| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Aranżacja łazienki - najważniejsze zasady urządzania i projektowania łazienki

Aranżacja łazienki - najważniejsze zasady urządzania i projektowania łazienki

Jedna łazienka nie wystarcza już współczesnej rodzinie. Każda następna pociąga za sobą potrzebę powiększenia domu o kilka metrów i koszty wyposażenia. Jak zapewnić sobie wygodę, zachowując zdrowy rozsądek? Oto ważne zasady urządzania łazienki. Dzięki nim aranżacja łazienki będzie nie tylko ładna, ale i funkcjonalna.

Łazienka na poddaszu pod skosami

Łazienka czy również pomieszczenie gospodarcze?

Łazienka jest nam potrzebna nie tylko do codziennej higieny. Korzystamy z niej również, kiedy chcemy wykąpać psa, wypłukać ścierki po umyciu podłóg, wyszorować zabłocone buty, umyć kosz na śmieci. Zastanówmy się też, gdzie będziemy prać i suszyć. Jeśli pralkę wstawimy do rodzinnej łazienki, uczynimy z niej wypełnione zapachami proszku do prania i hałasem pomieszczenie niestwarzające warunków do wymarzonego relaksu. Suszące się pranie również nie podniesie prestiżu tak ważnego we współczesnym domu miejsca. Idealnym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnej łazienki gospodarczej połączonej z pralnią, gdzie nikomu nie będą przeszkadzały wirująca pralka ani widok pojemników na brudną bieliznę.

Gdy będzie to pomieszczenie oddalone od części mieszkalnej, w piwnicy, obok garażu lub schowka ogrodowego, będzie tam można umyć kosiarkę, wyprać dywaniki z samochodu czy wyczyścić sprzęt sportowy po sezonie. Łazienkę gospodarczą trzeba odpowiednio urządzić.

Jaka wanna w łazience?

Wanna akrylowa jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, lepiej zainwestować w dobrą wannę stalową pokrytą emalią odpowiedniej grubości. Jeśli łazienka jest mała, można zamontować tylko niewielką wannę, na przykład 100x70 cm – którą dla wygody wieszamy na takiej wysokości jak zlew.

Warto wybrać wannę z półką do siedzenia w środku – można na niej postawić pranie w misce, co pozwoli uniknąć nadmiernego schylania się. Jeśli jest miejsce jedynie na zlew lub umywalkę, koniecznie zamontujmy baterię z wyciąganą wylewką – łatwiej będzie nalać wody do wiadra.

Mokrych rzeczy nie powinno się wieszać nad niezabezpieczonymi przed wilgocią półkami ani pralką nienakrytą wodoszczelnym blatem.

Gdy zainstalujemy tam prysznic, będzie można z niego skorzystać po wyjątkowo brudnej pracy w garażu lub ogrodzie, a podczas wizyty większej liczby gości może posłużyć jako dodatkowy węzeł sanitarny. Zamiast kabiny lepiej zrobić natrysk, wydzielając miejsce na podłodze – wymaga to jednak zaplanowania już na etapie doprowadzania instalacji i układania posadzki (konieczny jest odpływ w podłodze, którą układa się ze spadkiem), a drzwi kabiny zastąpić zasłoną prysznicową. Taki natrysk ma więcej zastosowań – można tam także umyć rower czy opony samochodowe po sezonie.

ZDANIEM SPECJALISTY

Łazienka z wymogami

Jeśli łazienka gospodarcza będzie pełniła jednocześnie funkcję pralni i kotłowni, pomieszczenie musi spełniać kilka warunków:

 • do pralni konieczne jest doprowadzenie zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacji. W pomieszczeniu musi być wpust podłogowy;
 • nie można urządzać pralni ani suszarni w nieogrzewanej piwnicy;
 • konieczna jest sprawna wentylacja – najlepiej, jeśli jest mechaniczna (dobrym rozwiązaniem będzie wentylator wyciągowy). Wentylacja grawitacyjna zwykle nie działa latem – wtedy koniecznie trzeba ją wspomóc wentylacją mechaniczną;
 • dobrze jest usytuować pralnię w pomieszczeniu z oknem.

Uwaga! Jeśli w tym samym pomieszczeniu jest kocioł z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, nie należy tam stosować wentylacji mechanicznej (chyba że jest nawiewno-wywiewna).

Łazienka - domowe SPA

Sauna lub fitness to miejsca wymagające bliskości łazienki – po saunie trzeba wziąć zimny prysznic, a po intensywnych ćwiczeniach również warto się odświeżyć. Zwykle do takich celów wystarcza mała łazienka z prysznicem, jednak gdy dysponujemy obszernym pomieszczeniem, możemy zafundować sobie dwa w jednym – pokój kąpielowy z zamontowaną w nim kabiną sauny albo urządzeniami do ćwiczeń. Im więcej komfortu chcemy sobie zapewnić, tym więcej miejsca potrzebujemy.

Komfort kąpieli po saunie i ćwiczeniach zapewni wielofunkcyjny panel prysznicowy – kabina powinna mieć minimum 90x90 cm.

Warto też wiedzieć, że warunkiem instalacji panela prysznicowego jest ciśnienie wody nie mniejsze niż 3 bary – przy mniejszym masaż nie będzie skuteczny. Nie jest to również rozwiązanie dla oszczędnych – panele prysznicowe zużywają więcej wody niż zwykła wylewka prysznicowa.

Świetny relaks osobom zdrowym, a pomoc w zwalczaniu dolegliwości osobom z różnymi schorzeniami zapewni kąpiel w wannie z hydromasażem. Na taki luksus można jednak sobie pozwolić w pomieszczeniu o powierzchni co najmniej 10 m2 – w mniejszym będzie się gromadził nadmiar pary wodnej, która skraplając się, będzie ściekała z sufitow i ścian. Trzeba też pamiętać, że wanna z hydromasażem nie może służyć do codziennego mycia, a jej czyszczenie i dezynfekcja są uciążliwe.
W sąsiedztwie sauny oraz przyrządów do ćwiczeń warto znaleźć również miejsce na fotel, szezlong lub leżankę.

WAŻNE

Zasady projektowania przestrzeni - ważne odległości i wysokości

Chociaż zwykle się nad tym nie zastanawiamy, każda wykonywana przez nas w łazience czynność wymaga określonych warunków przestrzennych. Dlatego przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń powinno się uwzględnić sposób korzystania z nich i tak je usytuować względem siebie, żeby jedne nie utrudniały dostępu do drugich.

Łazienkowe kolizje zdarzają się nie tylko w płaszczyźnie podłogi, ale również pomiędzy poszczególnymi sprzętami a oknem i drzwiami.

 • Potrzebujemy wolnej przestrzeni na wyjście spod natrysku, ale należy również sprawdzić, czy drzwi kabiny nie będą się zderzały z innymi sprzętami. Minimalna odległość między kabiną prysznicową a sedesem i małą umywalką wynosi 20 cm, natomiast między kabiną a większą umywalką i bidetem – 30 cm. Minimalna wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową to prostokąt o wymiarach 80x90 cm.
 • Brodzik z zasłonką jest mniej praktyczny – nie chroni przed rozpryskiwaniem się wody – ale nie ogranicza tak swobody ruchów jak zamykana kabina prysznicowa.
 • Wysokość zawieszenia umywalki dostosowujemy do własnych potrzeb. Górna krawędź powinna znajdować się 75-80 cm nad podłogą. Taką właśnie wysokość mają postumenty i szafki podumywalkowe.
 • Sanitariaty podwiesza się 40-45 cm od poziomu posadzki.
 • Standardowa miska ustępowa ma długość 70 cm. Podwieszana na stelażu będziemniej wystawać do środka pomieszczenia, które zwiększy się o szerokość stelaża. Można też wybrać sedes o mniejszych wymiarach, przeznaczony specjalnie do małych łazienek. Niezależnie od wielkości łazienki przed miską ustępową powinno się zostawić wolną przestrzeń o szerokości 80 cm i długości 60-80 cm.
 • W wc umywalka służy jedynie do mycia rąk. Jej minimalne wymiary to 37-44 cm szerokości i 34-35 cm głębokości. Większą wygodę zapewni umywalka o szerokości minimum 50 cm. Do łazienki, w której również robimy makijaż, golimy się i układamy fryzurę, polecane są modele szersze – od 60 cm.
 • Strefa wygodnej manipulacji dla człowieka w pozycji stojącej to 80-150 cm nad podłogą – zawieszone na takiej wysokości półki pozwolą sięgać po przyrządy higieniczne i kosmetyki bez wspinania sia na palce.

Łazienka marynistyczna, czyli aranżacja łazienki na niebiesko

Charakter łazienka zawdzięcza połączeniom kolorystycznym - błękitnej glazury, białych ścian i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Urządzamy małą łazienkę – 4 projekty łazienki o...

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Pokazane projekty przekonują, że...

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...