Małe WC w domu. Projekt małej toalety: co powinienie uwzględniać?

2021-02-02 13:32

Małe WC w domu można urządzić ładnie i wygodnie. Należy jednak pamiętać, że w małej toalecie liczy się każdy centymetr, dlatego warto zadbać o właściwe rozplanowanie wszystkich znajdujących się w niej urządzeń. Oto kilka wskazówek, jak funkcjonalnie urządzić małe WC.

Mała toaleta
Autor: GettyImages Mała toaleta nie musi oznaczać ciasnego, ciemnego wnętrza - mimo niewielkiej powierzchni do wykorzystania, można ją ciekawie urządzić

Małe WC w strefie dziennej, umieszczone w pobliżu wejścia i pokoju dziennego przeznacza się zwykle dla gości oraz domowników przebywających akurat w tej części domu. Zwykle jest to niewielkie pomieszczenie, w którym instaluje się jedynie miskę ustępową i małą umywalkę. Aby korzystanie z małej toalety było komfortowe, warto zadbać właściwe rozplanowanie znajdujących się w nim urządzeń.

Jak wybrać WC. Rodzaje misek ustepowych

Funkcjonalna mała toaleta

  • Miska ustępowa

Standardowa miska ustępowa ma długość 70 cm. Podwieszana na stelażu będzie mniej wystawać do środka pomieszczenia, które jednak zmniejszy się o szerokość stelaża. Można też wybrać miskę ustępową o mniejszych wymiarach, przeznaczoną specjalnie do małych łazienek. Niezależnie od wielkości łazienki przed miską ustępową powinno się zostawić wolną przestrzeń o szerokości 80 cm i długości 60-80 cm. Wygodny dostęp do miski ustępowej zapewni też zachowanie odpowiednich odległości od ścian i innych urządzeń w łazience: minimalna odległość sedesu od ściany i umywalki wynosi 20 cm.

  • Umywalka łazienkowa

W małym WC umywalka służy jedynie do mycia rąk. Minimalne wymiary takiej umywalki to 37-44 cm szerokości i 34-35 cm głębokości. Jest ogromny wybór umywalek przeznaczonych do toalet dla gości o najróżniejszych kształtach i proporcjach, a także z różnych materiałów i w różnych kolorach. Dobierając baterie do umywalki, szczególnie gdy umywalka jest nietypowa, trzeba zwrócić uwagę na długość wylewki. Ważne jest, by obok umywalki znalazło się miejsce do odłożenia torebki czy kosmetyków. A nad umywalką dobrze oświetlone lustro, w którym można poprawić makijaż. Nie rezygnujmy z miejsca pod umywalką lub nad podwieszaną toaletą – można je wykorzystać na szafki na dodatkowe ręczniki, zapas papieru toaletowego i środki czystości, dodatkowe miejsce na przechowywanie jest na wagę złota szczególnie w niewielkim pomieszczeniu.

Jak oszczędnie spłukiwać wodę w toalecie?

Urządzenia sanitarne spełniające kilka funkcji w małym WC

Do małej toalety warto wybrać podwieszaną ceramikę: sedes, bidet, umywalkę. Ułatwiają sprzątanie, które w małych pomieszczeniach wymaga niekiedy nie lada akrobacji. Rozwiązaniem są też urządzenia integrujące kilka funkcji: np. miska WC z funkcją bidetu. Oczywiście przy misce toaletowej możemy też zastosować klasyczną bidetkę – baterię, która zastąpi bidet.

Stelaże podtynkowe do każdej łazienki. Jak wybrać idealny stelaż podtynkowy? >>

Kolory w małej toalecie

W małej toalecie jasne kolory optycznie powiększą wnętrze, ciemne – odwrotnie. Podobnie desenie: duże pomniejszają, drobne powiększają. Pionowe pasy sprawią, że wyda się wyższa, a poziome – niższa. Jednak i od tych zasad są wyjątki. Ciemne kolory można bez obawy zastosować w toalecie widnej albo zrównoważyć dużą płaszczyzną lustra. Dobre oświetlenie, także sztuczne, i lustra to sprzymierzeńcy małego WC.

Modne ściany w łazience. Czym je wykończyć? >>

Mała toaleta
Autor: GettyImages W małej toalecie warto zastosować jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze

Galeria zdjęć: pomysły na aranżację łazienki

Sonda
Czy uważasz, że warto zamówić projekt łazienki u architekta wnętrz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie