Łazienka w nowym miejscu. Radzimy, jak sprawie przeprowadzić remont łazienki

2011-07-14 16:22
Łazienka w nowym miejscu. Radzimy jak sprawie przeprowadzić remont łazienki
Autor: Andrzej Szandomirski Gdy brakuje łazienki można ją stworzyć w nowym miejscu. Nie jest to takie trudne. Trzeba tylko znać zasady, którymi powinniśmy się kierować, żeby nowa łazienka była wygodna i działała, jak należy

Łazienka w nowym miejscu to nie lada wyzwanie. Projekt nowej łazienki musi być bowiem dobrze przemyślany, a remont łazienki wymaga wiele pracy. Poznaj zasady, którymi trzeba się kierować, planując budowę łazienki w zupełnie nowym miejscu i zobacz, jak sprawnie przeprowadzić jej remont.

Jeśli projekt łazienki zostanie dobrze opracowany, z pewnościć zmieszczą się w niej kabina prysznicowa, miska ustępowa i umywalka. Co prawda bywają mniejsze łazienki z podstawowym programem, ale budując nową łazienkę, nie warto fundować sobie ciasnoty. Pomieszczenie o powierzchni około 4,5 m2 powinno już także pomieścić pralkę. Łazienkę z pełnym programem można zmieścić już na powierzchni 6-7 m2.


Więcej rad i inspiracji na temat remontu łazienki szukaj w Muratorze 8/2011


Nowa łazienka daleko od pionów - częsty problem

Często decydujące przy projektowaniu łazienki w nowym miejscu jest położenie pionów instalacyjnych. Do każdego z urządzeń musimy przecież doprowadzić wodę i od każdego odprowadzić ścieki. Rura biegnąca od sprzętu do pionu kanalizacyjnego musi być ułożona ze spadkiem (minimum 2%) i nie powinna być zbyt długa. Przyjmuje się, że WC powinno być usytuowane nie dalej niż 1 m od pionu kanalizacyjnego (i najlepiej, by odcinek rury między muszlą a pionem nie miał zakrętów), a wanna lub kabina prysznicowa nie dalej niż 3 m (o ile wysokość odpływu urządzenia pozwala przy takiej odległości na zachowanie odpowiedniego spadku). Z umywalką i pralką nie ma zwykle kłopotów – prowadzące od nich przewody kanalizacyjne są cieńsze, wychodzą z nich wyżej – te urządzenia mogą więc stać kilka metrów od pionu. Pamiętajmy, że odpływu od żadnego ze sprzętów nie przeprowadzimy w poprzek drzwi.

Jeśli łazienka ma się znajdować dalej od pionu, niż przewidują normy, i nie da się odprowadzać ścieków grawitacyjnie, można zastosować tak zwane urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące.

Wentylacja łazienki

Budując łazienkę w nowym miejscu musimy pamiętać o zapewnieniu wentylacji. Najlepiej, jeśli pion wentylacyjny jest w ścianie tego pomieszczenia. Jeżeli łazienka nie sąsiaduje bezpośrednio z pionem, to w przypadku wentylacji mechanicznej może się znajdować kilka metrów od pionu, natomiast przy wentylacji grawitacyjnej – nie.

Łazienki o kubaturze mniejszej niż 6,5 m3 (czyli na przykład 1,8 x 1,45 x 2,5 m) muszą mieć wentylację mechaniczną. Trzeba pamiętać o konieczności pozostawienia w drzwiach do tego pomieszczenia otworów, które umożliwią jego wentylowanie, lub podcięciu ich. Powierzchnia otworów lub podcięcia powinna wynosić minimum 200 cm2.

Ile miejsca zajmuje nowa łazienka?

Podstawowy program łazienki to umywalka, WC, wanna lub prysznic. Do swobodnego korzystania ze wszystkich tych sprzętów potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca przed nimi.

Na szczęście te „powierzchnie operacyjne” mogą się pokrywać. Do umieszczenia niezbędnych sprzętów wystarczy nawet mała łazienka, mająca około 4 m2 powierzchni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają