| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Jakie płytki do łazienki? Łazienka elegancka czy nastrojowa...

Jakie płytki do łazienki? Łazienka elegancka czy nastrojowa...

Wybór płytek nie jest łatwy, szczególnie kiedy zastanawiamy się czy wykończyć łazienkę w sposób elegancki, czy z lekkim przymrużeniem oka, chcemy zabawić się formą... Pewne jest to, że w łazience eleganckiej musi panować harmonia, a swobodne zestawiania płytek i dekorów pozwalają na stworzenie wnętrza, które rozbudzi naszą wyobraźnię.

Łazienka elegancka

Elegancja jest serio. Dlatego taka łazienka to wnętrze harmonijne i zrównoważone, dające poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu, a każdy szczegół został starannie wykończony. Ważny jest dobry gatunek i idealne zestrojenie wszystkich elementów. Dążąc do takiego efektu, należy unikać szalonych pomysłów, eksperymentów, zaskakujących zestawień. Najlepiej więc zdać się na gotowe propozycje z górnej półki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Do eleganckiej łazienki pasują duże formaty gresu w spokojnych kolorach. Ich powierzchnia może przypominać trawertyn albo granit, ale nie powinna to być tania imitacja marmuru. W nowych kolekcjach, które wpisują się w ten trend, można znaleźć płytki ceramiczne o powierzchni przypominającej modne drewno egzotyczne albo inne naturalne materiały, takie jak płótno czy bambus. Elementy dekoracyjne są potrzebne, jednak muszą pozostać dodatkiem.

Zobacz także:

Powierzchnie ścian i podłogi powinny być raczej gładkie. Zaletą jest brak wyraźnych fug, dlatego warto szukać płytek rektyfikowanych, które pozwalają na niemal niewidoczne połączenia.

Elegancka łazienka lubi też kontrasty, ale nie barwne, tylko walorowe, czyli różnice między jasnymi a ciemnymi elementami (jak biała koszula na tle ciemnego garnituru). Zawsze jednak całość powinna być równoważona, a kompozycja wnętrza czytelna i jasna.

Łazienka nastrojowa

Wykończenie łazienki może podpowiadać fantazja. Może to być wnętrze rustykalne, nostalgiczne, utrzymane w duchu artystycznym.
Tematami poruszającym wyobraźnię są często egzotyczne miejsca, antyczne łaźnie, wyprawy w przeszłość. Takie stylizacje nigdy nie są do końca poważne. To przede wszystkim zabawa, więc swoboda i intuicja są w tym wypadku ważniejsze niż kompozycja i dokładność wykonania.

Do nastrojowej łazienki mogą pasować płytki o matowej, przecieranej powierzchni i nierównych krawędziach, postarzane lub przypominające kamień, wielobarwne mozaiki, kolorowa, błyszcząca glazura – wszystko zależy od źródła inspiracji.

Ważną rolę odgrywa indywidualna dekoracja. Dekory z różnych serii, kupowane pojedynczo kafle, małe dzieła sztuki ceramicznej można wyeksponować według z własnego pomysłu.

Płytki z powodzeniem mogą sąsiadować z tynkowanymi ścianami (szorstki, gruby tynk pasuje do postarzanych płytek). Swobodne łączenie elementów, kontrasty kolorów i form, dają efekt bogactwa i różnorodności. Warto przy tym zarówno na podłodze jak i na ścianach stosować małe płytki.

Szczegół jest tu ważniejszy niż całość, więc każda osobna płytka powinna być interesująca, a większe płaszczyzny atrakcyjne do oglądania z bliska.

Przeczytaj dodatkowo:
Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Pomysł na podłoge w łazience. Deski podłogowe jak...

Żeby cieszyć się podłogą z desek w łazience, należy wykonać ją tak, jak to się robi na jachtach. Pokazujemy...

Drewno w łazience. Jakie drewno na podłogi i...

Z drewna najczęściej wykonuje się w łazience podłogi, czasem okładziny ścienne. Które gatunki drewna...

Efektowny i trwały blat łazienkowy: drewniany, a...

Nie każdy materiał zniesie warunki panujące w łazience - musi być odporny na wilgoć i wytrzymały. Blat...