| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Oświetlenie łazienki - najważniejsze zasady rozmieszczania światła w łazience

Oświetlenie łazienki - najważniejsze zasady rozmieszczania światła w łazience

W łazience powinno być kilka źródeł światła, by całe pomieszczenie i każda z jego stref były dobrze oświetlone. Poznaj najważniejsze zasady oświetlenia łazienki, dzięki którym wnętrze będzie wygodne.

Rozwiązanie awangardowe i ciekawe. Pod podłogą z mlecznego szkła zamontowano duże, okrągłe żarówki, których zadaniem jest wyeksponowanie umywalki i tworzenie nastroju.

Światło w łazience jest pomocne przy czynnościach higienicznych i sprzątaniu, dlatego też warto zapewnić sobie możliwość regulacji jego natężenia. Według normy do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Zwykle do oświetlenia tła używamy światła nawet dwa razy mocniejszego. Natomiast do oświetlenia okolic prysznica i wanny wystarczy łagodniejsze światło miejscowe.

W dużej łazience najlepiej połączyć kilka rodzajów oświetlenia: ogólne - na przykład plafoniery zamontowane w suficie i strefowe - tu mogą być kinkiety nas umywalką oraz punkty świetlne w suficie podwieszanym - najlepiej w okolicy wanny lub natrysku.

Światło w centrum łazienki

Jako oświetlenie ogólne sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera z kloszem dobrze przepuszczajacym swiatło uzupełniona halogenami nad wanną lub nad prysznicem. Zamiast tradycyjnego oświetlenia można w suficie podwieszanym zamontować oprawy na żarówki halogenowe, ewentualnie zwykłe. W niedużej łazience wystarczą trzy-cztery oprawy z żarówkami 50 W, które wystarczająco dobrze oświetlą pomieszczenie.

Oświetlenie wokół lustra

Lustra w łazience nie oświetlamy po to, aby je wyeksponować, ale po to, aby dobrze się z nim widzieć. Światło powinno więc padać na osobę przeglądającą się w lustrze i równomiernie oświetlać całą twarz, nie zmieniając jej koloru.
Taki efekt można uzyskać montując:

 

  • dwie oprawy symetryczne po obu stronach lustra. najlepsze będą kinkiety z zamkniętymi kloszami i żarówami o mocy 60 W lub świetlówki energooszczędne;
  • kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra w odległości 5-10 cm od jego ramy;
  • oprawy halogenowe wpuszczane albo reflektorki nad lustrem w suficie podwieszanym.

 

Widno w strefie kąpielowej

Nad wanną lub kabiną prysznicową oświetlenie jest konieczne, szczególnie gdy strefa kąpielowa jest wydzielona ścianką. Nawet niewysoka ścianka ogranicza dostęp światła z innych stref, a podczas kąpieli oświetlenie górne może być zbyt intensywne.

Dekoracja i nastrój dzięki oświetleniu

Światło może również odgrywać funkcję kreatora wnętrza - powiększać je optycznie, rozjaśniać, budować nastrój. By tak było, trzeba bardzo dokładnie zaplanować rodzaj oświetlenia.

Sprawdzonym sposobem na ciekawe oświetlenie jest ukrycie źródła światła za osłonami - w przysłoniętym dodatkową warstwą suficie podwieszanym, we wnękach, w szafkach albo nawet w podłodze.

WARTO WIEDZIEĆ

Czego unikać, oświetlając łazienkę?
1. Lampy wiszącej na długiej lince, która mogłaby krępować swobodę ruchów;
2. Lamp przenośnych stołowych i na wysięgnikach zasilanych prądem 230 W, bo w zetknięciu z wodą mogą spowodować porażenie prądem;
3. Oświetlenia lustra źródłem światła zainstalowanym na wprost niego, np. reflektorków zamontowanych na przeciwległej ścianie - będą odbijały się w lustrze i oślepiały;
4. Kolorowych opraw (szczególnie wtedy, gdy materiały wykończeniowe we wnętrzu są w ciemniejszych kolorach), które dają światło przyciemnione.

Aranżacja łazienki - najważniejsze zasady urządzania i projektowania łazienki

Jedna łazienka nie wystarcza już współczesnej rodzinie. Każda następna pociąga za sobą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Małe mieszkanie. Jak wykorzystać każdy metr...

Ciasne, ale własne – tak często mówi się o pierwszym mieszkaniu. Jeśli dobrze przemyślimy jego...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Projekt łazienki wspólnej. Jak urządzić łazienkę...

Sprawdź, jak urządzić łazienkę, z której będą korzystali wszyscy domownicy. Istotny będzie tu projekt...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.