| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Zawsze modna łazienka - chowamy baterie, aranżujemy wnętrze, wprowadzamy rozwiązania ekologiczne...

Zawsze modna łazienka - chowamy baterie, aranżujemy wnętrze, wprowadzamy rozwiązania ekologiczne...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można się też zrelaksować. Modna i wygodna łazienka łączy aranżację z ekologią i praktycznymi rozwiązaniami. Kolorowa ceramika, brak typowych kabin prysznicowych i umywalki stawiane na blatach, to tylko niektóre pomysły na nowoczesną łazienkę.

Aranżacja łazienki w nowoczesnym stylu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sztuka chowania i maskowania - tego wymaga modna łazienka

Jeszcze nie tak dawno temu nawet rury doprowadzające wodę do urządzeń sanitarnych znajdowały się na widoku. Obecny trend nakazuje jednak skrupulatne chowanie wszystkich instalacji. Chowamy spłuczki, a nawet baterie. Zamiast montowanych w ścianie lub na rancie wanny coraz powszechniej stosuje się baterie podtynkowe. Elementy zewnętrzne są w ich przypadku ograniczone do części natynkowej baterii oraz wylewki i/lub zestawu natryskowego.

Głównymi zaletami takich baterii są oszczędność miejsca, co ma znaczenie w przypadku niewielkich kabin prysznicowych, oraz estetyczny, minimalistyczny wygląd. Dopływ wody również został ukryty. Jest umieszczony w przelewie, co oznacza, że wpływa ona do wanny z jej dna, z poziomu położonego poniżej rozety odpływowej. Strumień wody jest równomierny, a wanna napełnia się bardzo cicho, ponieważ armatura dopływowa jest skryta pod lustrem wody. Można ją montować w wannach z otworem odpływowym o średnicy 90 mm.

W ten trend wpisują się również urządzenia sanitarne i ich elementy, które projektuje się tak, aby były ledwo dostrzegalne. Są to brodziki niewystające nad poziom posadzki, płaskie dysze prysznicowe czy przyciski spłukujące montowane w jednej płaszczyźnie z glazurą. Kabina prysznicowa bez ceramicznego brodzika zyskuje coraz szersze grono wielbicieli. Jest ładna, nadaje łazience indywidualny charakter, a przy tym jest bardzo praktyczna – może mieć dowolną wielkość i zapewnia bezstopniowe przejście z części suchej pod prysznic, co docenią zwłaszcza osoby starsze i mniej sprawne. Jej wykonanie ułatwiają wpusty liniowe. Na uwagę zasługują zwłaszcza kratki i ruszty z jednowarstwowego szkła, które są mniej widoczne niż te ze stali, dzięki czemu niezwykle harmonijnie komponują się z innymi elementami wyposażenia i każdym rodzajem płytek.

Można kupić ceramiczny brodzik podłogowy stanowiący gotowy do zamontowania zestaw, w skład którego wchodzą: płytki gresowe (narożne, brzegowe, wewnętrzne), komplet chemii (grunt, uszczelnienie, zaprawa klejowa, taśma uszczelniająca), syfon wraz z kratką odpływową oraz komplet krzyżyków. Jego głównymi zaletami są możliwość uzyskania dowolnego kształtu i wymiaru (można dokupować pojedyncze płytki) oraz wygoda korzystania – brodzik jest położony na równi z poziomem podłogi. Tworzące go płytki są antybakteryjne (do szkliwa dodawane są jony srebra) i antypoślizgowe. Superpłaskie dysze prysznicowe są dostępne w różnych wymiarach i mogą być montowane zarówno w suficie, jak i w bocznych ścianach kabiny. Dyskretnie wtapiając się w podłoże, oszczędzają miejsce i gwarantują bezpieczeństwo – nie ma ryzyka bolesnego uderzenia się o nie, jak to się może zdarzyć w przypadku elementów wystających ze ściany.

Montaż przycisków spłukujących na równi ze ścianą umożliwiają specjalne ramki montażowe. Ich głębokość można regulować w zakresie od 5 do 18 mm, co pozwala na dopasowanie się do różnych typowych grubości płytek ceramicznych. Ramka ta pozwala również na indywidualne wykonanie przycisku spłukującego z ceramiki, kamienia lub drewna. Surowce te docina się pod wymiar i wkleja do ramki, dzięki czemu cała ściana może być zrobiona z jednego materiału.

Wpływ ekologii na aranżację modnej łazienki

Zaangażowanie w ochronę środowiska to jeden z nadrzędnych trendów firm produkujących ceramikę łazienkową i armaturę. Coraz częściej stawiają one na oszczędne wykorzystywanie zasobów naturalnych przy tworzeniu nowych produktów i udoskonalaniu metod produkcji. Chodzi tu przede wszystkim o ekonomiczne użytkowanie wody, nieoznaczające jednak rezygnacji z komfortu. Dwufunkcyjne przyciski spłukujące, które pozwalają na oszczędność do 50% wody, umożliwiając wybór liczby jej przelewanych litrów, to już standard. Wciśnięcie większego przycisku uruchamia spłukiwanie pełnym zbiornikiem wody (6 l), podczas gdy mniejszy przycisk zużywa jedynie połowę jego objętości (3 l).

Baterie regulowane z głowicą mającą dwa poziomy otwarcia przepływu (pierwsze podniesienie uchwytu daje 50% otwarcia i ekonomiczny strumień wody, a dopiero głębsze wychylenie rączki uruchamia zwiększony strumień), wyposażone w detektor baterie elektroniczne (woda płynie, gdy podłoży się ręce pod kran), proekologiczne słuchawki prysznicowe, w których są umieszczone (zamiast w baterii) regulatory strumienia, oraz ograniczniki przepływu, dzięki którym można zaoszczędzić nawet do 65% wody. Niektóre produkty pozwalają też na oszczędność ciepłej wody. Są to między innymi baterie termostatyczne – dokładna regulacja temperatury sprzyja oszczędności (nie lejemy wody bez potrzeby w oczekiwaniu na żądaną ciepłotę) i energii cieplnej.

Specjaliści poszukują coraz nowszych metod oszczędności wody. Należy do nich na przykład technologia polegająca na dodawaniu powietrza do wody wewnątrz mechanizmu prysznica. Rezultatem tego jest obfity strumień deszczowy, a zmniejszenie przepływu nie jest odczuwalne dla użytkownika.

Coraz częściej mówi się też o możliwości ponownego wykorzystania wody. Na rynku są systemy, które w sposób w pełni zautomatyzowany, przy zastosowaniu metody mechaniczno-biologicznej i bez udziału chemii, oczyszczają wodę użytą do kąpieli w wannie czy pod prysznicem. Może być ona używana na przykład do prania, podlewania ogródka, prac porządkowych czy do spłukiwania toalety. W ten trend doskonale wpisuje się urządzenie o nazwie W+W. Jest to umywalka połączona z sedesem – woda wykorzystana do mycia rąk służy potem do spłukiwania sedesu. Pozwala to na redukcję jej zużycia nawet do 25%.

Ceramika łazienkowa i armatura w nowych wzorach i kolorach

Ceramika łazienkowa i armatura występują obecnie w różnych kształtach i stylach. I wszystkie są modne – zarówno płynne, miękkie linie, jak i geometryczne formy (koła, prostokąty); klasyka i minimalizm. Wciąż jednak utrzymuje się trend nakazujący łączyć elementy o takiej samej stylistyce – wanna, umywalka, sedes i bidet muszą stanowić komplet. Sprzęty mogą stać przy ścianach, ale nadal aktualne jest tworzenie w łazienkach wysp – ustawiona na środku pomieszczenia wanna to rozwiązanie nie tylko ładne, lecz także wygodne. Dzięki dostępowi ze wszystkich stron bardziej kojarzy się ona z luksusowym basenem niż z codzienną toaletą. Wśród umywalek nadal najmodniejsze są te nastawiane na blaty lub szafki łazienkowe.

Nowością w łazienkowych trendach jest pojawienie się kolorowej ceramiki i armatury, które przełamują królującą tu do tej pory biel. Wanny, umywalki i sedesy nie są już tylko białe, ale też czarne, a baterie przestają lśnić chromem – są lakierowane na biało lub czarno. Zdecydowane kolory pojawiają się również w detalach – czerwone, czarne czy niebieskie pokrywy i deski sedesowe, podświetlane umywalki, baterie, odpływy to tylko niektóre propozycje.

Przeczytaj dodatkowo:
Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Pomysł na aranżację nowoczesnej łazienki w stylu...

W nowoczesnych wnętrzach łazienkowych dąży się do ograniczenia liczby wyeksponowanych elementów. W...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...