| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka na poddaszu. Gdzie umieścić wannę, umywalkę i prysznic? Jak ją oświetlić?

Łazienka na poddaszu. Gdzie umieścić wannę, umywalkę i prysznic? Jak ją oświetlić?

Jeżeli planujesz łazienkę na poddaszu, nie sugeruj się powierzchią podłogi. O wygodzie łazienki decyduje wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu. Przy ściance kolankowej do 110 cm i nisko schodzącym skosie najlepiej umieścić wannę, bidet, sedes. Umywalkę i kabinę prysznicową zamontuj w wyższej części pomieszczenia.

Jaką wielkość powinna mieć łazienka na poddaszu?

Przy planowaniu urządzania łazienki nie należy sugerować się powierzchnią liczoną po podłodze. Może się zdarzyć, że łazienka, w której powierzchnia podłogi wynosi 6 m2, ma tylko niewiele ponad 3 m2 powierzchni powyżej 1,90 cm. Dlatego często sugerowanej przez projektanta aranżacji łazienki lepiej nie zmieniać. Na wielkość pełnowartościowej powierzchni wpływa też kształt dachu. W łazience pod dachem czteropołaciowym aranżację mogą utrudniać dwie skośne ściany.

Zobacz także:

Autor: Andrzej Szandomirski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak oświetlić łazienkę na poddaszu?

Jeśli łazienka mieści się przy zewnętrznej przegrodzie: ścianie lub połaci dachu, dobrze jest doprowadzić do niej światło dzienne. Gdy korzystamy z okna dachowego, w niewielkiej łazience zwykle wystarczy jedno standardowej wielkości, w większej można skorzystać z zestawu – najlepiej sprawdzi się pionowy.

Gdy na łazienkę przeznacza się pomieszczenia w środku planu, dobrym rozwiązaniem jest montaż świetlika tunelowego.

Gdzie umieścić w łazience wannę, prysznic, a gdzie sedes i umywalkę?

O wygodzie użytkowania łazienkowych sprzętów decyduje wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu. Im większy, tym bliżej ścianki robi się wyżej.

Jeśli na przykład kąt nachylenia dachu wynosi 45° (czyli inaczej mówiąc, dach ma spadek 100%), a ścianka kolankowa ma wysokość 95 cm, sufit osiąga wysokość 190 cm w odległości 95 cm od ścianki. Natomiast jeżeli dach jest bardziej płaski i kąt jego nachylenia wynosi 30° (czyli ma spadek 60%), niskiej przestrzeni pod skosami będzie więcej – granica wysokości 190 cm będzie wtedy przebiegała w odległości 165 cm od ścianki kolankowej.

Przy ściance kolankowej do 110 cm i nisko schodzącym skosie najlepiej umieścić urządzenia, z których korzysta się na siedząco: wannę, bidet, sedes. Umywalkę i kabinę prysznicową montujemy w wyższej części pomieszczenia. Kiedy ścianka ma 145 cm, można na niej zamontować umywalkę, trudno jednak będzie znaleźć miejsce na lustro.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...