| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Jakie płytki do łazienki? Łazienka elegancka czy nastrojowa...

Jakie płytki do łazienki? Łazienka elegancka czy nastrojowa...

Wybór płytek nie jest łatwy, szczególnie kiedy zastanawiamy się czy wykończyć łazienkę w sposób elegancki, czy z lekkim przymrużeniem oka, chcemy zabawić się formą... Pewne jest to, że w łazience eleganckiej musi panować harmonia, a swobodne zestawiania płytek i dekorów pozwalają na stworzenie wnętrza, które rozbudzi naszą wyobraźnię.

Łazienka elegancka

Elegancja jest serio. Dlatego taka łazienka to wnętrze harmonijne i zrównoważone, dające poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu, a każdy szczegół został starannie wykończony. Ważny jest dobry gatunek i idealne zestrojenie wszystkich elementów. Dążąc do takiego efektu, należy unikać szalonych pomysłów, eksperymentów, zaskakujących zestawień. Najlepiej więc zdać się na gotowe propozycje z górnej półki.

Do eleganckiej łazienki pasują duże formaty gresu w spokojnych kolorach. Ich powierzchnia może przypominać trawertyn albo granit, ale nie powinna to być tania imitacja marmuru. W nowych kolekcjach, które wpisują się w ten trend, można znaleźć płytki ceramiczne o powierzchni przypominającej modne drewno egzotyczne albo inne naturalne materiały, takie jak płótno czy bambus. Elementy dekoracyjne są potrzebne, jednak muszą pozostać dodatkiem.

Zobacz także:

Powierzchnie ścian i podłogi powinny być raczej gładkie. Zaletą jest brak wyraźnych fug, dlatego warto szukać płytek rektyfikowanych, które pozwalają na niemal niewidoczne połączenia.

Elegancka łazienka lubi też kontrasty, ale nie barwne, tylko walorowe, czyli różnice między jasnymi a ciemnymi elementami (jak biała koszula na tle ciemnego garnituru). Zawsze jednak całość powinna być równoważona, a kompozycja wnętrza czytelna i jasna.

Łazienka nastrojowa

Wykończenie łazienki może podpowiadać fantazja. Może to być wnętrze rustykalne, nostalgiczne, utrzymane w duchu artystycznym.
Tematami poruszającym wyobraźnię są często egzotyczne miejsca, antyczne łaźnie, wyprawy w przeszłość. Takie stylizacje nigdy nie są do końca poważne. To przede wszystkim zabawa, więc swoboda i intuicja są w tym wypadku ważniejsze niż kompozycja i dokładność wykonania.

Do nastrojowej łazienki mogą pasować płytki o matowej, przecieranej powierzchni i nierównych krawędziach, postarzane lub przypominające kamień, wielobarwne mozaiki, kolorowa, błyszcząca glazura – wszystko zależy od źródła inspiracji.

Ważną rolę odgrywa indywidualna dekoracja. Dekory z różnych serii, kupowane pojedynczo kafle, małe dzieła sztuki ceramicznej można wyeksponować według z własnego pomysłu.

Płytki z powodzeniem mogą sąsiadować z tynkowanymi ścianami (szorstki, gruby tynk pasuje do postarzanych płytek). Swobodne łączenie elementów, kontrasty kolorów i form, dają efekt bogactwa i różnorodności. Warto przy tym zarówno na podłodze jak i na ścianach stosować małe płytki.

Szczegół jest tu ważniejszy niż całość, więc każda osobna płytka powinna być interesująca, a większe płaszczyzny atrakcyjne do oglądania z bliska.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki - poprawiamy instalacje w łazience

Odnowić starą glazurę czy położyć nową? Wanna czy kabina prysznicowa? Jak poprawić wentylację? To problemy, z...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Zielona łazienka pachnąca lasem. Aranżacje...

Zielona łazienka to wyraz tęsknoty za bliskością natury, a nierzadko też ekologicznego podejścia właścicieli....

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie...

Utrzymanie porządku w łazience nie jest łatwe. Odpowiednio dobierając wyposażenie łazienki, możesz jednak...

Łazienka w drewnie – teak, iroko, a może fornir

Aranżację łazienki warto urozmaicić drewnem – deski podłogowe z iroko czy teaku lub fornir na ścianie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.