bakterie. Na popularności zyskują systemy podtynkowe do montażu ceramiki i baterii łazienkowych. Na co zwrócić uwagę, dobierając tego typu rozwiązania, by w pełni wykorzystać ich potencjał?

Aranżacja małej łazienki w stylu minimalistycznym - sposób na elegancką ceramikę

Stelaże umożliwiające zabudowę przyłączy można wykorzystać do instalacji miski sedesowej, bidetu, umywalki i pisuaru. Ze względu na budowę tych systemów i sposób montażu wyróżniamy dwa rodzaje tego typu stelaży:

  1. Modele do zabudowy mokrej – są wykonywane z lekkich ram. Wymagają dodatkowego usztywnienia i wzmocnienia cegłami lub innym materiałem budowlanym. Model do zabudowy mokrej montowany jest we wnęce ściany, zapewnia więc oszczędność miejsca.
  2. Stelaże do zabudowy suchej – posiadają wysoką wytrzymałoś na obciążenia, przez co nie wymagają dodatkowego wzmocnienia. Tego typu stelaże zakrywa się płytami gipsowo-kartonowymi, a następnie wykańcza glazurą. Przy mocowaniu stelaży do zabudowy suchej powstaje funkcjonalna półeczka o głębokości ok. 15 cm.

Minimalistyczne wnętrze łazienki – jak oszczędzić miejsce i zapewnić odpowiednią estetykę?

Podtynkowy montaż baterii wannowych lub natryskowych zapewni przestronność i wysoki poziom higieny wnętrza. Tego typu armatura mocowana jest w specjalnej wnęce ściennej, dzięki czemu widoczne pozostają uchwyt baterii, ozdobna rozeta oraz - w przypadku modelu wannowego – jej wylot. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzisz miejsce w małej łazience, która wciąż będzie funkcjonalna. Dodatkowo ukrycie podłączeń i korpusu baterii ogranicza ich ekspozycję, a więc narażenie na negatywne działanie wody oraz uwalnia nas od obowiązku czyszczenia całej powierzchni armatury.

Systemy podtynkowe a kłopoty z eksploatacją – jak ich uniknąć?

Trzeba pamiętać, że masz ograniczony dostęp do zainstalowanych w ścianie elementów baterii. Dlatego ważne jest, by były one wykonane z solidnych i trwałych materiałów. W przypadku korpusu baterii dobrze sprawdzi się mosiądz pokryty odpornym wykończeniem chromowanym. Wśród komponentów sterujących  największą niezawodnością charakteryzują się natomiast regulatory ceramiczne minimalizujące ryzyko rozszczelnienia.

Meble do łazienki – jak zorganizować przestrzeń wokół umywalki?

Do niedawna syfony były elementem wyposażenia, którego estetyka ustępowała funkcjonalności, co nierzadko wiązało się z koniecznością jego zabudowania. W tym celu często stosowano ceramiczny postument dopasowany do umywalki. Alternatywą dla tego rozwiązania są zabudowane szafki podumywalkowe, dzięki którym zorganizujesz miejsce na łazienkowe akcesoria i środki czyszczące – nie będą one na widoku.

W łazience zawsze panuje wysoka wilgotność, dlatego warto wiedzieć, z jakich materiałów meble najlepiej kupować. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się szafki z płyty MDF. Decydując się na zakup konkretnej szafki, sprawdź jej wymiary – może się okazać, że zabraknie kilku centymetrów, aby postawić opakowania ze środkami czyszczącymi.

Kolorystyka w nowoczesnej łazience w stylu minimalistycznym

W łazienkach urządzonych w minimalistycznym stylu zastosowanie znajdą meble o oszczędnej formie i kolorystyce, wyposażone w delikatne uchwyty. Dobrym rozwiązaniem są także modele podwieszane, umożliwiające pozostawienie wolnej podłogi. Coraz częściej powstają jednak projekty syfonów łączące funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Dzięki eleganckim formom i chromowanym wykończeniom mogą z powodzeniem pełnić funkcję dekoracyjną. Decyzja o zabudowaniu tego fragmentu instalacji staje się w związku z tym kwestią preferencji i gustu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie powiększyć niewielkie wnętrze

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...