| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Mała łazienka - jak urządzić łazienkę z myślą o gościach

Mała łazienka - jak urządzić łazienkę z myślą o gościach

Małą łazienkę dla gości docenią nie tylko odwiedzający nas krewni czy znajomi. Jak urządzić łazienkę, by była komfortowa także dla domowników? Aranżacja łazienki gościnnej powinna umożliwiać nie tylko skorzystanie z toalety czy umycie rąk, ale też wzięcie prysznica. Wszystko to jest możliwe nawet w małej łazience. Podpowiadamy, jak zagospodarować łazienkę dla gości.

Odchodzą w niepamięć czasy, gdy standardem w domach była jedna mała łazienka. Potrzeby współczesnej rodziny są bardziej rozbudowane. Obecnie przyjmuje się, że minimum wygody zapewnia jedna łazienka na kondygnację, ich liczba i wyposażenie zależą jednak od wielkości domu i rodziny oraz jej możliwości finansowych. Planując liczbę łazienek w domu, warto zadbać nie tylko o potrzeby domowników, lecz także odwiedzających nas gości.

Usytuowanie małej łazienki na planie domu

Na wygląd i wyposażenie małej łazienki gościnnej wpływa przede wszystkim tryb życia rodziny oraz sposób spędzania wolnego czasu. Jeśli lubimy wspólnie biesiadować ze znajomymi lub urządzać dla nich wieczory filmowe, mała łazienka gościnna powinna się znaleźć w strefie dziennej, w pobliżu salonu. Nie musi być spora – program minimum to sedes i niewielka umywalka. Wejście do niej powinno być tak usytuowane, by można je było łatwo znaleźć, a jednocześnie niekrępujące – nie umieszczajmy go np. na wprost wejścia do salonu lub jadalni. Jeżeli częściej odwiedzają nas rodzice przyjeżdżający z daleka lub inni goście zostający na noc albo zatrzymujący się na dłużej, przeznaczona dla nich łazienka powinna być pełnowartościowa, czyli umożliwiać także wzięcie prysznica. Zazwyczaj przylega ona wówczas do pokoju gościnnego, a wchodzi się do niej z holu lub pokoju.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ponieważ łazienka gościnna stanowi wizytówkę domu, warto zadbać o jej staranne zaprojektowanie oraz efektowne wykończenie.

Pomysłowe wykończenie małej łazienki

W pewnym sensie mała łazienka gościnna to wizytówka domu. Dlatego jej wyposażenie warto wybrać szczególnie starannie. By uzyskać spójny efekt, można skorzystać ze specjalnych serii ceramiki sanitarnej stworzonych z myślą o gościach. Oprócz umywalek i muszli klozetowych zawierają one pisuary, nie ma w nich jednak bidetu. W małej łazience dla gości nie może też zabraknąć półki, wieszaków na ręczniki, a także lustra – im jest ono większe, tym lepiej. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie go w miejscach nietypowych: na przykład pod umywalką aż do posadzki, co daje wrażenie głębi, lub wysoko, by odbijało całą powierzchnię sufitu. Intrygująco wyglądają także wąskie pasy luster ciągnące się od podłogi do sufitu.

Elegancki klimat w małej łazience gościnnej stworzą jasne, chłodne barwy okładzin ściennych i podłogowych. Z kolei błyszczące powierzchnie pięknie odbijają światło – ciekawe efekty daje przełamanie ich dekorem albo drewnem. Jeżeli wybierzemy materiały naturalne, należy pamiętać o odpowiednio dobranym oświetleniu wydobywającym ich barwę oraz strukturę. Dobrym pomysłem są fototapety.

Mała łazienka - ergonomicznie urządzona

Mała łazienka gościnna jest zazwyczaj niewielka, gdyż spełnia jedynie podstawowe funkcje. Niezmiernie istotne jest więc rozsądne wykorzystanie jej przestrzeni i wyposażenie dobrane tak, by można się w niej było swobodnie poruszać. Ważna jest wielkość armatury – zbyt duża umywalka sprawi, że łazienka będzie niewygodna. Nie może ona być jednak również zbyt mała – minimum to 50 cm szerokości. Dobrym pomysłem jest umywalka narożna z baterią z prawej strony, która pozwala zaoszczędzić nieco miejsca. Kabina prysznicowa powinna być lekka, ażurowa, szklana, najlepiej bezbrodzikowa – taka nie zmniejszy optycznie pomieszczenia. Dobrze też, by jej drzwi otwierały się na obie strony – daje to oszczędność przestrzeni podczas wchodzenia i wychodzenia z niej. Optycznie powiększymy łazienkę, stosując szklane fronty szafek oraz błyszczące płytki położone do samego sufitu.

Mała łazienka - nieskazitelnie czysta

W małej gościnnej łazience doskonale sprawdzą się podwieszane sanitariaty i meble. Te o prostej formie mają mniej elementów mogących się zakurzyć, poza tym bez problemu umyjemy pod nimi podłogę. Łatwe do utrzymania w czystości są gładkie płytki ceramiczne. Warto sięgnąć po płytki o powierzchni zawierającej aktywny tlen – bardziej odporne na osadzanie brudu i kamienia. Posadzka powinna zawierać jak najmniej spoin – te brudzą się najbardziej. Przy wyborze kabiny prysznicowej zwróćmy uwagę na to, czy ma ona powłokę hydrofobową. Dzięki takiej powłoce krople wody łączą się i spływają wraz z nieczystościami. W sprzedaży są też środki impregnujące, które chronią szkło kabiny przed nadmiernym gromadzeniem się osadów.

Remont łazienki. Przepis na pomarańczową aranżację łazienki

Łazienka, która powstała z połączenia dwóch odrębnych pomieszczeń. Połączenie okazało...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka funkcjonalnie urządzona

Projektowanie wygodnej, małej łazienki dla całej rodziny może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego też...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

Łazienka na poddaszu – praktyczne rozwiązania

Projektowanie i aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwą sprawą. To trudna i bardzo wymagająca...