| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka w nowym miejscu. Radzimy jak sprawie przeprowadzić remont łazienki
Jak zaplanować budowę łazienki w nowym miejscu

Łazienka w nowym miejscu. Radzimy jak sprawie przeprowadzić remont łazienki

Łazienka w nowym miejscu to nie lada wyzwanie. Projekt nowej łazienki musi być bowiem dobrze przemyślany, a remont łazienki wymaga wiele pracy. Poznaj zasady, którymi trzeba się kierować, planując budowę łazienki w zupełnie nowym miejscu i zobacz, jak sprawnie przeprowadzić jej remont.

Ile miejsca zajmuje nowa łazienka?

Podstawowy program łazienki to umywalka, WC, wanna lub prysznic. Do swobodnego korzystania ze wszystkich tych sprzętów potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca przed nimi.

Na szczęście te „powierzchnie operacyjne” mogą się pokrywać. Do umieszczenia niezbędnych sprzętów wystarczy nawet mała łazienka, mająca około 4 m2 powierzchni.

Autor: Andrzej Szandomirski

Gdy brakuje łazienki można ją stworzyć w nowym miejscu. Nie jest to takie trudne. Trzeba tylko znać zasady, którymi powinniśmy się kierować, żeby nowa łazienka była wygodna i działała, jak należy

Jeśli projekt łazienki zostanie dobrze opracowany, z pewnościć zmieszczą się w niej kabina prysznicowa, miska ustępowa i umywalka. Co prawda bywają mniejsze łazienki z podstawowym programem, ale budując nową łazienkę, nie warto fundować sobie ciasnoty. Pomieszczenie o powierzchni około 4,5 m2 powinno już także pomieścić pralkę. Łazienkę z pełnym programem można zmieścić już na powierzchni 6-7 m2.


Więcej rad i inspiracji na temat remontu łazienki szukaj w Muratorze 8/2011


Nowa łazienka daleko od pionów - częsty problem

Często decydujące przy projektowaniu łazienki w nowym miejscu jest położenie pionów instalacyjnych. Do każdego z urządzeń musimy przecież doprowadzić wodę i od każdego odprowadzić ścieki. Rura biegnąca od sprzętu do pionu kanalizacyjnego musi być ułożona ze spadkiem (minimum 2%) i nie powinna być zbyt długa. Przyjmuje się, że WC powinno być usytuowane nie dalej niż 1 m od pionu kanalizacyjnego (i najlepiej, by odcinek rury między muszlą a pionem nie miał zakrętów), a wanna lub kabina prysznicowa nie dalej niż 3 m (o ile wysokość odpływu urządzenia pozwala przy takiej odległości na zachowanie odpowiedniego spadku). Z umywalką i pralką nie ma zwykle kłopotów – prowadzące od nich przewody kanalizacyjne są cieńsze, wychodzą z nich wyżej – te urządzenia mogą więc stać kilka metrów od pionu. Pamiętajmy, że odpływu od żadnego ze sprzętów nie przeprowadzimy w poprzek drzwi.

Jeśli łazienka ma się znajdować dalej od pionu, niż przewidują normy, i nie da się odprowadzać ścieków grawitacyjnie, można zastosować tak zwane urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące.

Wentylacja łazienki

Budując łazienkę w nowym miejscu musimy pamiętać o zapewnieniu wentylacji. Najlepiej, jeśli pion wentylacyjny jest w ścianie tego pomieszczenia. Jeżeli łazienka nie sąsiaduje bezpośrednio z pionem, to w przypadku wentylacji mechanicznej może się znajdować kilka metrów od pionu, natomiast przy wentylacji grawitacyjnej – nie.

Łazienki o kubaturze mniejszej niż 6,5 m3 (czyli na przykład 1,8 x 1,45 x 2,5 m) muszą mieć wentylację mechaniczną. Trzeba pamiętać o konieczności pozostawienia w drzwiach do tego pomieszczenia otworów, które umożliwią jego wentylowanie, lub podcięciu ich. Powierzchnia otworów lub podcięcia powinna wynosić minimum 200 cm2.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.