| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Jak urządzić małą łazienkę o powierzchni 2,5 mkw.?
Łazienka o powierzchni 2,5m2

Jak urządzić małą łazienkę o powierzchni 2,5 mkw.?

Urządzenie łazienki o powierzchni 2,5 metra kwadratowego nie jest zadaniem łatwym, jednak dobrze zaplanowana może być zarówno wygodna, jak i efektowna.

Łazienka o tak małej powierzchni stanowi prawdziwe wyzwanie. Zaplanowanie wszystkich potrzebnych sprzętów i efektowna aranżacja wnętrza przy maksymalnej oszczędności miejsca jest wyjątkowo trudna. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni plan, który umożliwi wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni.

Plan łazienki o powierzchni 2,5 mkw.

Dobre rozplanowanie maleńkiej łazienki (130x190 cm) wymaga wiele pomysłowości. Tu doskonałym rozwiązaniem okazała się przesuwna tafla z matowego szkła, która może być drzwiami prysznica lub ścianką przysłaniającą łazienkowe utensylia i pralkę. W kabinie zamiast tradycyjnego brodzika zamontowano w podłodze odpływ. Prysznic zasłania się tylko na czas kąpieli, a otwarty daje dodatkową przestrzeń do wygodnego korzystania z toalety. Podłoga wyposażona została w elektryczną matę grzejną sterowaną elektronicznym termostatem.

We wnęce obok prysznica ukrywa się pralka i kilka półek. Półki nad pralką można zasłonić przesuwnymi drzwiami. Obok włącznika światła widać urządzenie do regulacji temperatury ogrzewania podłogowego. Oświetlenie rozwiązane jest trójstopniowo. Światło może padać na całą łazienkę lub część kąpielową. W kabinie zamontowano wodoodporną oprawę oświetleniową. Dodatkowy kontakt włącza lampki nad lustrem.

Chłodna jasna kolorystyka, gładkie płytki z cienką fugą, wielkie lustro, dobre oświetlenie oraz ukryte schowki: oto zestaw podstawowych sztuczek, powiększających małą łazienkę. Obudowa instalacji sanitarnych wykorzystana została do stworzenia półki pod lustrem. Niewielka owalna misa zgrabnie wystaje z mozaikowej obudowy (kryje się w niej schowek na środki czystości). Mozaika dobrze prezentuje swoje odcienie na tle gładkich kremowych płytek.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Gdy zabierasz się za remont…

Remont łazienki robimy raz na kilka–kilkanaście lat, dlatego wymaga on starannego przygotowania. Jak go zaplanować, by uniknąć błędów i niepotrzebnego stresu.

Zanim zaczniesz: zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, co chcesz zmienić, jakie urządzenia i sprzęty zainstalować, ile osób będzie korzystało z łazienki, jakie mają być kolory, materiały. Następnie policz, ile możesz przeznaczyć na remont. Potem odwiedź markety budowlane i spisz ceny: płytek, urządzeń sanitarnych, mebli, a także materiałów wykończeniowych oraz złączek, rur, kabli itp. Możesz, korzystając z Internetu, przygotować orientacyjny kosztorys. Pamiętaj jednak, że ceny materiałów i usług są bardzo zróżnicowane regionalnie.

Autor: Marcin Czechowicz

Jak przykleić mozaikę?

Wystarczy dowolny klej dopasowany do danego typu okładziny (ceramiczna, szklana). Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy nadaje się on do konkretnego podłoża – na przykład przeznaczony do powierzchni ogrzewanych powinien mieć wyższą elastyczność. Płytki mozaiki są bardzo małe, więc ryzyko wystąpienia pod nimi pustek powietrznych jest niewielkie. Wystarczy delikatnie je docisnąć i wypoziomować. Płytki mozaikowe (około 2,5 cm) są połączone w większe arkusze o boku około 30 cm, więc prace posuwają się dość szybko. Do płytek mozaiki wystarczą spoiny o szerokości 2 mm, a do płytek o boku 50 cm i większych musi to być już 7–15 mm. Ważne, aby kupić odpowiedni rodzaj zaprawy do fugowania – inne mieszanki są przeznaczone do spoin wąskich, inne do szerokich – nie wolno ich stosować zamiennie.

Co się zmieści w łazience?

W małych łazienkach problemem jest ciasnota i niewygoda, dlatego podczas remontu koncentrujemy się na poprawieniu ich funkcjonalności. Jeżeli mamy w domu tylko jedną łazienkę, warto (o ile to możliwe) powiększyć ją, przesuwając jedną ze ścian lub jej fragment kosztem sąsiedniego pomieszczenia. Dla tego pomieszczenia może nie będzie to duża strata, a łazienka poszerzona o kilkanaście centymetrów będzie bardziej ustawna. W pomieszczeniu o powierzchni 6–8 m2 można urządzić wygodną łazienkę dla całej rodziny. Zmieszczą się w niej wanna, duża umywalka, sedes i pralka. Jeśli łazienek jest kilka, mogą być mniejsze (już na 4 m2 bez problemu ustawimy umywalkę, wannę lub prysznic i sedes, a na małe WC potrzeba około 2 m2) i każdą z nich można urządzić pod kątem przyszłych użytkowników: dla rodziców przy sypialni, dla dzieci – z dużą wanną, dla gości – WC z kabiną prysznicową. Jeżeli łazienka ma służyć wszystkim domownikom, a powiększenie jej nie wchodzi w rachubę, można poprawić jej funkcjonalność, dopasowując wyposażenie do wielkości i kształtu pomieszczenia, a także stosując urządzenia wielofunkcyjne.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli nie chcesz brodzika

Wtedy odpowiednio należy wyprofilować podłogę i zamontować w niej odpływ wody, ale przedtem trzeba sprawdzić, czy takie rozwiązanie uda się zrealizować w naszej łazience. Gotowy „brodzik bez brodzika” – po uwzględnieniu wszystkich niezbędnych warstw, które zajmują 12–15 cm – nie powinien wystawać ponad poziom podłogi. Jeżeli strop ma grubość około 15 cm, należy się liczyć z tym, że podłączenie odpływu od niego do pionu kanalizacyjnego wypadnie w pomieszczeniu poniżej. Jeżeli jest grubszy, odpływ powinien się zmieścić w warstwach podłogi, ale konstruktor musi rozstrzygnąć, czy zagłębienie na podejście kanalizacyjne nie osłabi konstrukcji stropu. Pod dnem brodzika musi się zmieścić odpływ kanalizacyjny (rura ma średnicę 50 mm) ułożony na warstwie styropianu ze spadkiem co najmniej 2 proc. w kierunku pionu kanalizacyjnego. Na odpływie instaluje się wpust podłogowy z wbudowanym syfonem: punktowym (umieszcza się go najczęściej centralnie) lub liniowym (montuje się go równolegle przy ścianie lub na krawędzi brodzika). Wybierzmy taki, do wnętrza którego będzie się można dostać od góry. Na izolacji cieplnej układa się najpierw folię z PCW, a następnie mniej więcej 5-centymetrową warstwę wylewki. Trzeba ją ukształtować ze spadkiem w kierunku odpływu. Powinna sięgać poniżej jego górnej płaszczyzny, tak żeby zmieściła się jeszcze warstwa hydroizolacji (zazwyczaj z folii w płynie) i płytki ułożone na warstwie kleju. Końcowy etap prac to ułożenie płytek.

Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym. Zobacz aranżację łazienki w 8 odsłonach

Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym są jednymi z najchętniej wybieranych do ozdoby ścian. Dzięki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...