| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka dostosowana do potrzeb

Łazienka dostosowana do potrzeb

Rodzina z dziećmi stawia na wygodę i bezpieczeństwo. Nie potrzebuje designerskich fajerwerków, tylko prostych, funkcjonalnych rozwiązań. 

Bez względu na to, czy chcemy mieć łazienkę minimalistyczną, w stylu ekologicznym czy dalekowschodnim, jej najważniejszym zadaniem jest zaspokojenie naszych potrzeb. Dlatego urządzanie łazienki trzeba zacząć od odpowiedzi na następujące pytania:

  • Kto będzie z niej korzystał: osoba samotna, para, rodzina z małymi dziećmi czy starsi ludzie?
  • Jaki jest tryb życia mieszkańców: ile czasu spędzają w domu, czy są domatorami, czy mieszkanie jest tylko sypalnią?

 

Łazienka na miarę potrzeb

  • Samotny juppie, który tylko śpi w swoim studio, potrzebuje 4-8 m2 na urządzenie łazienki. Nie musi mieć w niej wanny, wystarczy kabina prysznicowa i podstawowe urządzenia łazienkowe. Ponieważ nie ma czasu na dokładne porządki, jego łazienka powinna być łatwa w utrzymaniu: podwieszane urządzenia, pod którymi łatwo się sprząta, gładka glazura, której nie trzeba szorować, żadnych dywaników i zasłonek, które trzeba by było prać. Równocześnie łazienka młodego profesjonalisty powinna mieścić się w nowoczesnych trendach i realizować jego estetyczne ambicje.
  • Rodzina z dziećmi stawia na wygodę i bezpieczeństwo. Nie potrzebuje designerskich fajerwerków, tylko prostych, funkcjonalnych rozwiązań. Żadnych schodków, podestów, na których dziecko może się przewrócić, czy skomplikowanych ścianek działowych. Otwarta, czytelna przestrzeń, łatwy dostęp do urządzeń łazienkowych. Koniecznie wanna, prysznic dodatkowo. Niezastąpione są tu baterie, w których tradycyjne kurki zastąpiono dźwigniami, i automatyczny korek w wannie. Nawet w minimalistycznym wnętrzu musi być miejsce na podest do przewijania niemowląt, szafkę na kosmetyki, ręczniki i apteczkę.
  • Pracująca para, młodzi ludzie, jeszcze bez dzieci. Sporo czasu poświęcają domowi, gdzie nie tylko śpią, ale też spędzają wieczory i przyjmują gości. W łazience potrzebują wygody i ergonomicznych rozwiązań: oboje spieszą się do pracy, nie mogą czekać pod drzwiami, aż jedno skończy myć zęby. Przydadzą się im dwie umywalki, duża wanna, osobne wejścia. Lubią eksperymenty, chętnie wypróbują wykończenia z betonu czy egzotyczne drewno na podłodze. Stać ich na drogie wykończenie i materiały. Ich wymagania estetyczne są bardzo wysokie, szukają urządzeń firmowych, chętnie z nazwiskiem projektanta.
  • Rodzina z babcią i dziadkiem ma podobne wymagania jak rodzina z dziećmi. Dodatkowo wanna powinna być lekko wpuszczona w podłogę, koniecznie z uchwytami pomagającymi się podnieść, a nawet barierką. Niezbędne są maty antypoślizgowe. Dobrze zabezpieczony prysznic z systemem barierek często lepiej zdaje egzamin niż wanna. Estetyka eko milej widziana niż minimalistyczny chłód.
Autor: Andrzej Szandomirski

Wykończenie łazienki. Kłopotliwe miejsca narażone na wodę: prysznic, wanna, umywalka

W każdej łazience są miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą, które trzeba koniecznie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
15 pomysłów na szarą łazienkę. Aranżacje...

Szary to jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji wnętrz. Z powodzeniem sprawdzi się także i w...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...