| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Oświetlenie łazienki - najważniejsze zasady rozmieszczania światła w łazience

Oświetlenie łazienki - najważniejsze zasady rozmieszczania światła w łazience

W łazience powinno być kilka źródeł światła, by całe pomieszczenie i każda z jego stref były dobrze oświetlone. Poznaj najważniejsze zasady oświetlenia łazienki, dzięki którym wnętrze będzie wygodne.

Rozwiązanie awangardowe i ciekawe. Pod podłogą z mlecznego szkła zamontowano duże, okrągłe żarówki, których zadaniem jest wyeksponowanie umywalki i tworzenie nastroju.

Światło w łazience jest pomocne przy czynnościach higienicznych i sprzątaniu, dlatego też warto zapewnić sobie możliwość regulacji jego natężenia. Według normy do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Zwykle do oświetlenia tła używamy światła nawet dwa razy mocniejszego. Natomiast do oświetlenia okolic prysznica i wanny wystarczy łagodniejsze światło miejscowe.

W dużej łazience najlepiej połączyć kilka rodzajów oświetlenia: ogólne - na przykład plafoniery zamontowane w suficie i strefowe - tu mogą być kinkiety nas umywalką oraz punkty świetlne w suficie podwieszanym - najlepiej w okolicy wanny lub natrysku.

Światło w centrum łazienki

Jako oświetlenie ogólne sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera z kloszem dobrze przepuszczajacym swiatło uzupełniona halogenami nad wanną lub nad prysznicem. Zamiast tradycyjnego oświetlenia można w suficie podwieszanym zamontować oprawy na żarówki halogenowe, ewentualnie zwykłe. W niedużej łazience wystarczą trzy-cztery oprawy z żarówkami 50 W, które wystarczająco dobrze oświetlą pomieszczenie.

Oświetlenie wokół lustra

Lustra w łazience nie oświetlamy po to, aby je wyeksponować, ale po to, aby dobrze się z nim widzieć. Światło powinno więc padać na osobę przeglądającą się w lustrze i równomiernie oświetlać całą twarz, nie zmieniając jej koloru.
Taki efekt można uzyskać montując:

 

  • dwie oprawy symetryczne po obu stronach lustra. najlepsze będą kinkiety z zamkniętymi kloszami i żarówami o mocy 60 W lub świetlówki energooszczędne;
  • kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra w odległości 5-10 cm od jego ramy;
  • oprawy halogenowe wpuszczane albo reflektorki nad lustrem w suficie podwieszanym.

 

Widno w strefie kąpielowej

Nad wanną lub kabiną prysznicową oświetlenie jest konieczne, szczególnie gdy strefa kąpielowa jest wydzielona ścianką. Nawet niewysoka ścianka ogranicza dostęp światła z innych stref, a podczas kąpieli oświetlenie górne może być zbyt intensywne.

Dekoracja i nastrój dzięki oświetleniu

Światło może również odgrywać funkcję kreatora wnętrza - powiększać je optycznie, rozjaśniać, budować nastrój. By tak było, trzeba bardzo dokładnie zaplanować rodzaj oświetlenia.

Sprawdzonym sposobem na ciekawe oświetlenie jest ukrycie źródła światła za osłonami - w przysłoniętym dodatkową warstwą suficie podwieszanym, we wnękach, w szafkach albo nawet w podłodze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Czego unikać, oświetlając łazienkę?
1. Lampy wiszącej na długiej lince, która mogłaby krępować swobodę ruchów;
2. Lamp przenośnych stołowych i na wysięgnikach zasilanych prądem 230 W, bo w zetknięciu z wodą mogą spowodować porażenie prądem;
3. Oświetlenia lustra źródłem światła zainstalowanym na wprost niego, np. reflektorków zamontowanych na przeciwległej ścianie - będą odbijały się w lustrze i oślepiały;
4. Kolorowych opraw (szczególnie wtedy, gdy materiały wykończeniowe we wnętrzu są w ciemniejszych kolorach), które dają światło przyciemnione.

Łazienka przy wspólnym pionie

Dążąc do zminimalizowania liczby przewodów wodno-kanalizacyjnych, łazienkę umieszcza się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...