| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie łazienki ułatwiające sprzątanie

Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie łazienki ułatwiające sprzątanie

Utrzymanie porządku w łazience nie jest łatwe. Odpowiednio dobierając wyposażenie łazienki, możesz jednak sprawić, by jej sprzątanie nie przysparzało problemów, a wręcz stało się przyjemne i szybkie. Równie istotna jest aranżacja łazienki sprzyjająca utrzymaniu w niej czystości.

Bogata oferta rynkowa nowoczesnego wyposażenia łazienki pozwala na aranżację łazienki według indywidualnych upodobań. Nie trzeba najdroższych urządzeń, skomplikowanych instalacji ani pomocy dekoratora, aby łazienka była ładna, funkcjonalna i - co równie ważne - łatwa do sprzątania. Wystarczy przy projektowaniu łazienki zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

1. Urządzenia sanitarne do czystej łazienki

Przy projektowaniu łazienki łatwej do utrzymania w czystości jedną z ważniejszych spraw jest zaplanowanie i montaż urządzeń sanitarnych i sprzętów. Im więcej instalacji schowamy w ścianie lub zabudujemy, tym łatwiej potem będzie utrzymać te miejsca w czystości. Do wyboru mamy zestawy podtynkowe do WC, umywalek czy bidetów. Wykorzystanie takiego wyposażenia łazienki jest korzystniejsze zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i zachowania czystości.

– Przy wyborze zestawu podtynkowego warto zwrócić uwagę na jego długą gwarancję oraz ogólnopolski serwis. Zestaw taki wbudowuje się w ścianę, więc ważny jest wybór modelu o solidnej konstrukcji. Decyzja o wyborze zestawu podtynkowego WC jest dodatkowo istotna ze względu na dostępność przycisków do spłukiwania wody, a także muszli. Te elementy są montowane na zewnątrz, więc będą także dodatkową ozdobą – zauważa Agnieszka Gałązka, ekspert marki DELFIN, z Grupy SBS. W przypadku wyboru baterii pod kątem ich późniejszego czyszczenia dobrym pomysłem jest wybór baterii sztorcowych wystających z powierzchni wanny lub umywalki.

Autor: Marcin Czechowicz

Co zrobić, by sprzątanie łazienki było przyjemne? Zawczasu zadbać o jej odpowiednie wykończenie i wyposażenie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

2. Podłogi i ściany w łazience lśniące czystością

Wyschnięte krople wody na ścianach i podłodze w łazience oraz brudne fugi to zmora niejednej pani domu. Jeśli jednak wybierzemy płytki ścienne o strukturze bez połysku, nie będzie trzeba ich co chwilę polerować. Tak samo jest w przypadku podłogi. Fugi trzeba od razu zaimpregnować preparatem, który ochroni je przed brudem i szybkim przebarwianiem.

3. Czyste lustra w łazience

Duża powierzchnia luster w łazience, zwłaszcza na kilku ścianach, to rozwiązanie efektowne i optycznie powiększające pomieszczenie. Jak jednak utrzymać lustrzane powierzchnie w czystości, zwłaszcza gdy są ciągle narażone na zaparowywanie? Są już na rynku rozwiązania, które temu zapobiegają. Specjalna folia to gotowe rozwiązanie grzejne, które przykleja się do tylnej części lustra, czyniąc je odpornym na parowanie. Doskonała będzie też myjka do okien, która z łatwością usunie wszystkie zabrudzenia z łazienkowych luster i innych płaskich powierzchni - kabin prysznicowych, płytek ceramicznych na ścianach czy łazienkowych blatów.

4. Gra światłem w łazience

Dobre oświetlenie jest w łazience niezmiernie ważne, gdyż najczęściej nie ma w niej okna. Warto zaplanować więcej punktów świetlnych na suficie oraz przy lustrze, co będzie nam potrzebne przy codziennej toalecie. Plafony są trudne do czyszczenia. Lepszym rozwiązaniem ze względu na czystość i estetykę są podwieszane sufity z oświetleniem halogenowym. Lustro można doświetlić za pomocą paneli ulokowanych po obu jego stronach lub wysuniętej nad lustrem półce z wbudowanym oświetleniem.

5. Czyste grzejniki

Choć łatwiej się czyści grzejniki płytowe, w polskich łazienkach już się ich nie montuje. Grzejnik w łazience to także element dekoracyjny, dostępny w różnych rozmiarach i kolorach. – Obecnie w łazienkach montuje się grzejniki drabinkowe, składające się z dwóch pionowych rur zbiorczych oraz rurek poziomych o przekroju prostokątnym lub okrągłym. Duży wybór rozmiarów, mocy i kształtów daje możliwość aranżacji każdej łazienki – mniejszej i większej, klasycznej i nowoczesnej – informuje Agnieszka Gałązka, ekspert marki Delfin, z Grupy SBS.

Jeśli grzejnik jest duży, dostęp do jego górnych partii (a tym samym do ich czyszczenia) może być utrudniony. W łazience musi być jednak ciepło, można więc pomyśleć o mniejszym grzejniku oraz dodatkowo ogrzewaniu podłogowym. Lepiej jednak nie rezygnować całkiem z grzejnika, gdyż spełnia on dodatkowo funkcję suszarki na ręczniki.

6. Łazienkowe szafki na rzecz czystości

W sporej łazience warto pomyśleć o meblach. Łazienkowe szafki, również wiszące, to dobre miejsca na ręczniki, kosmetyki, chemię itp. Im więcej przedmiotów stoi na widoku, tym więcej gromadzi się na nich kurzu. Większość z nich możemy więc schować. W zamykanych szafkach, do których nie dociera kurz, nie trzeba tak często sprzątać.

Przeczytaj dodatkowo:
Czym płytki rektyfikowane różnią się od...

Po wypaleniu płytek bardzo wysokiej temperaturze są one kalibrowane, czyli sortowane, a część z nich jest...

Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...

Jak urządzić łazienkę za 5 tys. zł. Zobacz...

Czeka Cię urządzenie łazienki, a nie masz zbyt wielu środków? Nie przejmuj się - przedstawiamy projekt...