| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka na poddaszu w kolorze niebieskim - pomysł na aranżację łazienki
Urządzenie łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu w kolorze niebieskim - pomysł na aranżację łazienki

Właściciele tej łazienki ulokowanej na poddaszu zdecydowali się urządzić ją w marynistycznym stylu, czyli w kolorze niebieskim. Udało im się stworzyć przytulne, wygodne miejsce, świetne do wypoczynku dla dorosłych i bezpieczne dla dzieci. Oto pomysł na nowoczesną aranżację łazienki w kolorach morza.

Cel - zaprojektowanie łazienki ładnej i wygodnej

Podczas projektowania tej łazienki, celem było stworzenie miejsca, które będzie przyjazne na małych dzieci, atrakcyjne dla dorosłych oraz wygodne w użytkowaniu. Trudności sprawiało umiejscowienie łazienki - na poddaszu, na którym wcześniej nie przywidywano miejsca na łazienkę.

Instalacje w łazience

Na poddaszu nie przewidywano wcześniej miejsca na łazienkę, więc trzeba było wygospodarować miejsce (między innymi wykorzystać przestrzeń pod zamontowanym oknem połaciowym) oraz doprowadzić instalacje. Z łazienki często korzystają dzieci, dlatego właściciele zdecydowali się zastosować ogrzewanie podłogowe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Łazienka jest najwilgotniejszym pomieszczeniem w domu, dlatego okno powinno mieć podwyższoną odporność na wilgoć. 

Wykończenie łazienki na niebiesko

Niebieskie płytki ceramiczne nadały łazience morski styl. Zestawiono je z bielą, co jeszcze bardziej podkreśla świeży i marynistyczny charakter wnętrza. Dzieci mogą przeżywać tu zamorskie przygody. Ale marynistyczny styl nie jest zarezerwowany tylko dla nich, dorośli też czują się tu dobrze.

Drewniane deski na ścianie oraz wplecione w ceramiczną posadzkę ocieplają wizualnie łazienkę. Nawiązują też do reszty pomieszczeń, gdzie króluje drewno. „Bulaje” kontynuują morską stylistykę. Bidet i wc zamontowano na niższej niż zwykle wysokości, by wygodniej było z nich korzystać maluchom.

Dla dominujących płaszczyzn glazury stworzono przeciwwagę – małe płytki mozaiki. Mozaika to także doskonały materiał do wykończenia niedużych lub zaokrąglonych powierzchni lub tworzenia misternych wzorów. Tu ozdobiła blat umywalkowy i stała się ramą przyklejonego do ściany lustra. Wysokość łazienki ograniczają skosy dachu, więc by ją optycznie podwyższyć, płytki ułożono pionowo. W celu uniknięcia kolejek do mycia zębów, w łazience zamontowano dwie umywalki.

Łazienka bezpieczna dla dzieci

Jeśli w łazience przebywają dzieci, skrzydło warto wyposażyć w zamek. Wanna ma uchwyty i antypoślizgowe dno – korzystanie z niej jest bezpieczniejsze.

6 ważnych rzeczy przy projektowaniu tej łazienki

1. Trudne skosy

Aranżację wygodnej łazienki na poddaszu utrudniają skosy. Od tego, na jakiej wysokości się zaczynają i pod jakim kątem są nachylone, zależy to, gdzie można zamontować umywalkę, powiesić miskę ustępową, ustawić wannę lub kabinę prysznicową. By można było swobodnie korzystać z urządzeń sanitarnych, trzeba zapewnić przed nimi odpowiednią wysokość – co najmniej 190 cm.

Czasem – kosztem wolnej przestrzeni – należy odsunąć sprzęty od ścian ku środkowi łazienki. Będą w tym pomocne stelaże instalacyjne, które można zamontować prostopadle do ścian łazienki albo tak, żeby nie stykały się z żadną ścianą. Do urządzania łazienki na poddaszu można też wybrać nowoczesną ceramikę, czyli – wanny i kabiny przystosowane do montażu nie przy ścianie, tylko na środku pomieszczenia. Sprawdzą się tu również urządzenia nietypowe, na przykład kabiny prysznicowe nadające się do montażu pod skosami. Przestrzeń pod pochyłym sufitem to dobre miejsce na zrobienie schowków albo ustawienie pralki. Jeśli ścianka kolankowa ma wysokość co najmniej 1 m, można także postawić przy niej wannę.

2. Dobrze zaplanowane miejsce przy umywalce

Można zrezygnować z umywalki z postumentem i w pełni wykorzystać przestrzeń pod nią. Jeżeli szafka podumywalkowa będzie dość głęboka (50–60 cm), zaplanujmy tam szuflady; przy głębokości około 40 cm zwykła otwierana szafka będzie wystarczająco wygodna. By swobodnie stanąć przy umywalce potrzebujemy miejsca na stopy – szafka nie powinna więc sięgać do samej podłogi lub musi być cofnięta w stosunku do krawędzi umywalki o 10–15 cm. Gdy umywalka jest we wnęce – nie zapominajmy o przestrzeni nad lustrem – tam też możemy zmieścić schowek na rzadziej używane akcesoria lub zapasowe ręczniki. Jeśli dysponujemy miejscem szerszym niż umywalka, warto zrobić większą szafkę umywalkową, docenimy nie tylko jej pojemność, lecz także wygodę posiadania dużego blatu

3. Wygodna umywalka

Chociaż najwięcej jest umywalek z ceramiki, są także ze szkła, z metalu czy kamienia. Do wyboru są małe, duże, prostokątne, opływowe, przystosowane do zawieszenia, z montowania na blacie lub pod nim. Warto kupić dużą umywalkę – szerszą niż 60 cm – będzie wygodna. Ciekawą propozycją są umywalki obudowane blatem, na którym można postawić kosmetyki i przybory toaletowe. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy pomyśleć o dwóch – ustawione obok siebie zajmą około 150 cm. Odstęp między nimi powinien wynosić mniej więcej 30 cm.

Bardzo praktyczne są umywalki zintegrowane z zamontowaną pod nimi szafką. Można je kupić w różnych kolorach, matowe lub na wysoki połysk. Mogą mieć drzwiczki na zawiasach, ale wygodniejsze (chociaż często droższe) są te z szufladami. Dobrze pomyślane schowki są ważne podczas użytkowania łazienki. W niektórych bardzo małych łazienkach w ogóle nie planowano montażu umywalek, bo te o standardowych wymiarach po prostu się nie mieściły. Podczas remontu warto to naprawić. Dziś już nie ma problemu z kupieniem odpowiednio małej umywalki, a kłopot ze znalezieniem na nią miejsca być może uda się rozwiązać, jeśli wybierzemy model o nietypowym kształcie, na przykład asymetrycznym.

4. Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe (elektryczne lub wodne) zapewnia przyjemną dla stóp temperaturę podłogi. W remontowanej łazience najprościej ułożyć elektryczne maty grzewcze, czyli siatki z tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem grzejnym. Są na tyle cienkie, że poziom podłogi podniesie się tylko o 2–3 cm, można je ułożyć także na starej posadzce. Należy ominąć miejsca stałej zabudowy (z wanną, sedesem czy kabiną prysznicową). Maty mogą mieć moc 100, 120, 150 i 160 W/m2. Podłącza się je do instalacji 230 V. Ich działaniem steruje termoregulator współpracujący z czujnikami temperatury.

Bardziej skomplikowane jest wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego, jeśli nie było wcześniej planowane. Jednak gdy robimy duży remont domu wraz z modernizacją systemu grzewczego, warto to rozważyć. Z myślą o remontach producenci oferują systemy ogrzewania podłogowego o całkowitej grubości tylko 1,5 cm. Jeżeli w łazience mamy grzejnik drabinkowy, możemy w nim zainstalować grzałkę elektryczną. Dzięki niej grzejnik będzie działał również wtedy, gdy instalacja grzewcza będzie wyłączona. Grzałkę montuje się w jednym z dwóch dolnych króćców przyłączeniowych i podłącza do gniazda, koniecznie z bolcem (z uziemieniem).

Uwaga! Grzałki nie można zamontować w grzejniku, który jest umieszczony nad wanną lub w odległości mniejszej niż 60 cm od obrysu wanny lub brodzika.

5. Meble podwieszane

Dodadzą wnętrzu lekkości i ułatwią utrzymanie czystości. W małej łazience dobrze się sprawdzi umywalka osadzona lub postawiona na blacie. Pod nim można zaaranżować miejsce na środki czystości, a wokół baterii ustawić podręczne kosmetyki. W niewielkim wnętrzu zamiast lustra można powiesić szafkę z lustrzanym frontem.

6. Montaż okna połaciowego w łazience

Do pomieszczeń, w których poziom wilgotności powietrza jest podwyższony, przeznaczone są specjalne okna połaciowe. Aby spełniły swoją funkcję, muszą zostać szczególnie starannie zamontowane i uszczelnione. W łazience sprawdzą się nie tylko okna z PCW. Do wilgotnych pomieszczeń równie dobrze nadają się drewniane. Muszą to jednak być okna o specjalnej konstrukcji. Montaż okien łazienkowych wygląda bardzo podobnie jak typowych połaciowych. Zaczyna się od wymierzenia i przygotowania otworu. W jego dolnej i górnej części umieszcza się poziome łaty, na których znajdzie oparcie ościeżnica. Trzeba ją starannie wypoziomować przed przykręceniem do łat. Nieco kłopotu może sprawić właściwe połączenie okna z połacią dachu. W przypadku kołnierza do obniżonego montażu w pierwszej kolejności należy zająć się odpowiednią izolacją termiczną obwodu ościeżnicy, aby przez okno nie uciekało ciepło z poddasza.

 

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...