| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Ładne ściany i podłoga w łazience, czyli jak nie zwariować przy wyborze materiałów wykończeniowych
Jak znaleźć swój sposób na ŁADNĄ ŁAZIENKĘ

Ładne ściany i podłoga w łazience, czyli jak nie zwariować przy wyborze materiałów wykończeniowych

Ściany i podłogę w łazience można wykończyć na wiele sposobów. Wybór materiałów wykończeniowych jest ogromny, a pomysłów na łazienkę mnóstwo. Jak znaleźć ten odpowiedni dla siebie? Oto garść wskazówek i inspirujących zdjęć naprawdę ładnych łazienek. Zobacz galerię zdjęć różnych łazienek - przekonaj się, co Ci się podoba.

Uwaga - ładna łazienka w katalogu

Ładna i wygodna łazienka zapewni nam codzienną dawkę komfortu. Warto ją urządzić w niepowtarzalny sposób. Wybieraj ulubione kolory, materiały i wzory, kierując się własnym gustem, potrzebami i marzeniami. Pamiętaj, że pokazywane w katalogach aranżacje łazienek mogą być inspirujące, ale większość z nich wymaga przestrzeni. Dostosuj więc pomysły do wielkości pomieszczenia, możliwości i najważniejszych potrzeb.

Wybór materiałów wykończeniowych na ściany i podłogi - drogą eliminacji

Ściany i podłogi w łazienkach mogą być wykończone na wiele sposobów, ale najbardziej praktycznym i najczęściej stosowanym materiałem są płytki ceramiczne. Jest ich tyle, że na dobrą sprawę nikt nie jest w stanie się w tej rozmaitości połapać. Nie licz na to, że obejrzenie setek wzorów rozjaśni ci w głowie. I tak nie będzie wiadomo, co wybrać. Jak z tego wybrnąć?

Na początek możemy na przykład wyeliminować wszystkie wzory imitujące kamień, różne rozmazane pseudomarmury, a skupić się na szukaniu ciekawych kolorów, faktur i kształtów. Niebanalny kolor to nie znaczy dziwaczny lub jaskrawy. Jeżeli ciemny, to w spokojnym odcieniu, jeśli jasny, to najlepiej czarodziejsko zmieniający się pod wpływem światła i w zestawieniu z innymi kolorami. Najlepsze są takie, które trudno określić, złożone z wielu barw o niskim nasyceniu.

Ciekawa faktura to niekoniecznie wgłębienia, nierówności bądź regularne plastyczne wzory. Powierzchnia płytki może być gładka gładkością lustra albo aksamitu, może być matowa, porowata, niemal szorstka. Każda faktura daje inne odbicie światła, a przez to inny efekt przestrzenny. Inny klimat, wrażenie, odczucie. Jeżeli zależy nam na oryginalnym efekcie, wybierzmy płytki w kształcie wydłużonych prostokątów. Pamiętajmy jednak, że im bardziej nietypowe, tym mniej się nadają do wyłożenia całej łazienki. Sprawdzą się bardziej jako dekoracyjny dodatek.

Łączenie materiałów wykończeniowych

Najlepszym sposobem na urozmaicenie powierzchni ściany jest łączenie różnych materiałów. Dzięki temu możemy wprowadzać ciekawe kontrasty między geometrycznym rytmem glazury a naturalnym, żywym rysunkiem drewna lub kamienia, między szorstkością gresu a metalicznym połyskiem stali. Bardzo dekoracyjna jest mozaika ze szkła weneckiego. Ciekawe są też płytki kamienne – w standardowym formacie albo jako mozaika.

Bardzo dobrze komponują się z gresem o naturalnym wzorze i kolorze. Takie dodatki zastosowane zamiast fabrycznych ceramicznych dekorów sprawią, że łazienka będzie niepowtarzalna, a to jest wartość nie do przecenienia.

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience. Podłogi i ściany w łazience zabezpieczone przed wilgocią

Ponieważ w łazience posadzkę i ściany zwykle zachlapuje się wodą, potrzebne są specjalne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić łazienkę za 5 tys. zł. Zobacz...

Czeka Cię urządzenie łazienki, a nie masz zbyt wielu środków? Nie przejmuj się - przedstawiamy projekt...

Pomysł na podłoge w łazience. Deski podłogowe jak...

Żeby cieszyć się podłogą z desek w łazience, należy wykonać ją tak, jak to się robi na jachtach. Pokazujemy...

Zielona łazienka pachnąca lasem. Aranżacje...

Zielona łazienka to wyraz tęsknoty za bliskością natury, a nierzadko też ekologicznego podejścia właścicieli....

Efektowny i trwały blat łazienkowy: drewniany, a...

Nie każdy materiał zniesie warunki panujące w łazience - musi być odporny na wilgoć i wytrzymały. Blat...

Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...