| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Mała łazienka. Jak dobrze wykorzystać przestrzeń małej łazienki?

Mała łazienka. Jak dobrze wykorzystać przestrzeń małej łazienki?

Mała łazienka wcale nie musi być pomieszczeniem, w którym można nabawić się klaustrofobii. Ba, może być naprawdę funkcjonalna. Co warto wiedzieć, planując w domu małą łazienkę? Jak w niewielkim pomieszczeniu rozmieścić umywalkę, sedes i prysznic? Podpowiadamy, jak się zabrać do urządzania małej łazienki.

Autor: Piotr Mastalerz

W każdym domu oprócz wspólnej rodzinnej łazienki, umieszczonej zazwyczaj blisko sypialni, potrzebne jest przynajmniej WC w pobliżu wejścia lub w części dziennej. Ale jeszcze lepiej, jeśli będzie tam również prysznic, półka na przybory toaletowe i miejsce na odłożenie ubrań w czasie kąpieli.

W jakim miejscu?

Mała łazienka na parterze w strefie dziennej nie tylko zastąpi WC, ale także rozwiąże problem porannych kolejek w dużej rodzinie, a w razie potrzeby będzie łazienką gościnną. Usytuowana blisko wejścia będzie wygodna w ciągu dnia: można tam wziąć szybki prysznic po powrocie z pracy czy po koszeniu trawnika.
Gdy rodzinna łazienka jest zbyt mała, aby oprócz wanny zmieścić tam prysznic można zlokalizować małą łazienkę w strefie nocnej domu - przy gościnnej sypialni albo przy pokojach dzieci.

Prysznic – z kabiną czy bez?

W małej łazience prysznic umieszczamy w rogu pomieszczenia, a jeśli łazienka jest wąska albo ma wnękę – między dwiema ścianami.
Z kratką odpływową w podłodze. Program minimum to wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm, natrysk zawieszony na ścianie i kratka odpływowa w podłodze z odpowiednim spadkiem. Na czas kąpieli osłaniamy to miejsce zasłonką. 
Brodzik bez kabiny. Najmniejszy nawet brodzik (kwadratowy 70 x 70 cm) z zasłonką nie ogranicza tak swobody ruchów podczas kąpieli, jak tej samej wielkości zamykana kabina. Ponadto odległości sedesu i umywalki od brodzika mogą być mniejsze niż od kabiny. Standardowa głębokość brodzika to 15-16 cm, ale są też głębsze (21-28 cm), niektóre mają wyprofilowane miejsce do siedzenia.
Kabina prysznicowa. Jest droższa i wymaga więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Jeśli zamiast kwadratowej wybierzemy popularną ostatnio kabinę pięciokątną albo półokrągłą, zaoszczędzimy trochę miejsca, ale nie wszystkie takie kabiny są wygodne. Te ze ściętym narożnikiem (pięciokątne) albo z lekko zaokrągloną krawędzią mają więcej miejsca w środku niż kabiny w kształcie wycinka koła. Małe pomieszczenie zmusza do kompromisów, ale nie mogą się one odbywać kosztem wygody. Przed kupieniem małej kabiny powinno się sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi ma się wystarczającą swobodę ruchów.

Sedes – stojący czy podwieszany?

Wiszące miski ustępowe. Mocowane są na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne. Są coraz częściej wybierane, bo łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka.
Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący, należy jednak pamiętać,
że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża (od 12 cm) i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy – razem 15-20 cm.
Stelaże instalacyjne dostosowujemy do rodzaju ściany. Inne są do ścian murowanych, na tyle wytrzymałych, by przenieść obciążenie miski ustępowej i osoby z niej korzystającej, a inne do lekkich ścian działowych.
Kompakt stojący (standardowy) - to miska ustępowa stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. Na rynku pojawiły się ostatnio kompakty projektowane specjalnie do małych pomieszczeń. Mają one odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być przysunięte bliżej ściany. Takie kompakty mają już od 60 cm długości. Można też wybrać rozwiązania mieszane: kompakt wiszący albo  miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.

Umywalka – byle nie za mała!

Umywalka w łazience służy nie tylko do mycia rąk, ale również do innych czynności związanych z codzienną toaletą - na przykład golenia. Dlatego nie powinna być za mała. Minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm. Na rynku są umywalki narożne - taka umywalka pozwoli na maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia, ale korzystając z niej, patrzeć będziemy w kąt. Lepszym rozwiązaniem są umywalki narożne asymetryczne. Stojąc przy takiej, zwracamy się bardziej w kierunku ściany niż kąta. Do umywalki lepiej wybrać baterię naścienną niż sztorcową, choć najlepszym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką. Wygodniej jest wtedy umyć tam głowę czy napełnić wodą wiadro.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Lustrzane drzwi płytkiej zabudowanej wnęki, optycznie powiększyły małą łazienkę.

Pas drewna na ścianie i podłodze sprawił, że pomieszczenie wydaje się dłuższe.

WARTO WIEDZIEĆ
 • Urządzenia sanitarne, a także baterie naścienne powinny być instalowane na odpowiedniej wysokości:
  • umywalka – 85 cm nad podłogą,
  • bateria umywalkowa naścienna – 25-35 cm nad umywalką,
  • rączka prysznicowa – 180 cm nad podłogą.
 • Należy również uwzględnić takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi. Według przepisów drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i nie powinny być węższe niż 80 cm w świetle ościeżnicy. Do okna powinien być swobodny dostęp. Nie powinna go więc zasłaniać kabina prysznicowa. Na ścianie nad umywalką powinno być tyle wolnego miejsca, aby można było na niej zawiesić lustro.

Brak miejsca na bidet?

Funkcję bidetu w małej łazience może pełnić kompakt ze specjalną deską z wmontowaną armaturą
bidetową. Jeśli sedes jest blisko umywalki, funkcję bidetu pozwoli mu pełnić również rączka prysznicowa, zamontowana przy baterii umywalkowej.

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?

Wnętrza małych, zamkniętych pomieszczeń oglądamy tylko z bliska. Dlatego większą uwagę powinniśmy zwrócić na detale. Lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe pomieszczenie. W małych łazienkach lepiej nie stosować dużych kafli, układać dużych wzorów ani używać materiałów o wyraźnych fakturach. Kolory powinny być jasne.
Na wprost wejścia najlepiej umieścić umywalkę z lustrem. Wchodząc wprost na kabinę prysznicową, odnosimy wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne.

Jak instalacje wpływają na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych?

Instalacje wodno-kanalizacyjne. Jeśli budujesz nowy dom, powinieneś wybrać rodzaj urządzeń sanitarnych i zaplanować, jak mają być rozmieszczone w łazience, jeszcze zanim zostaną wykonane instalacje. Jeśli instalacje już istnieją, nie powinny mimo to decydować o sposobie rozmieszczenia urządzeń, ale:

 • podejście do miski ustępowej nie może być oddalone od pionu więcej niż 1 m i jeśli to możliwe, powinno być osobne,
 • urządzenia sanitarne, zwłaszcza brodzik, nie powinny być zbyt oddalone od pionu, po to aby poziomych przewodów kanalizacyjnych (które muszą być ułożone ze spadkiem minimum 2%) nie trzeba było prowadzić w stropie.

Wentylacja. Łazienki muszą mieć dobrą wentylację, zależnie od kubatury:

 • jeśli jest mniejsza niż 6,5 m3 – mechaniczną,
 • jeśli większa – wystarczy wentylacja grawitacyjna.

Działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc, instalując mały wentylator łazienkowy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...