| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Metamorfoza łazienki - modne wnętrze w stylu retro w miejscu zagraconego składziku [ZDJĘCIA]

Metamorfoza łazienki - modne wnętrze w stylu retro w miejscu zagraconego składziku [ZDJĘCIA]

Brzydki, zagracony składzik został przekształcony w elegancką łazienkę w stylu retro. Po remoncie to nowoczesne, a zarazem bardzo funkcjonalne pomieszczenie. Połączenie bieli i czerni, wykończenie ścian i podłóg, zachowanie oryginalnych detali we wnętrzu, to wszystko nadaje aranżacji tej łazienki wyjątkowego charakteru. Zobacz rezultaty metamorfozy - zdjęcia przed i po remoncie.

Stan przed remontem

Wcześniej były tu toaleta oraz składzik – dwa przylegające do siebie, wąskie, długie i niefunkcjonalne pomieszczenia, które wymagały gruntownego remontu. Właściciele postanowili je częściowo połączyć, żeby uzyskać dodatkową łazienkę.

Łazienka w nowym miejscu - wykonane prace

Z długiego WC wydzielony został fragment, który włączono do łazienki. W grubej na 50 cm ścianie wykuto otwór 1,2 x 1,1 m na prysznic (była to ściana nośna, więc trzeba ją było wzmocnić wspornikami). Powstałą w ten sposób wnękę osłaniają szklane drzwi składające się z trzech elementów – stałego, otwieranego i uchylnego (u góry). Zamiast brodzika prysznic ma płaską podłogę o niewielkim spadku.

Główna część łazienki ma wymiary 1,4 x 4,5 m. Powstała ona w miejscu dawnego składziku – wykucie ściany powiększyło go optycznie. Zmieniona została wnęka okna – zlikwidowano łuk. Okno pozostało to samo. W podwieszanym suficie ukryte są instalacje.

Zachowanie detali

Dla inwestora kluczowe było zachowanie detali istotnych dla czasu, w którym powstała kamienica. Stolarka jest oryginalna, zostawiliśmy nawet zamek w drzwiach – charakterystyczną zapadkę z zasuwką. Rezultatem jest inspirujące miejsce z duszą. Łączy klasycyzm ze świeżym i nowoczesnym stylem.

Wykończenie ścian i podłogi

Na ścianach są płytki ceramiczne – białe prostokąty o ściętych brzegach. Materiały wykorzystane w łazience to produkty polskich firm. Kładłam na to duży nacisk. Białe, podobne do cegły płytki pokrywają również ścianę całej łazienki do wysokości 1,1 m. Wyżej pomalowano ją na kolor ciepłej szarości. Podłogę wyłożoną kaflami ceramicznymi imitującymi marmur okalają wysokie na 18 cm, białe, drewniane listwy przypodłogowe.

Elementy w stylu retro

Styl nadają łazience elementy retro – lampy, grzejnik, baterie z chromowanej stali, deszczownica, uchwyty szuflad, szczotka do toalety.

Baza do tworzenia różnych aranżacji

Biel szafki i ceramiki, szarość ścian oraz czerń blatu i ramek to dobra baza do tworzenia różnych aranżacji. Łazienkę łatwo zmienić zależnie od nastroju. Wystarczy wprowadzić kolor, wieszając ręczniki lub inne dodatki. Dzięki ograniczonej gamie kolorystycznej wnętrze jest bardzo plastyczne. Zaprojektowane zostało tak, by miało męską bazę, która jednak zależnie od aranżacji może stać się bardzo kobieca.

Nieograniczona przestrzeń

W tej łazience zachwyca przestrzeń – lustro powiększa ją optycznie, lampy odbijają się w drzwiach prysznica, tworząc iluzję głębi. 

Projekt łazienki wykonała Iwona Kurkowska/Decolatorium

Autor: Decolatorium

Przebito się przez 50-centymetrową ścianę i w ten sposób, częściowo kosztem WC, powstał prysznic (po prawej). Szklane drzwi mają uchylny lufcik, który służy do wentylacji

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

15 pomysłów na szarą łazienkę. Aranżacje szarych...

Szary to jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji. Z powodzeniem sprawdzi się także w łazience....

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...