| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Jak urządzić małą łazienkę? Cztery metry kwadratowe ładne i funkcjonalne

Jak urządzić małą łazienkę? Cztery metry kwadratowe ładne i funkcjonalne

Nasze małe łazienki zwykle wymagają nie lada kreatywności, by umieszczenie w nich podstawowych sprzętów nie skończyło się stworzeniem niefunkcjonalnej, ciasnej klitki. Na czterech, a czasem nawet na trzech metrach kwadratowych trzeba bowiem zmieścić prysznic, toaletę, umywalkę. Zobacz, jakie triki zastosować, by małą łazienkę urządzić i ładnie, i funkcjonalnie.

Szukając łazienkowych inspiracji najczęściej trafić możemy na wnętrza, których gabaryt daje pole do popisu. Salony kąpielowe, łazienki, w których bez trudu zmieścimy zarówno prysznic, jak i wannę, wolnostojące sprzęty i jeszcze możemy sobie pojeździć na wrotkach puszczając latawce fajnie jest pooglądać, jednak kiedy szukamy pomysłów na nasze własne wnętrza, większość zastosowanych tam rozwiązań niestety możemy sobie schować w kieszeń.

Mała łazienka zwykle wymaga wyjątkowej kreatywności, ponieważ bardzo łatwo, umieszczając w niej podstawowych urządzenia sanitarne, możemy stworzyć niefunkcjonalną i ciasną klitkę, do której nawet nie chce się wchodzić, a przecież trzeba...

Autor: Insidelab

Jeśli mamy małą łazienkę, nie kupujmy wielkiej umywalki czy pralki głębokiej na 60 cm. Szkoda miejsca. Pamiętajmy, że do wymiarów każdego z urządzeń doliczyć należy jeszcze przestrzeń, która potrzebna (fot. Insidelab)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wanna czy prysznic, pranie czy suszenie…

Ograniczenia w urządzaniu łazienki wynikają z metrażu pomieszczenia, jego kształtu oraz miejsc, w których znajdują się przyłącza. Ograniczeniem może być także konieczność znalezienia miejsca na piec do przygotowania ciepłej wody.

Żeby funkcjonalnie zaprojektować łazienkę, należy pamiętać o wszystkich funkcjach, jakie ma ona pełnić. Wiadomo, że musimy umieścić w niej toaletę, umywalkę oraz prysznic lub/ i wannę. Opcjonalnie w łazience umieszczamy pralkę, bidet, dodatkowe meble do przechowywania.

Pytania, na które warto odpowiedzieć przed projektowaniem łazienki:

 • czy wolimy wylegiwać się w wannie, czy kąpiel pod prysznicem? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest dość istotna. W małej łazience prysznic oszczędza miejsce, jeśli jednak zrezygnujemy z wanny zbyt pochopnie, może nam później brakować możliwości wypoczęcia w długiej, aromatycznej kąpieli z pianą. Pamiętajmy, że w wannie zawsze można wziąć też prysznic, czego nie można powiedzieć o leżeniu w pianie pod prysznicem,
 • jak dużo rzeczy chcemy przechowywać w łazience? Czy mamy dużo kosmetyków, czy potrzebujemy miejsca na schowanie ręczników, środków czystości? gdzie chcemy wieszać pranie?
 • czy w łazience znajdzie się miejsce na pralkę, czy też umieścimy ją w łazience lub hallu? Jeśli wybraliśmy łazienkę, musimy przewidzieć w niej także miejsce na brudną bieliznę.

Podział przestrzeni w małej łazience

Kiedy już znamy odpowiedzi na ważne pytania, wiemy, jakie funkcje pełnić będzie nasza łazienka. To jednak nie wszystko. Ważne są wymiary. Kupując domowe sprzęty, należy zdawać sobie sprawę, że zgrabny mariaż urządzenia czy mebla z pomieszczeniem zależy właśnie od dopasowania ich wymiarów.

Jeśli mamy małą łazienkę, nie kupujmy wielkiej umywalki czy pralki głębokiej na 60 cm. Szkoda miejsca. Pamiętajmy, że do wymiarów każdego z urządzeń doliczyć należy jeszcze przestrzeń, która potrzebna jest, aby je obsłużyć: otworzyć drzwi czy obrócić się bez ryzyka zostania zaatakowanym przez sprzęt lub mebel w pobliżu.

Oznacza to, że do obsłużenia elementów wyposażenia łazienki potrzebujemy minimum:

 • 1 x 0,7 m przy umywalce
 • 0,7 x 0,9 m przy toalecie (podobnie przy bidecie)
 • 0,5 m przed prysznicem lub wanną
 • 1 m przed pralką ładowaną z przodu (w małej łazience sprawdzają się lepiej pralki ładowane od góry – wtedy wystarczy 0,3 m, ewentualnie pralki o małej głębokości)
 • jeśli planujemy szafki w innych miejscach niż nad lub pod wyżej wymienionymi urządzeniami, przestrzeń przed nimi powinna wynosić co najmniej tyle, ile szerokość drzwiczek plus ok. 0,3 m, jeśli chcemy z nich wygodnie korzystać. Aby zaoszczędzić miejsce, możemy zastosować drzwi żaluzjowe lub zostawić szafki otwarte, wówczas 0,3 m przed szafkami wystarczy, by z nich korzystać.
Autor: Insidelab

Jak urządzić małą łazienkę? Cztery metry kwadratowe ładne i funkcjonalne

Autor: Insidelab

Jak urządzić małą łazienkę? Cztery metry kwadratowe ładne i funkcjonalne

Rozwiązania wielofunkcyjne - idealne do małej łazienki

Niby oczywistość, ale warto pamiętać. Niewielki metraż małej łazienki wymaga kreatywności w projektowaniu. Na szczęście powszechnie dostępne rozwiązania umożliwiają nam łączenie funkcji sprzętów, dzięki którym oszczędzamy miejsce w łazience:

 • grzejnik +wieszak na ręczniki: to już standardowe rozwiązanie. Grzejnik drabinkowy jest estetyczny, zajmuje tyle samo miejsca, ile wieszak na ręczniki, a przy okazji sprawia, że szybciej one schną. Od kilkuszczebelkowych do takich, które zajmują całą ścianę. Można go powiesić wszędzie – nad pralką, obok toalety, obok prysznica. Najlepiej tam, gdzie wygodnie będzie sięgać po ręcznik.
 • wanna +prysznic: dla niezdecydowanych albo wybrednych. Armatura wannowo-prysznicowa robi tu praktycznie całą robotę, bo rozwiązań na to, by nie zachlapać całej łazienki podczas brania prysznica w wannie jest wiele. Od zwykłej zasłonki z tworzywa do szklanej przegrody.
 • umywalka +szafka: możemy zagospodarować miejsce pod umywalką, zabudowując je lub kupując gotowy zestaw z szafką. Jest tu wiele rozwiązań: od standardowych umywalek, które zabudować możemy według gustu (pamiętając jednak o dostępie, który okazuje się ważny, gdy zatka nam się odpływ) po umywalki nastawne (nablatowe).
 • szafka +lustro: umieszczone na drzwiach szafki nad umywalką lustro ukrywa schowek na kosmetyki i przybory toaletowe – taka szafka może mieć nawet niewielką głębokość (np. 10 cm) by była funkcjonalna. Jeśli planujemy np. szafkę na wysokość ściany, umieszczenie lustra na jej drzwiach optycznie powiększy wnętrze, nadając mu głębi. Pamiętajmy jednak wówczas o praktycznej stronie takiego pomysłu – jeśli lustro znajduje się zbyt blisko wanny czy prysznica, trudno będzie utrzymać je w czystości.
Autor: Insidelab

Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...