| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Pomysł na żółtą łazienkę. Oto, jak z 2 małych wnętrz stworzono nowoczesną łazienkę
Połączona łazienka i WC we wnęce

Pomysł na żółtą łazienkę. Oto, jak z 2 małych wnętrz stworzono nowoczesną łazienkę

Właścicielom tej łazienki nie odpowiadał podział łazienek na oddzielne pomieszczenia z wanną i wc, dlatego zdecydowali się na wyburzenie ściany i połączenie obu pomieszczeń. W ten sposób otrzymali pięć metrów kwadratowych przestronnej łazienki w ciepłych, żółtych kolorach. Dzięki temu, że część ścian została pomalowana farbą do łazienek, ich zmiana nie stanowi dużego problemu.

W mieszkaniu była maleńka łazienka i jeszcze mniejsza toaleta, więc właściciele połączyli je. Trzeba było przenieść wannę i umywalkę, ale zamiana okazała się korzystna – pomieszczenie stało się wygodniejsze.

Ściany w łazience wykończono różnymi materiałami

W małej łazience wybór jednego rodzaju płytek wprowadziłby monotonię, dlatego warto zestawić kilka rodzajów okładziny ceramicznej. Tu połączono z mocnym pomarańczem i odrobiną błyszczącej mozaiki. Część ścian pomalowano farbą do łazienek w ciepłym odcieniu beżu. To dobre rozwiązanie dla ludzi lubiących zmiany – płytki kładzie się na lata, a kolor farby łatwo zmienić.

Obudowa i blat przy umywalce są obłożone płytkami w tym samym kolorze. Pomarańcz wnosi też ładunek energii. Ażurowe świeczniki współgrają z mozaiką we wnęce.

Żeby optycznie powiększyć wnętrze, zrobiono dwa wypełnione luksferami pionowe przebicia na korytarz.

Pomysłowo wykorzystano przestrzeń nad wc

Montaż podwieszanej miski ustępowej i konieczność obudowania stelażu podtynkowego umożliwiły stworzenie atrakcyjnej wnęki. Zainstalowano w niej halogeny. W małych pomieszczeniach dodatkowe źródła światła są bardzo ważne – powiększają bowiem wnętrze. Podłogę przy wc wyłożono, jak w reszcie mieszkania, olejowaną deską. Szklana mozaika jest jak biżuteria. Wprowadza do wnęki blask i służy jako dodatkowa półka na świece zapachowe i olejki.

Wygodnie ustawiono łazienkowe sprzęty

Wanna zajmuje całą szerokość pomieszczenia. Po lewej stronie znajdują się umywalka i pralka, prawa ściana pozostała wolna, tak by dostęp do wanny był wygodniejszy

Szafka przy umywalce jest półką na kosmetyki, a w środku mieści łazienkowe drobiazgi oraz kryje i wycisza pralkę. Drzwi do szafki wykonano z płyty o wyrazistym wzorze. Drewniana okleina wprowadziła nutę egzotyki i koresponduje z częścią podłogi przy wc.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

4 rzeczy ważne w tej aranżacji łazienki

1. Drewniana podłoga

Posadzka w łazience jest bardziej niż w innych pomieszczeniach narażona na działanie wilgoci. Mimo to coraz częściej robi się ją z drewna. Żeby dobrze się sprawowała i długo pozostała piękna, drewno musi być odpowiedniej jakości. Należy wybierać przede wszystkim gatunki o najwyższej odporności na wilgoć, na przykład tek i iroko, i dobrze je zabezpieczyć.

Drewnianą posadzkę najlepiej ochroni przed rozlaną wodą lakier poliuretanowy, uretanowy lub uretanowo- alkidowy, ale gdy na polakierowanej podłodze rozleje się woda, stanie się ona śliska. By tego uniknąć, można ją zabezpieczyć metodą olejowania. Pielęgnacja. Jej sposób trzeba dostosować do rodzaju powłoki wykończeniowej. Drewno pokryte warstwą lakieru wystarczy przecierać szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem detergentów, a jeszcze lepiej środków zalecanych przez producenta lakieru. Posadzki olejowane wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych – nakładania oleju pielęgnacyjnego.

2. Kleje do płytek

Klej do mocowania płytek na podłodze łazienki należy dobrać zarówno do podłoża, jak i wielkości płytek. Gdy podłoże wymaga wyrównania, trzeba wybrać zaprawę grubowarstwową. Jeśli jest równe, to znaczy ubytki w nim nie mają więcej niż 2 mm głębokości i jest ich niewiele – lepsza będzie zaprawa cienkowarstwowa. Na posadzce najwygodniej będzie użyć kleju samorozpływnego. Jak wszystkie produkty z tej grupy jest on odkształcalny.

Kleje samorozpływne są bezpieczniejsze przy dużych płytkach – całkowicie wypełniają przestrzeń pod nimi, co ułatwia ich trwałe zamocowanie do podłoża. Najlepiej nakładać je pacą o półokrągłych zębach, które ułatwiają równe rozłożenie masy. Do przyklejania kafelków na podłoże odkształcalne, na przykład na ściany z płyt gipsowo-kartonowych, należy wybrać zaprawę odkształcalną, czyli klasz S1. Jeśli chcemy układać płytki od góry, musimy zwrócić uwagę na to, by klej miał oznaczenie T, czyli posiadał obniżony spływ. Do płytek mozaikowych powinniśmy wybrać klej biały.

3. Nowoczesne wc

Dawniej zbiornik z wodą do spłukiwania toalety montowano na ścianie (pod sufitem – górnopłuk lub na wysokości sedesu – dolnopłuk). Przy okazji remontu warto go zlikwidować, a na miejscu starego sedesu zamontować tak zwany kompakt, czyli miskę ustępową zintegrowaną ze zbiornikiem spłukującym.

Wybierając nowy sedes, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj podejścia kanalizacyjnego (odcinka łączącego miskę ustępową z pionem kanalizacyjnym). Jeśli jest w ścianie, pasuje do niego miska ustępowa z odpływem poziomym (typ poznański), jeżeli w podłodze – miska z odpływem pionowym (typ warszawski). Są też miski ustępowe z odpływem uniwersalnym, które dają się zamontować do obu rodzajów podejść.

Do wnętrza o nowoczesnym wystroju warto wybrać sedes wiszący, czyli zamontowany na stelażu instalacyjnym. Takie rozwiązanie pozwoli ukryć instalacje i zbiornik spłukujący oraz ułatwi utrzymanie czystości wokół miski ustępowej. Montaż stelaża jest dość łatwy i szybki, a konstrukcja (o ile zostanie odpowiednio dobrana i zamontowana) bardzo wytrzymała (wiszące miski ustępowe i bidety są testowane na obciążenia do 400 kg). Stelaże są najczęściej wykorzystywane do wieszania misek ustępowych, ale są też odpowiednie rodzaje do instalowania bidetów, umywalek i baterii. Występują też w wersjach narożnych. Stelaże do zabudowy lekkiej tworzą samonośną konstrukcję, którą wystarczy obudować płytami gipsowo-kartonowymi. Modele do zabudowy ciężkiej należy obmurować, aby utrzymały ciężar przyborów sanitarnych.

4. Schowki specjalnego przeznaczenia

Planując szafki łazienkowe, warto dopasować je do wymiarów przyszłej nietypowej zawartości. Często na przykład „bezdomnym” sprzętem zostaje mop – kiedy miejsce na to pozwala, dobrze jest stworzyć dla niego specjalną wysoką szafkę (może być nawet wąska i płytka) – poszukajmy takiej możliwości w okolicach obudowy stelaża wc, w załamaniach ścian przy pionach instalacyjnych, kominach. Jeśli mamy małe dziecko, możemy potrzebować miejsca na wanienkę, nocnik lub stopień, na którym staje nasza pociecha, by sięgnąć do umywalki.

Łazienka na poddaszu w kolorze niebieskim - pomysł na aranżację łazienki

Właściciele tej łazienki ulokowanej na poddaszu zdecydowali się urządzić ją w marynistycznym stylu,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...