| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Ekologiczna łazienka z designerskim akcentem
Mała, designerska łazienka

Ekologiczna łazienka z designerskim akcentem

Łazienka o powierzchni czterech metrów3 kwadratowych wymagała dużej pomysłowości w aranżacji jej wnętrza. Zobacz, jak udało się stworzyć designerski klimat w tak małym wnętrzu.

Ta łazienka ma bardzo niestandardowe wykończenie. Oryginalne rozwiązania były po części wymuszone bardzo małą powierzchnią pomieszczenia, a z drugiej strony niechęcią właścicieli do standardowych łazienek, w pełni pokrytych ceramicznymi płytkami. Dlatego tez zdecydowano o pokryciu ścian farbą do wilgotnych powierzchni oraz grafitowym tynkiem akrylowym.

Niewielkie pomieszczenie wymagało starannie przemyślanego rozmieszczenia sprzętów, ale najpierw wymieniono stare instalacje. Właściciele nie są zwolennikami okładania całej łazienki standardowo płytkami ceramicznymi, dlatego wybrali rozwiązania bazujące na naturalnych materiałach o ciekawych fakturach. Dwie ściany pokryli białą farbą do wilgotnych pomieszczeń, a dwie pozostałe – grafitowym tynkiem akrylowym. Zakupione po obniżonej cenie jako odpady elementy kamienne ze skamielinami wykorzystali jako okładzinę nad wanną oraz umywalką. Podłogę również zrobili z odpadów kamiennych. Biało-szary marmur przycięty do formy prostokątów o różnych wymiarach tworzy na posadzce interesującą, pasiastą kompozycję.

Harmonijnym uzupełnieniem dominującego w łazience kamienia są drewniane i ceramiczne elementy. Umywalkę właściciele umieścili na blacie z klejonego drewna, opartym na nogach z ryflowanych kloców. Obok dla dekoracji stoi gliniany wazon-donica z bambusami.

Dół wanny osłonięty jest taflą matowego, hartowanego szkła. Tworzy ona ruchomą pokrywę, dzięki czemu przestrzeń pod wanną można wykorzystać jako schowek na środki czystości. Ścianka zamontowana przy oparciu wanny wydziela miejsce na ręczniki. Funkcję suszarki do bielizny pełni sznurek z drewnianymi spinaczami. To pomysł pasujący do stylistyki eko. Drzwi z matowego, hartowanego szkła są idealne do małej łazienki. Zwiększają wrażenie przestrzeni.

Narażony na zachlapanie fragment ściany przy wannie obłożony został marmurową płytą. Zachowane w niej skamieniałości amonitów, mięczaków z prehistorycznego okresu dewonu lub kredy stanowią efektowną, nawiązującą do natury dekorację. Nowoczesny, a jednocześnie ekologiczny styl wystroju łazienki został podkreślony przez siedzisko z szarej lakierowanej tektury o wyrazistej, nietypowej linii. To słynny Wiggle Side Chair znanego projektanta Franka Gehry’ego.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Jak zrobić izolację przeciwwilgociową?
Przed położeniem okładziny miejsca najbardziej narażone
na kontakt z wodą (wokół wanien, brodzików, umywalek
oraz styk ścian z podłogą) warto pomalować płynną folią
uszczelniającą (masą z żywic syntetycznych). Nanosi się ją
wałkiem lub pędzlem na czystą i suchą powierzchnię (zwykle
dwie warstwy, jedną prostopadle do drugiej).
Utworzona w ten sposób szczelna powłoka ma grubość
około 2 mm i najpóźniej po 48 godzinach jest gotowa
do przyklejania płytek.
Uzupełnieniem płynnej folii są uszczelniające taśmy, które
wkleja się w narożniki ścian i podłóg (między pierwszą i drugą
warstwę folii). Wodoodporne podłoże da się uzyskać również
z cementowej lub cementowo-polimerowej zaprawy o podwyższonych
właściwościach hydroizolacyjnych.

Autor: Radosław Wojnar

Bez kabiny, bez brodzika

Modnym rozwiązaniem jest wydzielenie części łazienki przez zamontowanie drzwi (w wąskiej łazience na przykład na całej jej szerokości). W ofercie producentów można znaleźć gotowe zestawy do zabudowywania wnęk – skrzydła mogą być szklane lub z tworzywa w metalowym profilu, jedno- lub kilkuelementowe, rozwieralne, wahadłowe albo składane w harmonijkę. Wnękę w całości wykłada się płytkami ceramicznymi. W podłodze montuje się odpływ wody, w ścianie baterię i główkę natrysku albo w suficie – deszczownicę.

PAMIĘTAJ

Dwa w jednym – parawan na wannę

Aby wanna zyskała dodatkową funkcję, można zamontować na niej parawan, dzięki któremu podczas brania prysznica nie będziemy zalewali łazienki. Najlepiej kupić parawan i wannę u jednego producenta, wtedy na pewno będą do siebie pasowały. Parawany są robione z podobnych materiałów co kabiny prysznicowe. Najprostsze składają się z jednej ścianki i osłaniają tylko niewielką część wanny, bardziej rozbudowane mają dwie lub trzy ścianki, składają się jak harmonijka i zasłaniają większą część wanny.

Nowe baterie – dla oszczędności

Najlepiej wybrać jednouchwytowe, bo używając ich, można szybciej ustawić żądaną temperaturę i intensywność strumienia wody, niż korzystając z dwuuchwytowych. Kupując baterię, zwróćmy uwagę, czy na wylewce ma perlator, czyli specjalne sitko, które sprawia, że woda miesza się z powietrzem, dzięki czemu jej strumień wydaje się bardziej intensywny. Baterie oszczędzające wodę mają ograniczniki strumienia (zwykle na poziomie 60 proc. maksymalnego) i temperatury wody (38°C). Mogą to być wbudowane blokady lub przyciski umieszczone na obudowie. Dopiero po naciśnięciu przycisku lub pokonaniu oporu przy przekręcaniu uchwytu woda popłynie maksymalnym strumieniem i o temperaturze wyższej niż 38°C. Do najbardziej oszczędnych zalicza się baterie termostatyczne, które utrzymują stałą (ustawioną na obudowie) wartość temperatury wody niezależnie od wahań jej ciśnienia i temperatury w instalacji. W bardzo krótkim czasie otrzymujemy więc strumień o żądanej temperaturze i unikamy jego regulowania.

Autor: Marcin Czechowicz

Jak połączyć różne okładziny?

W łazienkach zarówno na podłodze, jak i na ścianach często łączy się różne okładziny. Miejsce styku musi być starannie wykończone. Na ścianach najlepszym miejscem łączenia materiałów są narożniki. Wyznaczają granicę między materiałami w naturalny sposób, dzięki czemu dodatkowe wykończenie krawędzi nie jest potrzebne. Na podłodze miejsce styku różnych materiałów można wykończyć, używając nakładanych listew podłogowych, pod którymi łatwo skryć nieidealnie gładkie brzegi stykających się materiałów lub zbyt duży odstęp między nimi. Lepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie elementu z innego materiału, który zamiast maskować łączenie, wyraźnie rozdziela obie powierzchnie, na przykład rozszerzającego się lub kurczącego pod wpływem wilgoci i temperatury drewna oraz niezmieniającej swych parametrów terakoty. W takiej sytuacji dylatacja jest niezbędna. W szczelinie rozdzielającej można umieścić korek, który umożliwi drewnu pracę, ale pozostanie niemal niewidoczny. Często stosowane są w takich miejscach wstawiane na sztorc mosiężne lub stalowe płaskowniki. Dobrze sprawdzają się na połączeniach tak różnych materiałów jak drewno, płytki, kamień, żywica.

Aranżacja białej łazienki przy sypialni. Pokazujemy, jak urządzić ładną łazienkę

Oto bardzo ładna aranżacja białej łazienki przy sypialni. Powierzchnia siedmiu metrów kwadratowych...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...