| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka przy wspólnym pionie

Łazienka przy wspólnym pionie

Dążąc do zminimalizowania liczby przewodów wodno-kanalizacyjnych, łazienkę umieszcza się często w rejonie kuchni i pomieszczenia gospodarczego. To rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim ze względów oszczędnościowych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Scalenie kilku pomieszczeń w jeden zespół przy wspólnym pionie i wspólnym kominie nie powinno być celem samym w sobie, a zwłaszcza – odbywać się kosztem wygody i estetyki wnętrz. Umiejscowienie łazienki przy wspólnym z kuchnią pionie wodno-kanalizacyjnym może powodować pewne niedogodności.

Tuż przy kuchni

Sąsiedztwo kuchni niekoniecznie musi przeszkadzać użytkownikom łazienki, dla osób przebywających w kuchni może być natomiast czasami uciążliwe. Zawsze – nie tylko zresztą w wypadku takiego sąsiedztwa – trzeba zadbać o odpowiednie wyciszenie łazienki i bardzo dobrą wentylację. Jeżeli drzwi do kuchni i łazienki sąsiadują ze sobą, warto też pomyśleć, aby różniły się wyglądem.

Przy wejściu

Jeśli łazienka położona jest obok kuchni, której okno zwykle wychodzi na wejście, okno łazienki może wypaść blisko drzwi wejściowych. Gdy jest wyraźnie mniejsze od innych okien, informuje o przeznaczeniu pomieszczenia. Nie jest to zbyt korzystne, bo zakłóca powitalny charakter elewacji wejściowej. Łazienkowe okienko przy wejściu można jednak „ukryć”, na przykład przesłaniając fragmentem muru, upodobniając do okna sieni czy wtapiając kolorystycznie w elewację.

Bez okna

Połączenie kuchni i łazienki przy wspólnym pionie może również spowodować, że łazienka „wypadnie” w środku planu. Bez okna będzie pozbawiona światła dziennego i dopływu świeżego powietrza. Konieczne jest wtedy korzystanie z oświetlenia sztucznego nawet w ciągu dnia (co warto wziąć pod uwagę, wybierając kolor ścian i okładzin) i zapewnienie dobrej wentylacji.

Łazienka przechodnia

Jeśli chcemy przy wspólnym pionie zlokalizować więcej pomieszczeń, łazienka może stać się pomieszczeniem przechodnim. Może prowadzić na przykład do osobnej pralni. Takie połączenie pomieszczeń pozwala na lepsze wykorzystanie miejsca. To, czy połączenie łazienki z pralnią jest korzystne dla mieszkańców, zależy od tego, ile spędzamy czasu w domu i kiedy jesteśmy wszyscy razem. Podczas gdy będziemy się krzątać przy praniu, reszta osób powinna mieć przynajmniej do dyspozycji WC. Suszące się rzeczy będą niedostępne, gdy ktoś akurat się kąpie. Dla małych rodzin połączenie łazienki z pralnią jest wygodne. Brudne ubrania zdjęte przed kąpielą trafiają od razu tam, gdzie powinny i przed praniem nie trzeba ich szukać po całym domu. 

Dodatkowy pion

Planując liczbę i wielkość łazienek, zwracajmy uwagę na wielkość domu. Skromny domek z ciasno upakowanymi pomieszczeniami jest całością do zaakceptowania: bliskie sąsiedztwo różnych funkcji jest w nim zrozumiałe i naturalne. Ale im mniejszy dom, tym lepszego wymaga zaprojektowania. Zaplanowanie dwóch pomieszczeń sanitarnych i zrobienie dodatkowego pionu w parterze pozwala często uniknąć wielu błędów we wnętrzu, podnosi też znacznie komfort w zamian za niewielki wzrost kosztów. Jest to optymalne rozwiązanie dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. W domu parterowym, niepodpiwniczonym wykonanie dodatkowego punktu poboru wody i skanalizowanie go jest technicznie bardzo łatwe, a daje dużą swobodę planowania. Odpływające ścieki trafiają pod podłogę, gdzie efekty akustyczne nikomu nie przeszkadzają, a rur kanalizacyjnych nie trzeba maskować. Dlatego nie warto przesadzać w dążeniu do komasowania pionów: ze względów ekonomicznych i technicznych jest ono ważne szczególnie w domach piętrowych.

Dobrze rozplanowana łazienka

Przy umywalce potrzeba  tyle miejsca, aby można było zająć schyloną pozycję z rozłożonymi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
15 pomysłów na szarą łazienkę. Aranżacje...

Szary to jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji wnętrz. Z powodzeniem sprawdzi się także i w...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Aranżacja małej toalety. Jak urządzić...

Wieczne kłótnie domowników o dostęp do łazienki to w większości domów codzienność. W...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.