| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Aranżacja łazienki - najważniejsze zasady urządzania i projektowania łazienki

Aranżacja łazienki - najważniejsze zasady urządzania i projektowania łazienki

Jedna łazienka nie wystarcza już współczesnej rodzinie. Każda następna pociąga za sobą potrzebę powiększenia domu o kilka metrów i koszty wyposażenia. Jak zapewnić sobie wygodę, zachowując zdrowy rozsądek? Oto ważne zasady urządzania łazienki. Dzięki nim aranżacja łazienki będzie nie tylko ładna, ale i funkcjonalna.

Łazienka na poddaszu pod skosami

Łazienka czy również pomieszczenie gospodarcze?

Łazienka jest nam potrzebna nie tylko do codziennej higieny. Korzystamy z niej również, kiedy chcemy wykąpać psa, wypłukać ścierki po umyciu podłóg, wyszorować zabłocone buty, umyć kosz na śmieci. Zastanówmy się też, gdzie będziemy prać i suszyć. Jeśli pralkę wstawimy do rodzinnej łazienki, uczynimy z niej wypełnione zapachami proszku do prania i hałasem pomieszczenie niestwarzające warunków do wymarzonego relaksu. Suszące się pranie również nie podniesie prestiżu tak ważnego we współczesnym domu miejsca. Idealnym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnej łazienki gospodarczej połączonej z pralnią, gdzie nikomu nie będą przeszkadzały wirująca pralka ani widok pojemników na brudną bieliznę.

Gdy będzie to pomieszczenie oddalone od części mieszkalnej, w piwnicy, obok garażu lub schowka ogrodowego, będzie tam można umyć kosiarkę, wyprać dywaniki z samochodu czy wyczyścić sprzęt sportowy po sezonie. Łazienkę gospodarczą trzeba odpowiednio urządzić.

Jaka wanna w łazience?

Wanna akrylowa jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, lepiej zainwestować w dobrą wannę stalową pokrytą emalią odpowiedniej grubości. Jeśli łazienka jest mała, można zamontować tylko niewielką wannę, na przykład 100x70 cm – którą dla wygody wieszamy na takiej wysokości jak zlew.

Warto wybrać wannę z półką do siedzenia w środku – można na niej postawić pranie w misce, co pozwoli uniknąć nadmiernego schylania się. Jeśli jest miejsce jedynie na zlew lub umywalkę, koniecznie zamontujmy baterię z wyciąganą wylewką – łatwiej będzie nalać wody do wiadra.

Mokrych rzeczy nie powinno się wieszać nad niezabezpieczonymi przed wilgocią półkami ani pralką nienakrytą wodoszczelnym blatem.

Gdy zainstalujemy tam prysznic, będzie można z niego skorzystać po wyjątkowo brudnej pracy w garażu lub ogrodzie, a podczas wizyty większej liczby gości może posłużyć jako dodatkowy węzeł sanitarny. Zamiast kabiny lepiej zrobić natrysk, wydzielając miejsce na podłodze – wymaga to jednak zaplanowania już na etapie doprowadzania instalacji i układania posadzki (konieczny jest odpływ w podłodze, którą układa się ze spadkiem), a drzwi kabiny zastąpić zasłoną prysznicową. Taki natrysk ma więcej zastosowań – można tam także umyć rower czy opony samochodowe po sezonie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM SPECJALISTY

Łazienka z wymogami

Jeśli łazienka gospodarcza będzie pełniła jednocześnie funkcję pralni i kotłowni, pomieszczenie musi spełniać kilka warunków:

 • do pralni konieczne jest doprowadzenie zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacji. W pomieszczeniu musi być wpust podłogowy;
 • nie można urządzać pralni ani suszarni w nieogrzewanej piwnicy;
 • konieczna jest sprawna wentylacja – najlepiej, jeśli jest mechaniczna (dobrym rozwiązaniem będzie wentylator wyciągowy). Wentylacja grawitacyjna zwykle nie działa latem – wtedy koniecznie trzeba ją wspomóc wentylacją mechaniczną;
 • dobrze jest usytuować pralnię w pomieszczeniu z oknem.

Uwaga! Jeśli w tym samym pomieszczeniu jest kocioł z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, nie należy tam stosować wentylacji mechanicznej (chyba że jest nawiewno-wywiewna).

Łazienka - domowe SPA

Sauna lub fitness to miejsca wymagające bliskości łazienki – po saunie trzeba wziąć zimny prysznic, a po intensywnych ćwiczeniach również warto się odświeżyć. Zwykle do takich celów wystarcza mała łazienka z prysznicem, jednak gdy dysponujemy obszernym pomieszczeniem, możemy zafundować sobie dwa w jednym – pokój kąpielowy z zamontowaną w nim kabiną sauny albo urządzeniami do ćwiczeń. Im więcej komfortu chcemy sobie zapewnić, tym więcej miejsca potrzebujemy.

Komfort kąpieli po saunie i ćwiczeniach zapewni wielofunkcyjny panel prysznicowy – kabina powinna mieć minimum 90x90 cm.

Warto też wiedzieć, że warunkiem instalacji panela prysznicowego jest ciśnienie wody nie mniejsze niż 3 bary – przy mniejszym masaż nie będzie skuteczny. Nie jest to również rozwiązanie dla oszczędnych – panele prysznicowe zużywają więcej wody niż zwykła wylewka prysznicowa.

Świetny relaks osobom zdrowym, a pomoc w zwalczaniu dolegliwości osobom z różnymi schorzeniami zapewni kąpiel w wannie z hydromasażem. Na taki luksus można jednak sobie pozwolić w pomieszczeniu o powierzchni co najmniej 10 m2 – w mniejszym będzie się gromadził nadmiar pary wodnej, która skraplając się, będzie ściekała z sufitow i ścian. Trzeba też pamiętać, że wanna z hydromasażem nie może służyć do codziennego mycia, a jej czyszczenie i dezynfekcja są uciążliwe.
W sąsiedztwie sauny oraz przyrządów do ćwiczeń warto znaleźć również miejsce na fotel, szezlong lub leżankę.

WAŻNE

Zasady projektowania przestrzeni - ważne odległości i wysokości

Chociaż zwykle się nad tym nie zastanawiamy, każda wykonywana przez nas w łazience czynność wymaga określonych warunków przestrzennych. Dlatego przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń powinno się uwzględnić sposób korzystania z nich i tak je usytuować względem siebie, żeby jedne nie utrudniały dostępu do drugich.

Łazienkowe kolizje zdarzają się nie tylko w płaszczyźnie podłogi, ale również pomiędzy poszczególnymi sprzętami a oknem i drzwiami.

 • Potrzebujemy wolnej przestrzeni na wyjście spod natrysku, ale należy również sprawdzić, czy drzwi kabiny nie będą się zderzały z innymi sprzętami. Minimalna odległość między kabiną prysznicową a sedesem i małą umywalką wynosi 20 cm, natomiast między kabiną a większą umywalką i bidetem – 30 cm. Minimalna wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową to prostokąt o wymiarach 80x90 cm.
 • Brodzik z zasłonką jest mniej praktyczny – nie chroni przed rozpryskiwaniem się wody – ale nie ogranicza tak swobody ruchów jak zamykana kabina prysznicowa.
 • Wysokość zawieszenia umywalki dostosowujemy do własnych potrzeb. Górna krawędź powinna znajdować się 75-80 cm nad podłogą. Taką właśnie wysokość mają postumenty i szafki podumywalkowe.
 • Sanitariaty podwiesza się 40-45 cm od poziomu posadzki.
 • Standardowa miska ustępowa ma długość 70 cm. Podwieszana na stelażu będziemniej wystawać do środka pomieszczenia, które zwiększy się o szerokość stelaża. Można też wybrać sedes o mniejszych wymiarach, przeznaczony specjalnie do małych łazienek. Niezależnie od wielkości łazienki przed miską ustępową powinno się zostawić wolną przestrzeń o szerokości 80 cm i długości 60-80 cm.
 • W wc umywalka służy jedynie do mycia rąk. Jej minimalne wymiary to 37-44 cm szerokości i 34-35 cm głębokości. Większą wygodę zapewni umywalka o szerokości minimum 50 cm. Do łazienki, w której również robimy makijaż, golimy się i układamy fryzurę, polecane są modele szersze – od 60 cm.
 • Strefa wygodnej manipulacji dla człowieka w pozycji stojącej to 80-150 cm nad podłogą – zawieszone na takiej wysokości półki pozwolą sięgać po przyrządy higieniczne i kosmetyki bez wspinania sia na palce.

Łazienka marynistyczna, czyli aranżacja łazienki na niebiesko

Charakter łazienka zawdzięcza połączeniom kolorystycznym - błękitnej glazury, białych ścian i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...