| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Nowy styl łazienki - klasyczny czy skandynawski? A może łazienka nowoczesna...

Nowy styl łazienki - klasyczny czy skandynawski? A może łazienka nowoczesna...

Aranżacja łazienki to wyzwanie. Mamy bowiem do wyboru styl klasyczny, skandynawski, retro, orientalny czy nowoczesny. Łazienka nowoczesna to propozycja dla odważnych - jednolite płytki łazienkowe, duże elementy graficzne i odważne kolory. Styl klasyczny to z kolei tradycyjne wzory płytek, klasyczne meble i stylizowane sprzęty. Zobacz, jak urządzić łazienkę z charakterem.

Łazienka nowoczesna

W wykończeniu nowoczesnej łazienki zanikają tradycyjne podziały płaszczyzn. Płytki łazienkowe mogą pokrywać tylko fragmenty ścian. Granica między podłogą i ścianami przestaje być wyraźna – pasy jednakowych płytek mogą przechodzić śmiało przez obie płaszczyzny. Ściany tracą cokoły, listwy i gzymsy. Nie ma lęku przed pustką i brakiem różnorodności – całe pomieszczenie może być wykończone takim samym materiałem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Więc jak najlepiej urządzić łazienkę nowoczesną? Liczy się pomysł i oryginalność. Szuka się więc nowych ciekawych wzorów, kolorów i faktur płytek. Zestawienia mają być kontrastowe. Formaty – nietypowe. Elementy duże łączy się z małymi, na przykład największe dostępne płytki gresowe z mozaiką.

Jeśli ornament, to taki, który wychodzi z tradycyjnych ram. Płytki dekoracyjne są stosowane dowolnie, mogą nawet zajmować większe płaszczyzny.

Kto chce mieć awangardową łazienkę, powinien omijać łukiem gotowe propozycje aranżacji i całe serie płytek. Warto natomiast przypatrywać się pilnie najprostszym i czasem również najtańszym płytkom – zastosowane w nieoczekiwany sposób mogą zrobić wrażenie.

Nowoczesna łazienka nie znosi udawania, a więc wszystkie imitacje kamienia, tapet, tkaniny są raczej wykluczone. Natomiast inspirujące mogą być płytki ze wstawkami szklanymi lub metalowymi.

ZDANIEM EKSPERTA

Aranżacj łazienki w stylu high-tech to nie tylko płytki ceramiczne

Młodzie ludzie, kochający designerskie nowinki, często decydują się na łazienkę w stylu high-tech. Nie potrafią funkcjonować bez technologicznych wynalazków, cenią sobie nowoczesność i minimalizm, także w łazience. High-tech to styl absolutnie nieklasyczny, który inspiruje się najnowszymi osiągnięciami techniki i nauki oraz wykorzystuje najnowsze materiały.

Kolory nowoczesnej łazienki muszą być kontrastowe, śmiałe, modne. Sprawdzi się więc zarówno czerń i biel, jak i czerwień czy granat, popularne są też odcienie szarości i beże. Kolorystykę takiej łazienki często definiuje się jednym słowem – chłodna, a jednocześnie przyjazna, bezpieczna.

Wnętrze łazienki w stylu high-tech możemy śmiało wyposażyć w stal i szkło, gdyż meble o metalicznym połysku i fantazyjnych, geometrycznych kształtach, kosz na śmieci w formie prostopadłościanu czy geometryczna, narożna lampa spotęgują technologiczny nastrój. Jeśli jednak aż taka sterylność nie jest nam potrzebna, w ociepleniu wnętrza pomogą drewniane dodatki – kosz na bieliznę czy szkatułki na drobiazgi.

Nowoczesna ceramika łazienkowa też może przypominać swym wyglądem geometryczne bryły i być wykonana z metalu lub szkła. Doskonale sprawdzą się tu okrągłe, owalne bądź trójkątne wanny, a metaliczne i szklane umywalki, miski ustępowe, bidety czy pisuary podkreślą futurystyczny klimat wnętrza.

High-tech to także oszczędność dodatków. Tutaj ograniczamy je do niezbędnego minimum. Możemy pozwolić sobie na designerski wazon, wielkie lustro w metalicznej ramie, bez którego nie obejdzie się w łazience żadna kobieta czy równie designerskie, błyszczące akcesoria łazienkowe.

Styl klasyczny, skandynawski czy retro, czyli jak urządzić łazienkę

Łazienkę można urządzić na rozmaite sposoby. Projektanci potrafią wyczarować dosłownie cuda! Są jednak wytyczne, którymi się kierują. Inspiracją mogą być np. różne kraje świata. Aranżacja łazienki w stylu odpowiadającemu wybranej narodowości, sprawia że każda wizyta w łazience może stać się niezapomnianą podróżą do wymarzonej krainy.

Do łazienki stylowej wybiera się przede wszystkim specjalne wyposażenie: umywalki na postumentach, urządzenia o profilowanych krawędziach, staroświeckie mosiężne baterie i drewniane meble na eleganckich nóżkach. Wykończenie musi do tego pasować. Szukajmy więc płytek o tradycyjnych wzorach i kolorach. Nie powinny być zbyt duże, mogą być w kilku formatach, na przykład typowe prostokątne i nieduże kwadratowe „dziesiątki” kojarzące się z dawnymi łazienkami.

W stylowej łazience podłoga jest wyraźnie inna niż ściany. Może to być wzorzysta posadzka z płytek różnej wielkości, na przykład styl klasyczny lubi podłogę w biało-czarne romby. Również ściany nie są wykańczane jednolicie. Powierzchnie gładkie sąsiadują z płytkami w drobne tapetowe wzory, oddzielone poziomymi paskami dekorów lub gzymsów.

Często na fragmentach ścian układa się kwadratowe płytki w karo. Niełatwo w tej rozmaitości utrzymać harmonię, dlatego bezpiecznie jest zdecydować się na gotową serię pasujących do siebie płytek zawierającą potrzebne dekoracyjne elementy.

Cechą stylowej łazienki jest z jednej strony obecność dekoracji, z drugiej to, że ornament ma swoje określone miejsce, pozostaje na drugim planie i nie wykracza poza wyznaczone ramy. Wzory na płytkach są drobne. Dekory służą do podkreślania podziałów i zaznaczają krawędzie ważniejszych elementów.

Zobacz także:

Jakie płytki do łazienki? Łazienka w barwach stonowanych czy intensywnych...

Łazienka stonowana nie musi być nudna. Delikatne i spokojne barwy płytek pozwolą osiągnąć ciekawy i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić łazienkę za 5 tys. zł. Zobacz...

Czeka Cię urządzenie łazienki, a nie masz zbyt wielu środków? Nie przejmuj się - przedstawiamy projekt...

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Łazienka w drewnie – teak, iroko, a może fornir

Aranżację łazienki warto urozmaicić drewnem – deski podłogowe z iroko czy teaku lub fornir na ścianie...

Efektowny i trwały blat łazienkowy: drewniany, a...

Nie każdy materiał zniesie warunki panujące w łazience - musi być odporny na wilgoć i wytrzymały. Blat...