| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Izolacja przeciwwilgociowa w łazience. Podłogi i ściany w łazience zabezpieczone przed wilgocią

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience. Podłogi i ściany w łazience zabezpieczone przed wilgocią

Ponieważ w łazience posadzkę i ściany zwykle zachlapuje się wodą, potrzebne są specjalne preparaty uszczelniające. Radzimy, jak umiejętnie z nich korzystać.

Na ścianach łazienek, czyli w pomieszczeniach, w których często pojawia się woda czy skrapla para wodna, najlepszym wykończeniem są płytki ceramiczne. Utworzona z nich okładzina nie jest szczelna, dlatego w miejscach zazwyczaj zachlapywanych czy zalewanych wodą trzeba pod nią ułożyć izolację wodoszczelną. Bez takiego zabezpieczenia na ścianach pomieszczeń sąsiadujących z łazienką mogą pojawić się grzyby i pleśnie.

Jakie miejsca trzeba uszczelniać?

Wszystkie te, które są zalewane, zachlapywane i opryskiwane wodą, a więc ścianę nad wanną i wewnątrz kabiny prysznicowej oraz najlepiej na całej powierzchni podłogi. Ściany wokół wanny wystarczy zaizolować do poziomu nieco powyżej obszaru, który będzie zachlapywany, a więc nad słuchawką prysznicową. Często jednak ściany w „mokrych” strefach opłaca się zaizolować aż do sufitu.

Na trwałym podłożu

Powierzchnia, która ma być uszczelniona, powinna być mocna i stabilna. Przed naniesieniem izolacji trzeba więc ją oczyścić z kurzu, pyłu, brudu, a ponadto usunąć wykruszające się i słabo przylegające cząstki, które mogłyby osłabić przyczepność masy lub zaprawy. Po oczyszczeniu podłoża należy wypełnić ewentualne ubytki. Podłoże gipsowe można zabezpieczyć podkładową masą tynkarską lub odpowiednim preparatem gruntującym.

Autor: Atlas

Preparat gruntujący dobiera się zarówno do materiału uszczelniającego, jak i podłoża

WARTO WIEDZIEĆ

Dobry czas na uszczelnianie

Uszczelnienie przeciwwilgociowe w łazience powinno być wykonywane przy temperaturze podłoża, otoczenia oraz materiału uszczelniającego od 5 do 25°C (niektóre preparaty uszczelniające można stosować do 35°C). Prowadzenie prac w temperaturze niższej lub wyższej może spowodować zmianę właściwości fizycznych i chemicznych materiału, a przez to utraci on zdolności uszczelniające. Warto przy tym wiedzieć, że świeże tynki i podkłady podłogowe można uszczelniać dopiero po dwóch tygodniach od czasu ich wykonania.

Autor: Atlas

Brzegi kołnierza uszczelniającego trzeba starannie wtopić między pierwszą a drugą warstwę folii w płynie

Co na rynku?

Masy uszczelniające. Służą do zabezpieczania przed wilgocią ścian i podłóg w łazienkach i kabinach prysznicowych (w większości są przeznaczone do pomieszczeń czasowo narażonych na oddziaływanie wody spływającej, niewywierającej nacisku na podłoże). Można nanosić je na powierzchnie betonowe, wylewki i tynki cementowe, cementowo-wapienne oraz podłoża z płyt gipsowo-kartonowych lub pokryte tynkami gipsowymi. Sprzedawane są najczęściej jako jednoskładnikowe w plastikowych wiadrach. Są to gotowe do użycia pasty (folie w płynie) – substancje przygotowane na bazie żywic syntetycznych. Nie dodaje się do nich żadnych składników, nie wolno też ich rozcieńczać. Jeżeli to potrzebne, taką masę miesza się mieszadłem włożonym w głowicę wiertarki. Można też spotkać masy dwuskładnikowe (wyprodukowane na bazie żywic syntetycznych oraz cementu) sprzedawane w zestawie zawierającym płyn w plastikowym pojemniku oraz proszek w papierowym worku. Oba składniki należy wymieszać w proporcji podanej przez producenta. Takie masy są gęstsze niż folie w płynie.
Zaprawy wodoszczelne. Podobnie jak masy uszczelniające, służą do izolacji ścian i podłóg oraz można je stosować wewnątrz. Sprzedawane są zwykle jako gotowe mieszanki do rozrobienia z wodą. Po dokładnym przygotowaniu podłoża zarówno folię w płynie, jak i zaprawę wodoszczelną nanosi się w dwóch warstwach: pierwszą – pędzlem, kolejną zaś – pędzlem, pacą stalową lub szpachlą. Folię w płynie można nanosić również wałkiem malarskim. Bezpośrednio po użyciu narzędzia wystarczy wymyć wodą. Powłokę izolacyjną należy chronić przed uszkodzeniami, a więc możliwie szybko wykończyć okładziną ceramiczną.
Elementy uzupełniające. Są nimi taśmy i kołnierze uszczelniające (uszczelki). Taśmami ochrania się styki ścian i podłóg oraz naroża ścian, kołnierze zaś umieszcza się przy kratkach ściekowych i przejściach rur. Elementy te są wodoszczelne i bardzo odporne na rozrywanie.

Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka - jak urządzić łazienkę z myślą o...

Małą łazienkę dla gości docenią nie tylko odwiedzający nas krewni czy znajomi. Jak urządzić łazienkę, by była...

Mozaika - szklana, kamienna, ceramiczna,...

Mozaika – ze względu na swoją atrakcyjność – cieszy się ogromną popularnością jako materiał...

Jak urządzić łazienkę za 5 tys. zł. Zobacz...

Czeka Cię urządzenie łazienki, a nie masz zbyt wielu środków? Nie przejmuj się - przedstawiamy projekt...

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience....

Łazienka to pomieszczenie najbardziej narażone na działanie wilgoci. Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu i...

Łazienkowe płytki ceramiczne: nowości w świecie...

W aranżacji łazienki płytki ceramiczne wysuwają się zazwyczaj na pierwszy plan. Ostatnio modne są płytki...

Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.