| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka przy wspólnym pionie

Łazienka przy wspólnym pionie

Dążąc do zminimalizowania liczby przewodów wodno-kanalizacyjnych, łazienkę umieszcza się często w rejonie kuchni i pomieszczenia gospodarczego. To rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim ze względów oszczędnościowych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Scalenie kilku pomieszczeń w jeden zespół przy wspólnym pionie i wspólnym kominie nie powinno być celem samym w sobie, a zwłaszcza – odbywać się kosztem wygody i estetyki wnętrz. Umiejscowienie łazienki przy wspólnym z kuchnią pionie wodno-kanalizacyjnym może powodować pewne niedogodności.

Tuż przy kuchni

Sąsiedztwo kuchni niekoniecznie musi przeszkadzać użytkownikom łazienki, dla osób przebywających w kuchni może być natomiast czasami uciążliwe. Zawsze – nie tylko zresztą w wypadku takiego sąsiedztwa – trzeba zadbać o odpowiednie wyciszenie łazienki i bardzo dobrą wentylację. Jeżeli drzwi do kuchni i łazienki sąsiadują ze sobą, warto też pomyśleć, aby różniły się wyglądem.

Przy wejściu

Jeśli łazienka położona jest obok kuchni, której okno zwykle wychodzi na wejście, okno łazienki może wypaść blisko drzwi wejściowych. Gdy jest wyraźnie mniejsze od innych okien, informuje o przeznaczeniu pomieszczenia. Nie jest to zbyt korzystne, bo zakłóca powitalny charakter elewacji wejściowej. Łazienkowe okienko przy wejściu można jednak „ukryć”, na przykład przesłaniając fragmentem muru, upodobniając do okna sieni czy wtapiając kolorystycznie w elewację.

Bez okna

Połączenie kuchni i łazienki przy wspólnym pionie może również spowodować, że łazienka „wypadnie” w środku planu. Bez okna będzie pozbawiona światła dziennego i dopływu świeżego powietrza. Konieczne jest wtedy korzystanie z oświetlenia sztucznego nawet w ciągu dnia (co warto wziąć pod uwagę, wybierając kolor ścian i okładzin) i zapewnienie dobrej wentylacji.

Łazienka przechodnia

Jeśli chcemy przy wspólnym pionie zlokalizować więcej pomieszczeń, łazienka może stać się pomieszczeniem przechodnim. Może prowadzić na przykład do osobnej pralni. Takie połączenie pomieszczeń pozwala na lepsze wykorzystanie miejsca. To, czy połączenie łazienki z pralnią jest korzystne dla mieszkańców, zależy od tego, ile spędzamy czasu w domu i kiedy jesteśmy wszyscy razem. Podczas gdy będziemy się krzątać przy praniu, reszta osób powinna mieć przynajmniej do dyspozycji WC. Suszące się rzeczy będą niedostępne, gdy ktoś akurat się kąpie. Dla małych rodzin połączenie łazienki z pralnią jest wygodne. Brudne ubrania zdjęte przed kąpielą trafiają od razu tam, gdzie powinny i przed praniem nie trzeba ich szukać po całym domu. 

Dodatkowy pion

Planując liczbę i wielkość łazienek, zwracajmy uwagę na wielkość domu. Skromny domek z ciasno upakowanymi pomieszczeniami jest całością do zaakceptowania: bliskie sąsiedztwo różnych funkcji jest w nim zrozumiałe i naturalne. Ale im mniejszy dom, tym lepszego wymaga zaprojektowania. Zaplanowanie dwóch pomieszczeń sanitarnych i zrobienie dodatkowego pionu w parterze pozwala często uniknąć wielu błędów we wnętrzu, podnosi też znacznie komfort w zamian za niewielki wzrost kosztów. Jest to optymalne rozwiązanie dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. W domu parterowym, niepodpiwniczonym wykonanie dodatkowego punktu poboru wody i skanalizowanie go jest technicznie bardzo łatwe, a daje dużą swobodę planowania. Odpływające ścieki trafiają pod podłogę, gdzie efekty akustyczne nikomu nie przeszkadzają, a rur kanalizacyjnych nie trzeba maskować. Dlatego nie warto przesadzać w dążeniu do komasowania pionów: ze względów ekonomicznych i technicznych jest ono ważne szczególnie w domach piętrowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dobrze rozplanowana łazienka

Przy umywalce potrzeba  tyle miejsca, aby można było zająć schyloną pozycję z rozłożonymi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...