| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Łazienkowe płytki ceramiczne: nowości w świecie płytek, mozaiki, dekorów, modne sposoby ich układania

Łazienkowe płytki ceramiczne: nowości w świecie płytek, mozaiki, dekorów, modne sposoby ich układania

W aranżacji łazienki płytki ceramiczne wysuwają się zazwyczaj na pierwszy plan. Ostatnio modne są płytki wielkoformatowe oraz szklana mozaika. Do jakiej jednak wysokości układać płytki ceramiczne? Jak stosować dekory? A przede wszystkim: jak sprawić, by płytki stały się największą ozdobą łazienki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Łazienkowe płytki ceramiczne sprawdzają się w tych wszystkich miejscach w łazience, które są zalewane lub zachlapywane wodą: nad wanną, w prysznicu, za umywalką. Wystarczy je zamocować tylko tam.

  • Typowa kabina prysznicowa ma 200 cm wysokości. Płytki w kabinie trzeba położyć do jej górnej krawędzi. Ale jeśli obok jest zamontowana wanna lub umywalka, to chociaż nie ma takiej potrzeby, płytki w tych miejscach również można położyć do wysokości 2 m. Wówczas aranżacja łazienki będzie spójna.
  • Jeśli w łazience nie ma kabiny lub prysznic jest wydzielony za ścianą, wysokość płytek ceramicznych może wyznaczać umywalka. Będą wówczas stanowić lamperię wysoką na blisko 120 cm. Jeśli kolor płytek i ściany nad nimi są kontrastowe, poziomy podział ściany wypadający nieco poniżej połowy wysokości optycznie podwyższy wnętrze, a nieco powyżej – obniży je.
  • Punktem odniesienia do wyznaczenia wysokości glazury może też być wysokość drzwi do łazienki czy inny element architektury, podciąg pod sufitem. O ile to możliwe, płytki układamy do wysokości pełnego elementu.

Stosowanie dekorów w aranżacji łazienki

Płytki ceramiczne, listwy, obrazy dekoracyjne mogą radykalnie zmienić łazienkę. Nie tylko nadają jej styl, ale też podkreślają walory i tuszują mankamenty. Należy je stosować z takim samym namysłem jak wszystkie pozostałe elementy aranżacji łazienki. Oto kilka zasad:

  1. Zamiast tworzyć szlaczki czy akcenty, lepiej pokryć dekorem ścianę lub jej fragment. Miejsce trzeba starannie wybrać, gdyż wzorzysta płaszczyzna będzie przykuwała uwagę. Może to być centralny punkt łazienki, na przykład ściana za umywalką czy nad wanną, albo przeciwnie – miejsce nierzucające się w oczy, ale za to wymagające uatrakcyjnienia (wydobycia z cienia).
  2. Miłym zaskoczeniem w monochromatycznej łazience może być np. wymurowana kabina prysznicowa, której ściany w całości są pokryte barwnym motywem kwiatowym lub tęczowymi pasami.
  3. Duże i ciemne motywy mogą optycznie zmniejszyć wnętrze lub zmienić jego proporcje, np. skrócić, jeśli jest zbyt długie. Wąska pionowa listwa lub pas płytek w kontrastowym kolorze podwyższą sufit. Poziome mogą go obniżyć.
  4. Dekory są szczególnie zalecane do wnętrz stylowych. Wzorzysta bordiura wokół podłogi uatrakcyjni łazienkę w stylu wiktoriańskim, ale w nowoczesnym wnętrzu raczej będzie nie na miejscu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Układanie mozaiki w łazience

O możliwościach zastosowania mozaiki decyduje materiał, z którego jest wykonana. Najbardziej wszechstronne pod tym względem są mozaiki o najlepszych parametrach – niskiej ścieralności i nasiąkliwości – gresowe i niektóre kamienne (np. granitowe). Można je układać nawet na ścianach i podłodze natrysku. Bardziej nasiąkliwymi – ceramicznymi – można wykończyć półki, wnęki w ścianach albo zestawić je z większymi płytkami po to, by uniknąć ich docinania.

Drogą szklaną mozaikę warto wykorzystać do urozmaicenia łazienkowej aranżacji – wykładając nią fragment ściany, wnękę albo wykonując z niej ramę lustra. Nie należy układać jej w miejscach, w których jest narażona na zarysowanie, np. na podłodze.

Mozaika doskonale sprawdzi się też jako wykończenie wszelkich krzywizn. Nie warto natomiast wykańczać nią wszystkich ścian i podłogi, ponieważ wtedy optycznie pomniejszy łazienkę (chyba że właśnie na takim efekcie nam zależy).

Autor: Sławomir Frąckowiak

Decydując się na ułożenie nietypowych płytek ceramicznych, należy pamiętać o ich odpowiednim podświetleniu - dzięki temu zostaną należycie wyeksponowane.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak układać i przycinać płytki, żeby podłoga ładnie wyglądała?

Najlepiej uniknąć docinania płytek ceramicznych. Jeżeli decydujemy się na prosty wzór, najlepszy efekt uzyskamy, układając płytki, których wymiary są wielokrotnością długości i szerokości łazienki. Jeśli chcemy układać płytki we wzór karo – wspomnianą wielokrotnością powinna być przekątna płytek. Gdy płytki trzeba przycinać, ich układanie należy rozpocząć od najbardziej widocznej części podłogi, z reguły vis-à-vis drzwi. Docięcia staną się mniej widoczne także przy układaniu płytek we wzór z przesunięciem.

Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie...

Utrzymanie porządku w łazience nie jest łatwe. Odpowiednio dobierając wyposażenie łazienki, możesz jednak...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Pomysł na podłoge w łazience. Deski podłogowe jak...

Żeby cieszyć się podłogą z desek w łazience, należy wykonać ją tak, jak to się robi na jachtach. Pokazujemy...

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...